Zo záhrady do kuchyne – praktická kniha s dobrým načasovaním

Predstavte si, že sledujete rast rastlinky (zeleniny, alebo ovocia) od sejby semena až po plnohodnotný plod, potom si ho prenesiete do kuchyne na tanier a vychutnávate si ho. Úžasný pocit. Dopyt po ekologických potravinách je čoraz väčší a nie je to už iba móda, ale v skutočnosti nevyhnutnosť pre našu zdravú a prirodzenú výživu. Zo záhrady do kuchyne je plnofarebná, veľmi pekne upravená kniha pre všetkých, ktorý chcú mať stále čerstvé ovocie a zeleninu. Keď máte vlastnú záhradku, máte k dispozícii aj kúsok prírody, ktorý sa môže stať priamym zdrojom všetkého, čo potrebujete pre zdravú a prírodnú kuchyňu.

zo háhrady do kuchyne

Kniha je prakticky rozdelená na ročné obdobia, ponúka množstvo tipov, ako efektívne využiť svoju záhradku. Ako siať, pestovať a zbierať práve také ovocie a zeleninu, ktoré následne môžete najlepšie využiť v kuchyni.

Nájdete v nej aj 50 jednoduchých receptov zo sezónneho ovocia a zeleniny. Lahôdky ako sicílske pesto, nakladaný cesnak, rozmarínový olej, či závin z rebarborového rôsolu. Všetko z vlastných domácich surovín a pripravené vo vlastnej kuchyni. Kniha Zo záhrady do kuchyne ponúka všetko od plánovania záhradky cez ochranu pred škodcami až po zber a následné spracovanie. Užitočná a praktická kniha pre každého.
Zopár základných rád:

Mať kúsok pôdy nie je na vypestovanie vlastných plodín nevyhnutné. Na balkóne alebo terase v meste môžeme použiť črepníky, len ich budeme musieť pravidelne zalievať a hnojiť. Nezískame síce veľkú úrodu, ale postačí nám pre vlastnú potrebu.

Pôda
Pôda určená na pestovanie musí mať vhodné fyzikálno-chemické vlastnosti. V záhrade stačí do pôdy pridať malé množstvo hnojiva. Ak chceme plodiny pestovať v črepníkoch, treba na ich dno nasypať vrstvu štrku, aby sme zabránili upchatiu drenážnych otvorov a premokreniu pôdy. Na drenážnu vrstvu potom nasypeme zeminu zmiešanú s pieskom a s kompostom v pomere 2:1:1.

Klíma
Pri pestovaní rastlín musíme dbať na tri najdôležitejšie faktory: teplotu, vlhkosť a svetlo. Rastliny potrebujú byť na svetle štyri až šesť hodín denne, najlepšie dopoludnia, takže ich ideálne umiestnenie bude na stanovištiach orientovaných na východ alebo juh. Vlhkosť zabezpečíme pravidelným zalievaním a teplota závisí od ročného obdobia.

Plánovanie záhrady
Záhradku si rozdelíme na políčka a rozvrhneme, kam vysejeme jednotlivé plodiny. Nezabúdame vyčleniť aj miesto na úschovu náradia a záhradníckych potrieb, nádob na pestovanie priesad, prípadne na skleník.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu