Fretka ako domáci miláčik? Potom počítajte s týmto…

Fretka je domáce spoločenské zvieratko, ktoré sa u nás udomácnilo už v čase socializmu, no viac v posledných rokoch. Najčastejšie sme ich mohli nájsť vo voliérach o poľovníkov a medzi milovníkmi zvierat priamo doma. Mať doma fretku je mať doma zviera, ktoré nemá hocikto bežne doma, nemá naň prostriedky a možno aj odvahu. Nie, nejde o krvilačnú beštiu, ani nejako nebezpečné zvieratko. Ide o kunovitú šelmu s príjemným kožuchom, ktorá sa vie celkom odovzdať svojmu chovateľovi, alebo rodine, no zároveň môže byť veľmi dobrým priateľom s inými zvieratkami, hoci fretka je v prvom rade lovec menších cicavcov. Pri plánovaní kúpy fretky zvážte niekoľko nasledovných vecí.

Fretka spí

Kde kúpiť fretku?

Správny chovateľ by vám odporúčal vyhnúť sa miestam ako sú predajne s potrebami, kde fretkám nevenujú ani lásku, ani svoj čas. Ideálne miesto je jej zakúpenie od skutočného chovateľa. Vidíte podmienky v akých zviera žije, či nemá kožné problémy, okolo seba priveľa vypadanej srsti a podobne. Správny chov je v textílií, nie v pilinách, sene a hoblinách, či dokonca v hline.

Fretka potrebuje svoj priestor

Toto zviera nemôžete mať voľne žijúce vo vašej izbe permanentne. Má svoje pachové obdobia, rada hryzie do rôznych materiálov a nemusí prijímať návštevy tak zdvorilo ako svojho pána. Mať pre ňu klietku s dostatočným priestorom je nevyhnutnosť. Takáto klietka by mala mať dostatočné vetranie, samostatný priestor na vykonávanie potreby a priestor pre prijímanie vody a potravy. Klietky pre fretky a zajace sú bežne v každom správnom obchode s potrebami pre chovateľov. Klietky pre zajace s veľkým rozostupom už môžu predstavovať riziko neželaného úniku. Klietky pre fretky ideálne veľkosťou stoja od 60 EUR do 350 EUR s preliezacím systémom.

Fretka potrebuje správnu potravu

Kým škrečok vám zožerie čokoľvek, psovi v krajnej núdzi ponúknete, hoci nesprávne, čokoľvek z kuchyne, fretka je primárne lovec, mäsožravec. Bude preto potrebovať granulky, prípadne surové mäsko. kto sa doma nevenuje prípravu jedál z mäsa, pokojne si vystačí s ponukou granuliek pre mačky, alebo konkrétne pre fretky.

Starostlivosť pripomína mačku

Starostlivosť sa v mnohom podobá na mačku. Hygienické potreby na vyčistenie klietky sú identické s mačacími podobne, ako viacero druhov hračiek, popruhov, granúl, pást a vitamínov. K fretkám sa podobne ako k mačkám, viažu podobné povinnosti. Tým sa myslí povinné očkovanie, možnosť čipovania, vlastný pas v prípade prechodu hraníc a pre fretky sú bežné aj rovnaké prepravky.

Má zuby, no môže zapáchať

Prítulná a milá fretka môže byť výborným priateľom a maznáčikom. Menej prítulná fretka môže byť útočná. Od toho je však správna nenásilná výchova, aby od hryzenia odnaučila. Netreba však zabúdať, že fretka má svoje pachové žľazy, ktorými sa bráni v prípade veľkého strachu, alebo obáv, napríklad pri veľkej hrozbe, prítomnosti útočného psa a podobne. Keďže ide o formu domestikovaného tchorovitého živočícha, pachové žľazy zvieratku zostávajú. Tie je možné v prípade zdravotných komplikácií odstrániť u veterinára. Avšak len v prípade zápalov a problémov, ktoré môžu súvisieť s funkciou týchto žliaz.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu