Markíza na balkón či terasu, prehľad tých od Climaxu

Správne zvolená markíza dokáže s domom, balkónom aj terasou neuveriteľné veci. Aby ste sa vo svete markíz dobre zorientovali a vybrali tú pravú, pripravil pre vás Climax všetky najdôležitejšie informácie. Zaujímajte sa predovšetkým o použité materiály, pohon, uloženie látky, jej impregnáciu a trvanlivosť.

Markíza tienenie proti slnku na terase

Kazeta dokonale ochráni látku

Klasické uloženie látky spočíva v tom, že látka je navinutá na hriadeli a nie je nijako chránená pred rozmarmi počasia. Prší na ňu, sneží aj svieti slnko. Vhodnejším spôsobom uloženia látky je zakrytie hriadeľa hliníkovou strieškou, ktorá ju zhora chráni proti dažďu.Obľúbeným modelom, ktorý v sebe spája jednoduchosť, kvalitu aj priaznivú cenu, je markíza Klasik.

Moderné rodinné domy alebo terasy si ale rozhodne zaslúžia kazetovú markízu, ktorá je tým najlepším, čo na trhu môžetedostať. Vyberať môžete z modelov Scrigno, Segno alebo Kaseta. Všetky pôsobia nenápadne, majú jednoduchý minimalistický dizajn a látka ukrytá v kazete je dokonale chránená. Práve vďaka kazetesi látka dlhšie uchová svoje farby.Kazetová markízauzatvorí látku zo všetkých strán a ochráni juajpred machom, plesňami či výkalmi vtákov.Odolná kazeta a ramená sú vyrobené z kvalitných zliatin hliníka a povrchovo upravené metódou práškového lakovania.

Markíza na terasu aj balkón

Markízy môžeme bežnekotviť na stenu alebo do stropu. A vybrané typy aj na krokvové konzoly, pokiaľ nie je iná možnosť. Už pri voľbe umiestnenia markízy musíme myslieť tiež na jej pripojenie k elektrickej sieti, a to v prípade jej pohodlnejšieho motorického ovládania. Umiestneniemarkízy byste mali vždy konzultovať s odborníkom. Kto sa chce do inštalácie pustiť sám, tak jedine na vlastné riziko.

„Sklon markízy by mal byť minimálne 14°, a to kvôli odtoku vody pri daždi. Ideálnaje ale inštalácia dažďového senzora, ktorý markízu včas zatiahne a nenechá zmoknúť (len v prípade voľby markízy s motorom). Pri montáži musíme tiež myslieť na to, že vytiahnutý predný profil by mal byť aspoň vo výške 200centimetrov (ideálne 220 centimetrov), aby nám neprekážal. Pokiaľzvolíme markízu s predným volánom, opäť musíme pamätať na pohodlnú výšku pri prechádzaní popod markízu. Štandardná výška volánu je 25 až 30 cm,“hovorí David Žabčík, obchodný riaditeľ najväčšieho českého výrobcu tienenia Climax.

„Majiteľom lodžií, ktorým neostáva nad oknom už žiadny priestor pre pripevnenie, odporúčamezvislé fasádne tienenie. Látka je navinutá na hriadeli v hornej kazete a spodný profil je vedený v lanku alebo vo vodiacich lištách. Celý systém je veľmi subtílny a nenápadný,“ dodávaŽabčík s tým, že Climax vyrába všetky výrobky na mieru.

Aby slnko nízko nad horizontom markízu nepodsvietilo, odporúčame pri markízach Klasik a Kaseta výsuvný volán, ktorý môže mať výšku až 150 cm. Proti nízkemu podvečernému slnku nás na terase spoľahlivoochráni tiež bočná látková clona Sida. Ide o látkovú clonu, ktorá sa kotví na fasádu domu a pri vytiahnutí saupevní na protiľahlú stenu alebo stojan.

Markíza tienenie proti slnku na terase

Jeden klik a máte slnko pod kontrolou

To posledné, čo chcete robiť v horúcich dňoch, je točiť ťažko ovládateľnou kľukou. Ovládajte svoju markízu pomocou smartfónu alebo diaľkového ovládania. Stačí jeden klik a markíza zaistí príjemný tieň. Motorické ovládanie je oproti tomu manuálnemu plynulejšie a šetrnejšie ku konštrukcii. Pre majiteľov je jednoduchšie a komfortnejšie. Motorické ovládanie markíz odstraňuje fyzickú námahu a hlavne ju chráni pred nepriaznivými vplyvmi počasia.

Ak fúka vietor, veterný alebo otrasový senzor markízu zatiahne, čo ju ochráni pred nadmerným namáhaním a poškodením. Toto opatrenie výrazne zvýši jej životnosť. Naopak, pokiaľ slnko svieti príliš intenzívne, slnečný senzor vyšle signál a markíza sa vysunie. Terasa a interiér domu sú vďaka markíze včas ochránené pred nepríjemným slnečným žiarením aj teplom. To, že majitelia nechajú markízu vytiahnutú aj cez deň v dobe svojej neprítomnosti, nie je nijako prekvapivé. Zatienenie totiž chráni pred slnkom nielen osoby, ale aj napríklad dlažbu na terase. Tá má jednu veľmi nepríjemnú vlastnosť – akumuluje teplo. Večer, keď majitelia prídu domov a chcú vyvetrať, čaká ich po otvorení okna či dverí miesto osvieženia teplo, ktoré sála do miestnosti.

Látka, čo vydrží

Kvalitná impregnácia zaručí, že markízou nepretečie voda. Nesmieme však zabúdať, že markíza nie je dáždnik, ale tieniaci prvok. V Climaxe používame vysoko kvalitné rakúske látky, ktoré vydržia jemný dáždik, ale nie prudký lejak. Pri väčšom daždi je nutné markízu vždy stiahnuť. Tu nepomôže ani najkvalitnejšia látka s impregnáciou.

5 tipov, ako vybrať ten správny vzor

Markíza by mala ladiť s farbou fasády, tvarom domu či strechy. Záleží ale, či chceme markízu zvýrazniť ako dominantný dizajnový prvok fasády, alebo naopak doladiť k fasáde, prevedeniu okien či ďalším tieniacim prvkom. K moderným, funkcionalisticky poňatým rodinným aj bytovým domom je vhodný napríklad nový typ markízy Segno, ktorej hranatý dizajn kazety je dielom talianskych návrhárov.

Výber látky na vonkajšiu markízu väčšinou prichádza nakoniec. Ponoríme sa do vzorkovníka a vyberáme, čo sa najviac hodí k fasáde, oknám alebo celkovému ladeniu domu.Pamätajte, že látky vždy vyberáme zo vzorkovníka proti svetlu.

  1. Na Slovensku a v Čechách súnajobľúbenejšieodtiene žltej, hnedej a zelenej. Modrá farba je potom otázkou skôr južných alebo severských štátov.
  2. Trendové sú odtiene šedej, ktoré skvelo pasujú k modernej architektúre. Jednofarebné látky sú nadčasové, moderné a veľmi univerzálne.
  3. Radšej než výrazné žlté látky s pruhmi, voľte decentnéprúžky„tón v tóne“ alebo tzv. mikroprúžky.
  4. Tmavé odtiene priťahujú viac slnka, ale zároveň viac zatemňujú. A nie je na nich tak viditeľný prach a nečistoty.
  5. Svetlé farby rozžiaria nielen terasu, no aj interiér. Ale pozor – žltá farba priťahuje hmyz.

Viac informácií a inšpirácie nájdete na www.climax.cz/sk.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu