Ako odstrániť vodný kameň v domácnosti? Takto sa ho rýchlo zbavíte

Vodný kameň v domácnostiach nie je žiadnou novinkou. Trápi azda všetky gazdinky. Ak patríte medzi tých, ktorí používajú mäkkú vodu, máte šťastie. Väčšina má však dočinenia so zdrojom tvrdej vody a tam vzniká problém. Všetci vedia, čo dokáže napáchať. Nájdeme ho takmer všade. V žehličke, práčke, rýchlovarnej kanvici, vodovodnej hadici či v toalete. Prinášame pár tipov ako sa ho čo najlepšie a najúčinnejšie zbaviť.

žehlička

Vodný kameň v žehličke

Ak máte modernú žehličku, nemusíte robiť takmer nič. Tie totiž majú samočistiacu funkciu, ktorá je určená mimo iného práve na odstraňovanie vodného kameňa. Žehličku potom stačí iba nahriať na najvyššiu teplotu a potom do odparovacej nádobky naliať studenú vodu.  Vytvorí sa tak para, ktorá odstráni vodný kameň. Ak máte starší typ žehličky je najvhodnejšie používať destilovanú vodu.  V takomto prípade by sa vodný kameň vôbec nemal vytvoriť. Ak sa tak predsa len stane, môže pomôcť opäť treba obyčajný ocot, do ktorého na pár desiatok minút vložíte žehliacu plochu. Potom ju vyberiete a osušíte, vodný kameň by mal zmiznúť.

Ľahké odstránenie z práčky

Často sa stáva, že sa vodný kameň objaví aj v práčke. Pre správnu funkciu práčky je najlepšie odstraňovať vodný kameň pravidelne. Jednou z možností je jedenkrát za mesiac naliať do bubna práčky 0,5 litra octu a zapnúť program s teplotou 90 stupňov. Ďalším spôsobom je pridávať ku každému praniu do priehradky na aviváž 2 lyžice octu. Bielizeň po octe cítiť nebude, ocot bude pôsobiť proti usadzovaniu kameňa preventívne a navyše ako vieme, má dezinfekčné vlastnosti.

A čo s rýchlovarnou kanvicou?

Na odstránenie stačí v kanvici zvariť vodu s decilitrom octu alebo lyžicou kyseliny citrónovej a potom ju tam nejakú dobu (aspoň hodinu) nechať. Pri väčšom množstve kameňa postup opakovať. Vodný kameň sa uvoľní a neskôr rozpustí. Potom kanvicu niekoľkokrát vypláchnite horúcou vodou. Mechanickým premiešaním obsahu kanvice sa uvoľní a rozpustí aj vodný kameň zo stien kanvice a z výtokového ústia.

Preč z kúpeľne a toalety

Väčšina kovov je krátka na všadeprítomný vodný kameň, ktorý sa v kúpeľni usadzuje, kde sa dá. Tu pomôže znova octový roztok alebo sóda bikarbóna s citrón. S nimi stačí miesto potrieť, nechať pôsobiť – čím je povrch viac zasiahnutý, tým dlhšie a následne opláchnuť. Tu si musíte dávať pozor.  Pravé lesklé chrómové batérie kyselinou môžete zničiť.
Častým splachovaním, najmä ak máte tvrdšiu vodu, sa v toaletných misách vytvárajú hnedé usadeniny. Na ich odstránenie stačí do záchodu naliať pred odchodom z domu kuchynský ocot (pokojne celý liter) a nechať ho tam celý deň pôsobiť. Potom toaletu poriadne vydrhnúť záchodovú štetkou. Ak je vaša misa veľmi zanesená, potom vám pomôže roztok kyseliny soľnej. Stačí ho naliať do misy, nechať krátko pôsobiť a potom toaletu poriadne vydrhnúť štetkou.

 

Nezabúdajte: Vodný kameň v elektrických spotrebičoch je veľkým požieračom spotreby elektrickej energie. Aj tenká vrstva vodného kameňa sa chová ako tepelná izolácia, ktorá zvyšuje nároky na spotrebu energie a s tým spojené výdavky. A to naozaj nikto nechce.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu