Projekty rodinných domov na mieru sadnú každému: Čo by ste mali vedieť?

Ak si chcete postaviť dom, ktorý bude do bodky spĺňať všetky vaše predstavy, v katalógu ideálny projekt pravdepodobne nenájdete. Projekty rodinných domov na mieru sú zväčša určené pre náročných klientov, ktorí majú jasnú víziu o svojom budúcom bývaní, alebo sa chcú jednoducho odlíšiť.

Projekty rodinných domov

Katalógy vs. projekty rodinných domov na mieru

Najvýraznejší rozdiel medzi katalógovými a individuálnymi projektami domov je pre laika rozhodne cena. Projektová dokumentácia katalógových domov vás totiž zväčša vyjde oproti tej originálnej aj o 2000 eur lacnejšie. Nie je za tým nižšia kvalita spracovania ani jednoduchšia realizácia, nižšia cena sa ponúka práve kvôli faktu, že sa jeden projekt z katalógu predá viacerým klientom.

V katalógu nájdete množstvo rôznych typov domov s odlišnými pôdorysmi, dizajnom či veľkosťou, no nie vždy si medzi nimi nájdete taký, ktorý by vám naplno vyhovoval vo všetkých smeroch. A práve pre vás sú projekty rodinných domov na mieru určené.

Realizácia projektu má niekoľko fáz

Prvým a základným dokumentom vášho budúceho domu je architektonická štúdia, ktorá predstavuje vypracovanie požiadaviek klienta do papierovej podoby. Pre architekta je dôležité pochopiť celkovú stavbu v súvislosti s možnosťami pozemku, danej lokality a hmotným a dispozičným riešením objektu.

Nasleduje projekt pre územné rozhodnutie, v ktorom stavba získava konkrétnejšie parametre ako maximálna výška objektu, jeho dispozícia, vzdialenosti od hraníc pozemku a susedných budov, predbežné návrhy statiky a inžinierskych sietí, požiarnej ochrany, kúrenia, atď.

Projekt pre stavebné povolenie je nevyhnutný pre vydanie stavebného povolenia a pri jednoduchých stavbách je možné zlúčiť ho s projektom pre územné rozhodnutie (pokiaľ plánujete stavať na pozemku, ktorý už bol v územnom pláne obce schválený na individuálnu stavbu). Podľa projektu na stavebné povolenie je už možné dom postaviť, ale len s určitými obmedzeniami, pretože ešte nejde o plnohodnotný realizačný projekt. Nie sú v ňom detaily jednotlivých konštrukcií, podrobné výkazy okien a dverí či prípadné konflikty pri trasovaní rozvodov.

Kvalitný realizačný projekt je poslednou fázou, v ktorej získavate kompletnú dokumentáciu s výkazmi výmer a vybranými kritickými konštrukčnými detailami. Okrem toho obsahuje aj podrobnú technickú správu a položkovito spracovaný rozpočet na stavbu.

Počas týchto fáz je potrebné, aby bol s vami architekt neustále v kontakte a konzultoval s vami rôzne zmeny či vzniknuté problémy. Pripravte sa na to, že vypracovanie projektu od nuly až po jeho finálnu verziu spoločne s 3D vizualizáciou trvá približne dva mesiace. Trpezlivosť sa v tomto prípade vypláca – budete mať väčšiu istotu, že architekt pripravil kvalitný produkt, a na stole produkt, ktorý bude (takmer) dokonale spĺňať obraz vo vašej fantázii.

Foto: Bigstockphoto


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu