Nafukovacia vírivka a jej zimovanie (negatíva, problémy a trápenia)

Hoci pri kúpe a používaní vírivky panuje radosť, očakávania a relaxačné vylihovanie, na konci sezóny nastáva pomerne komplikované obdobie. Veľmi sa o ňom nehovorí. Ani nečakáme, že sa nás bude týkať, no nakoniec sa týka absolútne každého, kto nafukovaciu vírivku má, používa, alebo zvažoval a nechal sa presvedčiť. Tá naša má tretí rok. Aj mnohí naši priatelia a známi majú nafukovacie vírivky. Zväčša počítame s tým, že prvý rok bude fungovať výborne, druhý dobre a každý ďalší rok, ktorý nám prinesie radosť, sú len navyše.

Ak teda budeme počítať s vírivkou ako elektronickou vychytávkou, ktorá môže prvé dva roky fungovať bez technických problémov, potom existuje ešte niekoľko faktov, situácií a problémov, ktoré už na pekných fotografiách usmiatych ľudí na obaloch nevidieť. Tvrdá realita, ktorá si žiada dôkladné zimovanie a priestor. Nepochybne viete, ako a kam skryť vyfučanú vírivku. Nasledovný článok je však najmä zhrnutím skúseností, pozorovaní a zlyhaní na rôznych miestach medzi známymi, aj neznámymi.

Zrušenie nafukovacej vírivky a jej zimovanie

Zrušenie, vyfučanie a vypustenie nafukovacej vírivky už malo byť. Nie je to niečo, čo by sme robili počas jesene. Je nevyhnutné vírivku skryť – zbaliť už v posledných letných dňoch. Pôsobenie dažďov, premenlivého počasia, spolu s tlakom vody, hmyzom a nečistotami nie je nič, čo by ste chceli riešiť. Najmä nie vo vnútorných priestoroch, cez ktoré uniká vzduch a tvorí samotné bublinky. V opačnom prípade ste si nechali zašpiniť vírivku odstátou vodou, pretože už niekoľko dní nemáme vôbec vhodných na kúpanie.

Zrušením vírivky odhalíme neraz mŕtvy trávnatý porast na ktorom sa bude dariť len pevnej burine. Klasická tráva na vymretom mieste neporastie, kým ju nezasejeme. Ak však plánujete vírivku na druhý rok opäť umiestniť na rovnaké miesto, je celkom zbytočné riešiť zatrávnenie. Skôr je nutné riešiť dostatočné prekrytie miesta pred položením vírivky budúci rok. Hlina, nečistoty, čokoľvek čo môže zhoršiť čistotu vírivky.

Čistota materiálu

Na obrázkoch to vždy vyzerá skvelo, no farba a čistota vírivky je trochu iná v reálnom svete. Po sezóne má len naozaj ultramoderná ukážková záhrada, či terasa absolútne čisto. Maximálne sterilné prostredie, dlažby a obklady, ktoré by eliminovali nečistoty, suché trávy a hlinu. Pri vypúšťaní vírivky je všade vlhko, z hliny je bahno, uvoľňujú sa kúsky trávy, či nečistoty. Aj pri špliechaní a používaní sa dostávala voda všade. Zachytávali nečistoty, hmyz, vtáčie výkaly, mušie krídla, či zvyšky bazénovej chémie. Na konci sezóny tak nemusíte mať výčitky, že influenceri na sociálnej sieti to majú tak čisté, len vy žijete ako zvieratá. Reálny svet je ten, keď je vírivka znečistená a neumývame ju len kvôli peknému videu.

Vírivka má aj iné problémy. Ponechať vlhkosť, alebo zvyšky neodtečenej vody znamená problém plesní. Tvorba čiernej, sivej, zelenej, či oranžovej plesne je podmienená typom vody a typom plesní, ktoré do vody prenikli. Ak vírivku zbalíte nedostatočne vysušenú, je stopercentné, že sa v nej budú tvoriť plesne. Najhoršie sú tie, ktoré farbia biele vnútro, či povrch. Ten je potom možné odstrániť len chlórovou chémiou na čistenie bazénov. Alebo opatrne pomocou chlórovej chémie proti plesniam na použitie v kúpeľni. Tá sa nám posledné roky osvedčila ako jediná záchrana s klasickým Savom, pričom všetky plesnivé farby eliminuje.

Priestor pre zloženú vírivku počas zimy

Malé dvory, stiesnené podmienky a hlavne malé kôlne, kde môže vírivka  prečkať zimné mesiace sú bežný slovenský štandard. Dopriali sme si úspornú vírivku, ale nemáme veľa miesta na jej objem. Škatuľa s vírivkou meria možno 1,3 x 50 x 50 cm, avšak do rovnakých rozmerov ju späť nezložíte po prvej sezóne len tak ľahko a takmer vôbec po druhej sezóne. Prečo?

  1. Nepamätáte si, ako to mali poskladané od výroby
  2. Materiály sú staršie a rovnaké ohyby by znamenali prasknutie a rozlúčenie sa s vodotesnou vírivkou
  3. Únava ďalších materiálov

Do rovnakej malej škatule teda po dvoch, určite vôbec nie po troch rokoch, celú vírivku nevrátite. Myslite na to, poskytnite jej v zloženej podobe priestor, ktorý bude chránený pred prítokom kvapkajúcej vody (netesná strecha), alebo iných nečistôt, alebo dokonca hlodavcov. Materiály sa naozaj zvládnu unaviť a najmä rôzne pevné materiály na vírivkách už nemusia byť pevné.

Príslušenstvo a návody

Nech už balíte špinavú zablatenú vírivku s akýmikoľvek nervami, nemajte pocit, že to len vy máte všade neporiadok, nečistotu a kopec práce navyše. Sú rodiny, kde jeden pokus o vyčistenie a vysušenie vedie k nehodám, opätovnému zapršaniu, zatečeniu, či dokonca úplnému poškodeniu vírivky. Napríklad pri snahe nájsť niečo, na čom ju zavesiť a nechať odtiecť. Pri snahách otočiť ju, ak je v nej trochu vody a vyliať ju. Ale aj pri snahách pretočiť ju na niečo, čo ju prepichne, zničí, podložka zlyhá a sama prebodne konštrukciu vírivky a pod. Príbehov sami poznáme mnoho. Čím viac vírivke investujeme do starostlivosti na jeseň, tým menej práce prinesie na začiatku budúceho leta.

Myslite preto na:

  • Minimum nečistôt a najlepšia žiadne zvyšky vody
  • Skladovanie a manipulácia na miestach, kde nie je špendlík, ostrá hrana, črepina, trčiaci klinec, skrutka, štrk, nebezpečenstvo zrútenia police nad, či pod, možnosť ostrého dreva a vyčnievajúceho spojivového materiálu a pod.
  • Nezabudnite, že súčasťou vírivky je aj krycia plachta, ktorá musí byť tiež očistená. Tá po pár rokoch môže mať tiež materiál starší a môže pri ostrom zložení praskať.
  • Tiež nezabudnite na všetky ventily, samo-nafukovacie hadicové prepojenia, zátky a prospekty.
  • Vodný filter má byť dávno vybratý – prepratý a vysušený – uložený mimo.
  • Držte si príslušenstvo čo najbližšie k uloženej vírivke. Len tak bude úvod leta bez kriku a zúfalstva.
  • Neverte tomu, že všetky dokonalé nafukovacie vírivky na videách a obrázkoch influencerov sú niekoľko rokov používané zariadenia, ktoré si žiadajú opakovanie zimovanie v suchu. Iné sú tie, ktoré majú pripravené podložie, dlažbu, sú v rozľahlom prostredí s dostatkom skladovacích možností a profesionálnu starostlivosť.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu