Strecha budúcnosti alebo všeliek, náhrada nedostatku zelene a kyslíka

Planéta Zem je veľmi aktívny svet v neustálom vývoji. Menia sa obrysy kontinentov a oceánov a spolu s nimi aj podnebie. Biosféra, živá škrupina našej planéty, je vo svojom vývoji ešte dynamickejšia. Máme tu však aj iný a veľmi zásadný faktor, ktorý sa do značnej miery na zmene našej planéty podieľa a ovplyvňuje jej vzhľad. Je to človek, ktorý našu matičku Zem svojím zásahom mení a ne vždy k lepšiemu.

Strešná záhrada

Nepríjemné na tom je, že sa to odzrkadľuje na kvalite našich životov, bývaní, bezpečnosti a komforte.

Štýl života, za ktorý platíme svojím zdravím

Príroda je pre našu fyzickú i psychickú pohodu veľmi dôležitá. V dôsledku urbanizácie a iných negatívnych faktorov a zásahov človeka sa však jej množstvo na našej planéte z roka na rok zmenšuje. K depresiám, frustrácii a mnohým zdravotným problémom ľudí prispieva aj fakt, že času, ktorý by sme mohli tráviť v tomto prirodzenom prostredí, ktoré nám tu ešte ostalo, je žalostne málo. Nie každý obyvateľ veľkého mesta má predsa možnosť relaxovať v lese alebo sa nadýchať  čerstvého vzduchu na horských lúkach. Naopak, je rád, ak mu môžu aspoň z časti alternovať jeho malý kúsok raja štýlové kvetináče a v nich rovnako krásne zelené rastliny.

Budovy mnohých aj tých menších miest vytvárajú medzi sebou prostredie dusných ulíc a horúceho asfaltu, ktorý sa pod tisíckami krokov veľkého počtu ľudí utláča do zeme. Je to „luxus“, za ktorý platíme svojím zdravím. Nikdy ale nie je neskoro veci zmeniť k lepšiemu bez toho, aby ste museli utekať na vidiek alebo na samotu do lesa. Určitými krokmi je možné tento negatívny trend zvrátiť. A my máme pre vaše pokojné a zdravé bývanie jedno veľmi dobré riešenie.

Strešná záhrada sa o vaše lepšie a krajšie bývanie postará

Svoju túžbu komunikovať s prírodou môžete uspokojiť aj cez strešné záhrady. Vysadiť zeleň a vegetáciu na ploché strechy alebo terasy predsa nie je žiadny problém. Dažďová voda sa vďaka tejto modernej streche zachytáva drenážnym systémom a používa sa na zavlažovanie rastlín. Strecha tiež poskytuje ochranu pred mestským hlukom, chladom a prehriatím v teple, čo následne znižuje náklady na klimatizáciu a niekoľkonásobne predlžuje životnosť samotných striech a stavieb.

Strešná záhrada

A samozrejme, ekologizácia strechy pomáha znižovať znečistenie ovzdušia a obohacovať ho kyslíkom. Pretože jej vegetácia čistí vzduch absorpciou kontaminovaných látok a ich premenou na kyslík. Mimochodom, výskyt zelených striech v meste, ale aj na vidieku prispieva k výraznému zníženiu teploty. Takéto ekologické strechy sú zároveň veľké plus v husto zastavaných oblastiach s nedostatkom vlhkosti na odparovanie.

Určite vás poteší aj to, že vegetácia strešnej záhrady si nevyžaduje žiadnu špeciálnu údržbu. Rozsiahle zelené strechy sú prakticky autonómne a ich prevádzka je aj vďaka modernému osvetleniu do záhrady mimoriadne jednoduchá a lacná.

Aké sú požiadavky na strešnú záhradu?

Pri vytváraní strechy so zelenými plochami by ste mali pracovať s ohľadom na určité faktory, kde k tým najdôležitejším patria.

  • Bezpečnosť ľudí. Aby bol pobyt v záhrade umiestnenej v hornej časti budovy pohodlný a bezpečný, mala by byť po celom obvode vybavená zábranou alebo pevným oplotením.
  • Ekologická nezávadnosť všetkých použitých materiálov. Zelená strecha spočíva v položení celého systému zloženého z niekoľkých vrstiev rôznych izolácií, pôdneho substrátu a drenážnych materiálov. Je preto dôležité, aby boli tieto materiály certifikované, ekologické a bránili znehodnoteniu strechy v dôsledku koreňov, vody aj rastlín.
  • Kvalita a funkčnosť. Tu je potrebné zvážiť a použiť najekonomickejší spôsob inštalácie a prevádzky drenáže. Tiež odvodnenia, elektrických káblov na osvetlenie tak, aby bola strešná záhrada spoľahlivá, funkčná a odolná.

Vytvorenú záhradu na streche môžete navyše pomocou rôznych chodníkov, altánkov a jazierok rozdeliť na rôzne rekreačné zóny a užívať si oddych na čerstvom vzduchu a v príjemnom prostredí.

Stačí sa o tom len presvedčiť a vďaka strešnej záhrade si aj v meste kontakt s prírodou plnými dúškami užiť.

Zdroj obrázka 1: Tavarius / Shutterstock.com, Zdroj obrázka 2: oudy / Shutterstock.com


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu