Detská izba a sedenie detí: stoličky, kreslá, či sedacie vaky – ako a prečo?

Detská izba je priestor, ktorý zariaďujeme vždy s ohľadom na počet detí, ich pohlavie a ich potreby. Áno, rodičia platia, nakupujú a rozhodujú, no raz ak je dieťa náruživý čitateľ, bude si žiadať viac kníh. Preto musíte myslieť na to, kde budú knihy ktoré dieťa má teraz a aj tie, ktoré pribudnú. Ak je chovateľom a nadšenec teraristiky, bude chcieť a potrebovať priestor pre teráriá, akváriá, klietky, či príslušenstvo. Detská izba pre škôlkara je samozrejme iná ako tá pre tínedžera.

Detská izba dievčenský štýl

Tínedžer si zväčša neželá, aby mu do zariaďovania jeho životného priestoru zasahovali rodičia. O to viac, ak si pozýva priateľov. Odvážnejší tínedžer dokonca bude možno uvažovať nad zmenami a rozhodne sa ich urobiť aj bez vedomia rodičov. Nie vždy je dobré, ak nábytok presťahuje podľa seba. Nech už pozeráme na všetko v miestnosti, sledujeme aj sedenie.

To rozdeľujeme na:

Sedenie za písacím stolom – pracovné sedenie

Stolička na kolieskach je štandard, ktorý sa pokúšame nepodliezť. Napríklad lacnými statickými stoličkami. Možno architekt takto izbu navrhne, reálne je ale dnes sedenie za písacím stolom na pevnej stoličke v porovnaní so súčasným štandardom skôr za trest. Stolička otočná s kolieskami je bezpečná, najmä v úzkych priestoroch s úsporou priestoru pod stolom. V izbách s tvrdou podlahou bez kobercov stoličku na nohách ani nepoužívajte. Pod stoličky je vhodné mať pevný podklad, alebo používať koberec s tvrdou plochou a nízkym vlasom.

Toto sedenie nazývajme pracovným, keďže sa týka nutnej činnosti, ale tiež vzdelávania, učenia a v neposlednom rade aj sedeniu pri počítačových hrách. Zabudnite na tvrdé stoličky s podsedákmi. Tie menia svoj tvar, môžu sa poškodiť, presunúť výplň a trpí chrbtica. Točiaca stolička s opierkou chrbta má mnoho predností. Je však dobré sedenie porovnávať a dieťa nechať vyberať aj podľa toho, na čom reálne dokáže sedieť a aj dosiahnuť rovným chrbtom operadlo.

POZOR: stolička, na ktorej očakávame dlhšie sedenie kvôli hre, učeniu, alebo prácu za stolom, musí mať nastaviteľnú výšku. Dieťa nemôže mať nohy vo vzduchu. Mení sa vtedy stabilita, nebezpečenstvo pádu, zranenia, zlého odhadu nožičiek pri zosadaní.

Kreslá na sedenie – relaxačné a oddychové sedenie

Nejedna detská izba je vybavená nejakým kreslom, či posteľou navyše. Starší súrodenec je na internáte, alebo sa už osamostatnil. Do izby sa dostane kreslo neraz jednoducho tak, že je vyradené z iného priestoru. Najmä tínedžer siahne po kresle, ktoré mohlo byť plánované na vyhodenie, či čakalo na využitie v skladovom priestore. Kreslo je jednoducho mäkší priestor na sedenie, ktorý poskytne pohodlie. Dnešné deti držia mobil, ale stále je mnoho tých, ktorí čítajú knihy. Kreslo je fajn na spríjemnenie prostredia a možností v izby.

Posteľ, stôl, stolička, podlaha a úložný priestor. Tu väčšina izieb končí. Možnosti, kde sa posadiť, ak máte dosť točiacej stoličky a nechcete ležatú polohu v posteli mení práve prítomnosť kresiel. Ak to rozloha izby dovolí a neriadite sa striktne predstavou architekta.

Detská izba

Foto sedacieho vakuhttps://www.tuli.sk/funny/funny-polyester-tyrkysova/

Sedacie vaky – relaxačné a oddychové sedenie

Sedacie vaky sú už pár desaťročí známe. Ich nespornými výhodami je viacero faktov, ktoré dávajú oddychovému sedeniu celkom iný rozmer. Budú to najmä:

  • Mobilita – presunie si ich samotné dieťa kamkoľvek podľa potreby
  • Morfovateľnosť – upravíte si tvar podľa potreby, zvýšite opierkovú časť, alebo si len vytvarujete hniezdo
  • Izolácia – nech je vykurovanie na akejkoľvek úrovni, výplň sedacieho vaku má aj izolačné vlastnosti. Pri sedení je tak sediacemu od chrbta teplo. Tie vode-odolné sú vhodné aj do exteriéru, pokojne aj počas zimy k teplému čaju a dobrej knihe počas hustého sneženia.
  • Štýl – sedací vak obsadzujú ľudia ako prvý, kdekoľvek sa objaví. V kinách, alebo v škôlkach sa práve do nich hrnú deti najrýchlejšie. Zapôsobia na návštevy a teda kamarátov v detskej izbe. Sú o pohodlí a súčasnom štýle.

Na Slovensku je sedacími vakmi preslávená jediná značka, ktorá im dala aj názov. Originálne tuli-vaky nesú svoj názor práve pre výrobcu Tuli. Ich ponuku je možné nájsť online na www.tuli.sk/


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu