Rýchlorastúci Cyprusovec Leyland Excalibur Gold poteší tvarovateľnosťou

Tuje nachádzajú v našich záhradách využitie ako živé ploty, ale aj ako solitéry. Bariéra od susedov, alebo bariéra oddeľujúca priestor na vašom pozemku, tvorená celoročne stálym porastom, má mnoho vlastností, aké nám neposkytne žiadne iné umelé riešenie. Ako živý organizmus si však vyžaduje určitú starostlivosť a dostatok miesta pre korene. V prípade tují však nemusí ísť vždy len o typickú zelenú. Druh cyprusovca Cupressocyparis leylandii ‚Excalibur Gold‘ je zaujímavý najmä svojim sfarbením. Už malá rastlinka napovedá, čo možno čakať od dospelej. Kombinácia jemnej zelenej a žiarivejšej žltej až zlatej mení pohľad na tuje.

Žltá tuja s extrémne rýchlym rastom

Jej pôvod je v Anglicku, kde ju v 19. storočí vyšľachtili ako variant s výbornými vlastnosťami do parkov. Ako mladá rastlina je svetlozelená s viditeľným koncom mladých výhonov sfarbujúcich sa do žlta. Cypruštek Leyland Excalibur Gold je zaujímavý svojim dôležitým a ospevovaným prívlastkom. Je totiž pokladaný za najrýchlejšie rastúcu tujovitú rastlinu. Zdravý dospelý strom môže naozaj dosiahnuť až metrový prírastok počas jediného roka. Ako mladá rastlina má úzky rast kužeľového tvaru a neskôr sa postupne mení na oblejší. Jeho vetvičky sa široko rozvetvujú a zahusťujú. Výborne zvláda rez od jari do konca augusta. Nerežeme len do staršieho dreva.

Cyprusovec Leyland Excalibur Gold ako mladá rastlinka

Je dôležité udržiavať rez a tak si rastlina žiada strih aj dva krát, alebo až trikrát do roka. Odmenou je však pri pravidelnom reze výborná tvarovateľnosť a kreatívne využitie v okrasnej záhrade. Tam, kde nedochádza k strihu, bude výborným a atraktívnym solitérom.

Rastlinky zlatého cyprusovca Leyland Excalibur Goldu nájdete v ponuke brest.sk

Pre strih a tvarovanie ako stvorená

Pri pohľade zblízka je viditeľná zaujímavá kombinácia zelenej a žltej, čo sa až pri pohľade z diaľky mení na svetlozelenú až žltú. Jej farebná odlišnosť je výbornou príležitosťou pre kombináciu farieb v záhrade. Vlastnosti znášania strihu využijú záhradníci a strihači stromov pre kreácie a formovanie stromčekov napríklad aj do rôznych tvarov. Sú tak vhodné pre špirály, ihlany, aj náročnejšie kreácie. Ľahko sa s ním podarí vytvarovať aj stromček na kmienku tvarovaný do gule, alebo iných tvarov.

Nestrihaný strom je silno hustý, pričom vyháňa nové konáriky aj v spodných častiach rastliny. Túto vlastnosť je možné využiť pri „opravách“ zlých strihov. Po 15 rokoch môže rastlina dosiahnuť viac ako 10 metrov výšky a 4 metre šírky. Nestrihaná môže mať viacero vrcholov, keďže sa vo svojom „neviditeľnom“ vnútri rozvetvuje. Stromy, ktoré neplánujete strihať, si žiadajú rozstup 4 metrov a viac. Stromčeky s ktorými plánujete živý plot do výšky 1,5 metra až 2 metre vysádzajte 80 centimetrov od seba v jednej línii.

Cyprusovec Leyland Excalibur Gold

Fotografia zlatého tujovitého plotu tvoreného kultivarom Leyland Excalibur Gold, zdroj: brest.sk

Odporúčania k pestovaniu

Cyprusovec Leyland Excalibur Gold (Cupressocyparis leylandii ‚Excalibur Gold‘) nie je nijako extrémne náročná na podmienky. Zvláda akýkoľvek typ pôdy, ktorý nie je podmáčaný a nedrží sa v ňom voda. Zvláda aj polohy na priamom silnom slnku. Po celý rok sa jeho sfarbenie a hustota nemení. Vhodné sú pre ňu takmer všetky oblasti Slovenska, mimo vysokohorské a horské prostredie. Zvláda teploty pohybujúce sa v zime do -20° C. Odrody sa netýkajú žiadne špeciálne ochorenia a starostlivosť je viac menej totožná s inými koniferami.

Kontakt s listami môže mierne dráždiť pokožku. Rastliny tohto druhu majú miernu toxicitu.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu