Užitočné rady pre začínajúcich záhradkárov: Ako zazimovať záhradu?

Po lete sa treba o záhradu dôkladne postarať a zazimovať ju. Starostlivosť nepodceňujte, inak si cez zimu „neoddýchne“ a nebude pripravená na jar. Ak však nepatríte ku skúseným záhradkárom a neviete, ako na to, inšpirujte sa našimi tipmi. Predídete tak neželaným škodám a zbytočnej práci na jar.

hrabanie sa v hline, záhrada, pestovanie

Trávnik

Na to, aby ste na jar mali zdravý a zelený trávnik, treba mu v jeseni venovať dostatočnú pozornosť. V prvom rade by ste ho mali pred zimou ešte poslednýkrát pokosiť.Kosačku odporúčame nastaviť na strednú výšku. Príliš nízky trávnik by totiž mohli prvé mrazy ľahko poškodiť. Potom trávnik prevzdušnite, a ak to potrebujete, tak aj dosejte.

Hnojenie si nechajte na koniec. Najideálnejšie bude, ak použijete hnojivo, ktoré ho ochráni proti plesniam. Najmä v jeseni, kvôli kolísaniu teplôt môže trávnik napadnúť tzv. snežná pleseň. Hnojiť by ste mali vždy začiatkom jesene, aby pôda stihla načerpať potrebné živiny.

K správnej starostlivosti o trávnik patrí aj priebežné hrabanie lístia. Nenechávajte ho na ňom príliš dlho , pretože udržuje vlhkosť a prispieva k vzniku plesní. Listy však padajú postupne , preto nie je na škodu, ak máte po ruke fukár na lístie. Ten vám uľahčí prácu aj ušetrí čas.

zdroj: pixabay.com

Skalka

Ideálnou prikrývkou skalky je sneh. No ten už v zime nie je samozrejmosťou. V žiadnom prípade však neprikrývajte skalku listami. Môžete tým prispieť k vzniku hubových ochorení a plesní. Najlepšie bude, ak rastliny prikryjete čečinou.

Okrasné dreviny a ovocné stromy

Niektoré druhy ihličnanov, napríklad tuje, sa pod nánosom snehu môžu ľahko zlomiť. Preto je dobré, ak ich zviažete špagátom. Ovocné stromy takisto potrebujú zimné ošetrenie. Ich korene sú náchylné na mráz, a tak ich treba chrániť. Najskôr odstráňte zhnité a popadané plody. Ak sú napadnuté škodcami, nedávajte ich do kompostu. Potom okolie stromu vyčistite od popadaných konárov a vetiev.

Keď máte hotovo, môžete sa pustiť do mulčovania. Slamou, kôrou, štrkom alebo kameňmi dôkladne vysteľte okolie stromov. Mulč ochráni korene a pomôže udržať dostatočnú vlhkosť.

Ovocné stromy pred zimou neorezávajte, iba, ak by ste ich chceli zlikvidovať. Vhodným opatrením je aj natretie kmeňa stromu, ideálne vápennou reflexnou farbou. Náter zlikviduje škodce, ktoré sú ukryté v kôre, a kmeň vydezinfikuje.

Zeleninová záhrada

Úrodu je najlepšie pozbierať ešte pred príchodom prvých mrazov. Potom by ste mali pôdu znovu porýľovať a pohnojiť. Dodáte jej tak živiny, ktoré bude potrebovať na jar pre rast nových plodín.

 Rýľ záhrada

Niektoré druhy zeleniny môžu ostať v záhrade aj cez zimu. Napríklad cesnak zimný alebo ružičkovým či kučeravý kel. Zaujímavé je, že po prvých mrazoch je kel ešte chutnejší. Mimoriadne odolnou rastlinou je aj chren, ktorý vám vydrží i bez špeciálneho zazimovania.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu