Vytvoriť spoločný priestor pre dve deti v rozdielnom veku, s odlišnými potrebami a preferenciami, môže byť pomerne náročná úloha, s ktorou sa musia popasovať nejedny rodičia. Či už je dôvodom menší dom alebo byt s obmedzeným počtom miestností, prípadne očakávanie nového prírastku do rodiny, ukážeme vám, ako vytvoriť pre vaše deti príjemné prostredie, ktoré budú spolu s radosťou zdieľať.
Zdieľanie detskej izby v mnohých ohľadoch poskytuje deťom mnoho výhod. Súrodenci si medzi sebou budujú pevnejšie puto, učia sa vzájomnému rešpektu a komunikácii. Takéto spolunažívanie je častokrát o kompromisoch a efektívnom riešení problémov, čo je samozrejme dobrou skúsenosťou a prípravou do života. Deti si tak dokážu budovať dôležité sociálne zručnosti.
Výber vhodnej postele závisí od viacerých faktorov. Tým najdôležitejším je samozrejme samotná veľkosť detskej izby a možnosti rozloženia, ktoré ponúka. V súvislosti s tým, treba zvážiť aj tvar miestnosti, výšku stropu alebo umiestnenie okien a dverí.
Pre užšie izby, s dostatočne vysokým stropom, sa ako vhodná alternatíva javí poschodová posteľ. Okrem toho, že táto možnosť je u detí obľúbená, z hľadiska úspory miesta sú poschodové postele aj veľmi praktické. Pokiaľ je detská izba dostatočne veľká, môžete pokojne vybrať samostatné štýlové postele, umiestnené na opačných stranách miestnosti, čím poskytnete deťom dostatok vlastného priestoru a súkromia.
V detskej izbe by mal byť dostatok úložného priestoru na odkladanie oblečenia, hračiek a všetkých tých vecí, ktoré vaše deti potrebujú. Čím viac detí, tým viac úložného priestoru budete potrebovať. Keďže podlahová plocha bude značne obmedzená, dobré nápady a šikovné riešenia sú viac než vítané.
Vstavané skrine, kolieskové zásuvky pod posteľou, závesné police, detské truhlice alebo boxy. Využite všetky možnosti. Ak je to možné, zaistite deťom separátny priestor na ich osobné veci (vlastná polička alebo krabica na hračky v rozdielnych častiach izby).
V otázke farieb neplatia žiadne prísne pravidlá, avšak ak má detská izba skôr menšiu rozlohu, odporúčame zvoliť neutrálne odtiene, vďaka ktorým bude izba opticky pôsobiť priestrannejšie. Zároveň vám poskytne “čisté plátno”, ktoré budete môcť pomocou rôznych dekorácií do detskej izby a farebných komponentov upratovať podľa preferencií vašich detí. Tie sa budú postupom času meniť, avšak izba bude môcť “rásť” spolu s nimi.
Použite v izbe nábytok v prírodných farbách dreva alebo v bielej, čím dosiahnete lepšiu konzistentnosť a väčšiu slobodu pri voľbe ostatných prvkov. Dovoľte deťom, aby si vybrali doplnky ako vankúše, obliečky či koberec, v ich obľúbených farbách a personalizonovali si tak ich osobný priestor.
Neodmysliteľnou súčasťou izby by mal byť aj kútik, resp. priestor na spoločné aktivity vašich detí, ktorý bude podporovať ich kreativitu, rozvoj ale aj hravosť. V závislosti od ich veku im môžete vyhradiť miesto s príjemným detským kobercom, tuli vakmi, stanom či dokonca hojdacou sieťou. Ak máte staršie deti, pokojne im doprajte pohodlné kreslá s rozkladacím stolíkom, kde budú môcť hrávať spoločenské hry alebo čítať knihy. Súrodenci tak budú môcť utužovať vzájomné vzťahy a rozvíjať svoje záujmy.
Zariaďovanie detskej izby by malo byť zábavným projektom, do ktorého môžete zapojiť aj svoje deti. Poskytnite im obom dostatok priestoru na spanie, hranie i učenie sa. Čím zaujímavejšiu a nevšednejšiu izbu navrhnete, tým viac príjemných chvíľ v nej zažijú. Vaše deti si tak so sebou odnesú krásne spomienky na detstvo a príjemný domov, ktoré ich budú sprevádzať po celý život.
Zdroj obrázka Shutterstock 1: mama_mia /, 2: veryulissa / Shutterstock, 3: avtk / Shutterstock
0 komentárov