Aký pozemok ohradzujete, také pletivá potrebujete

K rozhodnutiam, ktoré musíte spraviť pri stavbe plotu, jednoznačne patrí aj výber pletiva, keďže patrí medzi najviac využívané formy oplotenia. Pletivá sú využívané predovšetkým na ohradenie väčších pozemkov, skladov ale aj na ohraničenie záhrad, sadov i rodinných domov. Ich výhodou je dobrá kvalita, pomerne dlhá životnosť a výhodná cena. Každý druh pletiva je určený na niečo iné, preto záleží na tom, čo chcete oplotiť.

Pletivo

Pletivá na ohradenie domov musia byť kvalitné

Na oplotenie pozemkov okolo rodinných domov, pozemkov či podnikateľských areálov sú vhodné poloplastované a PVC pletivá. Oba druhy majú vďaka dobrej povrchovej úprave príjemný vzhľad, vyznačujú sa dobrou odolnosťou a nevyžadujú žiadnu údržbu. Majú dlhodobú životnosť a vysokú ochranu pred koróziou.

Do záhrad sa hodia zelené pletivá

Keďže je záhrada rozsiahlym priestorom, aj jej ohradenie je väčšie. Aby sa kvôli tomu nenavýšili náklady, jednoduché pletivá sú najčastejšou voľbou. Na oplotenie záhrady môžete použiť drôtené, pozinkované, zvárané či poloplastované. Vhodné je však vybrať zelené dekoračné pletivo, ktoré je do záhrady ako stvorené.

Pre dekoratívne pletivá je typická zelená farba. Sú vyrobené z oceľového drôtu s pozinkovaným jadrom a pokryté plastom. Charakteristickým znakom je aj zahnutie vrchnej strany. Výhodou je pomerne nenáročná inštalácia. Na pletivo kvôli súkromiu môžete pripevniť tieniacu zelenú plachtu alebo pozdĺž pletiva vysadiť kríky alebo ihličnany a vytvoriť tak živý plot.

Špeciálne pletivá pre zvieratá

Ak vytvárate ohradu či zvernicu, mali by ste siahnuť po špeciálnom druhu pletiva. Okrem zverníc je určené aj na oplotenie lúk či ohrozených úsekov ciest, diaľnic a železníc. Tam ohradové pletivá slúžia ako zábrana pri pohybe lesnej zvery. Využívajú sa tiež v poľnohospodárstve či chovateľstve.

Foto: Bigstockphoto


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu