Elektrický plot a elektrické ohradníky vôbec boli vymyslené, aby chránili zvieratá vo vnútri, alebo bránili vstupu zvierat dnu. Nebola to teda ochrana majetku proti iným ľuďom. Muselo by ísť o extrémne dôvody, kedy sa chráni jednotlivec voči ostatným. Elektrický prúd v takomto ohradníku sa nastavuje na ľudské pomery silno, keďže zvieratá majú určitú hrúbku srsti, alebo peria. Ak zvažujete výstavbu elektrického oplotenia, obory alebo len ohrady pre zvieratá v obci, pravidlá na jeho výstavbu sú ešte prísnejšie ako v prípade lesov a pasienkov. Tam sa stavia elektrická ohrada pre lesnú zver, kde nesmú chýbať patričné upozornenia, napríklad pre náhodných hubárov. Elektrické oplotenie upravuje viacero krajín po svojom, no takmer vždy sú pravidlá opodstatnené a jasné.
Zákony možno priamo nedefinujú elektrické oplotenie a jeho podmienky, avšak vždy definujú pojmy oplotenia, ohrozenia a rizík, ktoré je možné jednoducho spojiť. Výsledkom je vo všeobecnosti jasný súbor nevyhnutných pravidiel, ktoré musí spĺňať plot napojený na elektrinu aj v intraviláne obce. Na to, aby mohol byť plot elektrický, musí byť zabezpečený pred prístupom ľudí. Takýto plot nesmie byť hneď prístupný, ale môže byť zneprístupnený iným plotom, alebo inou prekážkou. V pravidelných intervaloch musí niesť označenie, že ide o elektrický plot. Na miestach s možným väčším výskytom ľudí a s rizikom prístupu ľudí je nevyhnutné osvetlenie v nočných hodinách. Elektrický plot totiž nesmie za žiadnych okolností zraniť človeka, to znamená ani dieťa, ktoré pri hre nemusí mať záujem o prekonanie plotu, ale sa ho len dotkne. Rovnako tak dospelý. Už konštrukcia takéhoto plotu je zaujímavá , nehovoriac o možnom zaujímavom objekte, ktorý sa môže nachádzať na druhej strane, ak už sa chráni práve elektrickým plotom.
Ilustračná fotografia zo zahraničia, viacero jazykov zaručuje pochopenie
Osobitné sú pravidlá pri konštrukcii takýchto plotov, ktoré je nevyhnutné uzemňovať, a taktiež nekombinovať s ostnatým, alebo čepeľovým drôtom, čo žiaľ veľmi radi niektorí Slováci robia.
Ak sa rozhodujete pre elektrický plot, stretnete sa s niekoľkými komplikáciami. Možno snaha vyriešiť susedské spory, vyhnúť sa susedovým psom, alebo len ukázať svoju moc ostatným susedom, môže mať riešenie v podobe elektrického plotu. No jedine v očiach jeho majiteľa a aj to len chvíľu. Elektrický plot, ktorý nechráni zoologickú záhradu so vzácnymi zvieratami s vysokou cenou pred útekom, alebo pred krádežou, vždy bude vyvolávať otázky u susedov. V prvom rade vyvolá otázku na stavebnom úrade v obci, pretože podoba a materiál plotu sa uvádza do návrhu stavby. Už obec môže plot zatrhnúť hneď na začiatku, ak uvidí riziká a problémy. Zámer inštalácie elektriny nemusí obec vôbec prijať. V ďalšom prípade môže byť problém nesúhlas susedov. Najmä ak elektrický plot tvorí hranicu s ich pozemkom majú plné právo v civilizovanej krajine nesúhlasiť a žiadať nápravu. Elektrický plot bez zvierat bude vytvárať zvedavosť a klebety u tých, ktorých sa vôbec netýka spoločná hranica.
Inštalácia elektrického plota je porovnateľne nákladnejšia, než stojí klasické plotové pletivo. Má svoje konštrukčné pravidlá, požiadaviek na materiál a odbornosť pri jeho realizácii.
Upozornenie: majiteľ plota nesie zodpovednosť za škody spôsobené elektrickým prúdom až na niektoré výnimky.
0 komentárov