Staviteľské tradície: ozdobený stromček na novostavbe

Je krásne sledovať mnoho pôvodných tradícií a hoci nie každý rozumie ich významom a pôvodu, holduje im a dodržiava ich. Slovensko je jedinečné tým, že tu udržiavame mnoho tradícií jednoducho preto, že hoci už ich význam dávno upadol do zabudnutia, jednoducho sú nám známe, sú krásne a považujeme ich za nevyhnutnosť. Buď pre šťastie, alebo len pre princíp určitej postupnosti krokov. Poznáme dôležitú symboliku stavebného kameňa. V stavebníctve to bol symbol začatia, neraz bol stavebný kameň len symbolika, ktorá sa čoskoro stratila pod ďalším materiálom. No poznáme aj inú symboliku a tradíciu, umiestnenú o niečo viac hore.

Trámovisko krov pod strechou

Ozdobený stromček na stavbách čerstvej strechy

Zaujímavou je tradícia umiestňovania ozdobených stromčekov na novostavbu, alebo len na celozrekonštruovaný dom. Podmienkou bolo nasadenie posledného trámu do konštrukcie krovu. Stromčeky sa podobali na tie na 1. mája, ale na mnohých miestach Slovenska celkom postačil aj nezdobený čistý malý ihličnatý strom, prípadne breza.  Zväčša ho už má pripravený niektorý z robotníkov, keď sa dokončuje stavba a zúčastnení pracovníci, či priamo majiteľ domu, si ctia pôvodné tradície. Rovnaké tradície sa objavujú aj v Čechách až po Nemecko. Uvádza ich aj kniha Zabudnuté remeslá a život na vidieku z vydavateľstva Slovart, od Gudruna Sulzenbachera, ISBN: 978-80-556-2890-5. Ozdoba vytvorená neraz aj len z čečiny sa vytiahne spoločnými silami hore a upevní na štít. Je to tradícia, pri ktorej ide o symboliku ukončenia hrubej práce na streche a nasledovať bude už len tá pracnejšia a detailnejšia práca.

Stromčeky sú na Slovensku časté v severných končinách Slovenska pri novostavbách, ale nachádzame ich dokonca aj pri výstavbe severnej diaľnice na Kysuciach. Použili ich aj na viacerých stavbách budov v centre Čadce a hoci nie každý si ich prítomnosť uvedomuje a vie vysvetliť, na každého pôsobia príjemne.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu