TOP 7 vychytávok, ktoré majú múdre markízy proti slnku

Na Slovensku si pod pojmom markíza spájame zväčša komerčnú mediálnu značku, no v prvom rade šlo vždy o tienidlo pred Slnkom nad balkónmi, či terasami. Markízou môže byť jednoduchá manuálna konštrukcia s látkou do každého počasia, od ktorej nemusíte nič zásadná čakať, no aj vzhľadom na naše skúsenosti posledných dní, ktoré sme si mohli pozrieť pri osobnej návšteve výrobných hál spoločnosti Climax v českom Vsetíne, prichádzame o niečo múdrejší. Existuje totiž viacero druhov markíz, ich upevnenia, zvolenej konštrukcie, materiálov, aj senzorickej výbavy. My si dnes predstavíme 7 najzaujímavejších vychytávok, ktoré môžu mať inteligentné markízy. Všetky môžu svojim spôsobom ušetriť, čas, námahu, ale napríklad aj peniaze svojim majiteľom.

Markíza, tieniaca technika

1. skrytie látky. Ale ako a kam?

Dnes je viacero konštrukcií, ktoré obzvlášť kreatívne skrývajú látku. Môže ísť o striešky, alebo len konštrukcie, ktoré v sebe látku skryjú a nie je tak vystavená vrtochom počasia, alebo napríklad sneženiu. Látka si zachová svoje farby, aj tvar, hoci materiál je odolný už sám o sebe. Taška ušitá z látky používanej na markízy môže pokojne konkurovať akejkoľvek inej textilnej látke a zvládne aj extrémne ťažké nákupy, no to sme trochu odbočili od markíz. Kazetové markízy majú výhodu, že zatvoria látku z každej strany, čím sa dá vyhnúť hniezdeniu vtákov, hromadeniu lístia a nečistôt, hmyzu a podobne.

2. elektrické ovládanie je cool

Markíza, ktorá potrebuje elektrické pripojenie, ho môže používať na viac účelov, ako len vysúvanie a zasúvanie celej konštrukcie. Tie múdre pokojne zvládnu polohovateľnosť, výšku, mieru roztiahnutia a ešte ďaleko viac inteligentných funkcií. Aj preto sa pre takéto markízy prirába elektrická prípojka, nech už nie je vidieť trčiace elektrické vedenie.

3. senzor dažďa ju skryje keď zaprší

Každá markíza potrebuje určitý sklon. Inak hrozí problém prihustom daždi s neodtekaním, respektíve dostatočne rýchlym neodtekaním vody. Liter vody je jeden kilogram, viac litrov na veľkej ploche markízy znamená viac kilogramov a riziko poškodenia. Je preto skvelé, ak máme správny sklon minimálne 14° a pokiaľ nemáme záujem počas dažďa mať vystretú markízu, výborná vec je senzor dažďa.

4. senzor vetra a otrasov, nech ju neodnesie

Príliš silný vietor, prípadne otrasy a krupobitie sú dôvodom, pre ktorý sa oplatí markízu stiahnuť. Senzormi vybavené markízy sa automaticky stiahnu a vyhnú sa poškodeniu celej konštrukcie.

5. senzor slnka ako aktivátor

Je celkom logické, že ak je markíza určená na ochranu pred slnkom, bude k dispozícií aj senzor na silné slnečné žiarenie. Ak potrebujete ochrániť balkón, či terasu, citlivú dlažbu, alebo len okno pred slnkom, nie je nutné byť nevyhnutne doma. Automatický systém sa o niečo také vie postarať.

6. ovládanie mobilom či ovládačom

Zvoliť si výšku a vôbec stiahnuť či vysunúť markízu je možné dnes už aj pomocou smartfónu alebo klasického diaľkového ovládača. Je to vec luxusu, ale aj určitého pohodlia, ktoré si chce dnes dopriať kadekto, jednoducho už len preto, že si chceme užívať aj moderné pohodlie.

7. sofistikované konštrukcie markízy

Na to, aby ste dokázali zatieniť obrovskú plochu rozľahlých terás a balkónov je nutné vymyslieť čo najväčšiu konštrukciu. Zachovať stabilitu, bezpečnosť, ľahkú ovládateľnosť manuálnu, alebo pomocou motora. Markíza musí niečo vydržať. nie sú to len skladacie, ale často aj rôzne sofistikované systémy na spôsob harmoniky, alebo posúvania niektorých dielov. Kto si potrpí na dizajn, aj pri tomto sortimente sa dá nájsť neraz zaujímavé riešenie aj na pohľad, nie len na funkciu.

Podrobnejšie sa markízam venuje aj tlačová správa.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu