Cestovanie so psom v aute: dôležité upozornenia, rady a odporúčania

Mať domáceho miláčika znamená mať zodpovednosť. Hoci si často myslíme, že pes sa bude prispôsobovať nám, sme to my, chovatelia, ktorí sa musia prispôsobiť jeho potrebám. Platí to aj počas cestovania autom. Cestovanie so psom závisí od jeho zdravotného stavu, veľkosti a povahy. Vystavovatelia a chovateľské stanice vedia, že musia vyraziť na výstavu v niekoľkohodinovom predstihu. Menej skúsení cestovatelia so psom po čase sami pochopia prečo. Cestovanie so psom je riešené legislatívou len okrajovo, no aj tu siahajú zákony, pokuty, obmedzenia, a vôbec takejto prepravy zvierat sa týkajú niektoré dôležité pravidlá.

Pes cestovanie v aute

Cestovanie so psom v aute z pohľadu zákona

Čokoľvek je v aute a je celkom jedno, či myslíme zviera, predmety, alebo ľudí, musí byť pevne upevnené a nesmie byť voľné. Pes počas jazdy nesmie ohrozovať vodiča, spolucestujúcich, či nebodaj technické časti vozidla. Aj milý pes však môže prostým pobehovaním a skákaním spôsobiť ohrozenie posádky vozidla. Stačí, že jeho pohyb spôsobí odlákanie pozornosti vodiča. Jeho zaseknutie pod sedadlom prinúti vodiča za jazdy riešiť Saxanine zákroky… To najhoršie môže prísť, keď malý pes preskočí na vodiča a zíde k pedálom. Pes musí byť bezpodmienečne buď:

  • Zaistený popruhom určeným pre psov, ktorý sa pripája na obojok
  • Zaistený iným zariadením priamo na sedadle
  • Umiestnený v prepravke
  • Umiestnený v klietke
  • Šteňatá sa prepravujú v košoch s krycou mriežkou alebo prepravkách

V zahraničí sa môžu psov týkať výhradne klietky a systém zapínania sediac na sedadle vôbec nemusí byť prijímaný. Pes nesmie prekážať počas jazdy, nech je akokoľvek prítulný, milý, či poslušný na povel. Pes tiež nemôže zostať v aute bez dozoru. Myslite na to, že ponechávanie psa v aute je dnes brané ako spoločenská téma, hoc musíte na pumpe na záchod a pes musí počkať v aute.

Nezabudnite na doklady

Kým cestovanie do zahraničia si vyžaduje bez výnimky pas spoločenského zvieraťa, modrú knižku, ktorá je zároveň očkovacím preukazom zvierat ako sú psy, mačky a fretky, na Slovensku je vysoko odporúčané mať takéto doklady od psa pri sebe. Ide o evidenciu o očkovaní. Vyhnete sa tak problémom s dokazovaním, že pes je očkovaný proti prenosným chorobám, má všetky zdravotné prehliadky a je celkom jedno, či je umytý a čistý – z pohľadu zákona je podstatná miera zdravotných rizík, ktoré zvieratá tak či onak môžu predstavovať.

Pravidlá a zásady cestovania so psom na dlhé trasy

Pes je tvoj, ktorý môže byť citlivejší, odolnejší, alebo premenlivý. Tak ako človek, aj on vníma kinetózu, rýchlu jazdu, alebo vôbec pobyt v aute rôzne. Citlivé psy môžu prijímať upokojujúce liečivá, ktoré predpíše veterinár. Vo všeobecnosti má však pes základné potreby, ako aj človek. Pohodlie, občerstvenie, vyprázdňovanie, zábavu a pozornosť. Jeho pohodlie vyriešime tak, že mu v aute poskytneme priestor na ktorom sa dá ležať. Ideálne s niekým v spoločnosti. Pes umiestnený v malom priestore plne naloženého auta nie je príliš vhodné riešenie a pes to tak aj vníma. Je tu však aj bezpečnostné riziko zošuchnutia a posunu vecí počas jazdy. Myslite na to.

Pes cestovanie v aute

Potreby psa počas jazdy v aute:

  • Pes má svoje potreby, preto je vhodné byť vybavený čistou neperlivou a teplom nepoznačenou vodou. Prenosnou miskou, alebo vychytávkou, ktorá tejto potrebe jednoducho dá potrebné riešenie. Na trhu je ich viacero, skladných a prenosných.
  • Každé 2 hodiny sa potrebuje vybehať. Myslia na to rôzne odpočívadlá a benzínové pumpy na diaľnici. Vyžaduje si to len upratať po sebe. Viacero miest je v správe priamo diaľničnej spoločnosti, ktorá priestory monitorujú a zabezpečujú bezpečnosť, technický stav a údržbu. Myslieť si, že Punťo narobí kôpky rovno pred autom a jeho majiteľ odfrčí preč bez povšimnutia je trochu jednoduché. Doprajte mu pár minút, než sa aj psí organizmus upokojí a môže prípadnú potrebu vykonať bez naháňania.
  • Nepreháňame to s klímou a ani s teplom
  • Neriskujte cestu s nejakými novými granulami, ak je pes precitlivený na zmeny v stravovaní.
  • Majte v rámci výbavy pre psa suchú utierku, či „psí uterák“, papierové vreckovky, sáčky na extrementy a pod. Uterák sa zíde pri mnohých nehodách.
  • Pre dlhosrstých a veľkých psoch sa do auta používajú plachty. Pes s veľkou slinotvorbou, ktorý nemôže byť v klietke pre malý priestor auta, bude zrejme potrebovať ochrannú plachtu ako nevyhnutnosť. Aj pre vstup z vonka do auta ako ochrana čalúnenia.

Niekoľko vychytávok určených na cestovanie so psom:

Pes cestovanie v aute

foto Fera.sk – poťah pre psa na zadné sedadlá

V ponuke FERA.SK


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu