Pochovávanie domácich miláčikov na vlastnej záhrade má svoje pravidlá

Väčšina domácností na Slovensku nie je čisto len o ľuďoch. Členmi rodín sú aj domáce zvieratá. Takzvané spoločenské zvieratá ako psy, mačky, povedzme že aj fretky, alebo papagáje sú jednoducho s nami. Venujeme im čas, opateru a sú členmi našich rodín. Kým bežne veľké papagáje prežijú aj naše vlastné deti, bežne zvieratká neprežijú desaťročia a tak sa musíme s nimi rozlúčiť. Strata bolí, no vyhadzovať člena rodiny niekam do kontajnera tiež nie je riešenie. Skôr na pokutu. Na Slovensku preto máme len niekoľko možností, čo so zvieraťom.

Pes chovateľstvo a starostlivosť s výživou

Ponechaním u veterinára skončí v kafilérii. Sami ho však môžete zaniesť do jedného z mála krematórií na Slovensku, alebo pochovať na ešte menšom výbere zvieracích cintorínov. Kým v minulosti sa zvieratá pochovávali hocikde a v niektorých mestách boli známe miesta, kam chodili ľudia pochovávať zvieratká, dnes je ich len pár. Aktivisti bojujú proti ich výstavbe, úrady rovnako, hoci ich boj je výraznejší (a o to viac a neúspešný) proti ilegálnym cintorínom. Kým v minulosti ľudia žili v domoch s prírodným okolím, dnes je veľa ľudí v bytových domoch bez záhrad. Riešenie pre nich pritom mestá nenachádzajú. Ľahšie to majú majitelia záhrad, respektíve domov s pozemkom. Pochovávanie na vlastnom pozemku je tolerované a v podstate za neho nehrozia postihy, ak je robené za určitých podmienok. Čiže vyžaduje si dodržanie niekoľkých pravidiel.

Pochovávanie na vlastnej záhrade:

  • Pochovávaním domáceho zvieraťa sa myslí bežné spoločenské zviera, nie jeden kôň, alebo  črieda koní, hospodárske zvieratá a pod, čo si žiada osobitné podmienky – kafilériu, alebo využitie mobilnej kremačnej pece, ktorú plánuje prevádzkovať Senické krematórium práve pre chovateľov. Domáce pochovávanie sa týka rybičiek, hlodavcov (morča, škrečok, potkan), drobného vtáctva (andulky, papagáje), spoločenských (pes, mačka) a kožušinových (fretka, norka) zvierat.
  • Pochovanie je možné len v 500 metrovej vzdialenosti od vodného toku, jazier a ostatky nesmú byť uložené v miestach s vysokou spodnou vodou.
  • Ak je zviera poznačené vysoko-infekčným ochorením, je odporúčané uprednostniť kafilériu, alebo krematórium. Na takýto fakt ale upozorňuje už veterinár.
  • Pochováva sa do 1 meter hlbokej jamy
  • Pochovávanie je možné len v obale, ktorý je rozložiteľný v zemi. Nie igelity, alebo plastové materiály, kovové skrinky, a podobne.
  • Aspoň 5 metrov od obydlia a 2 metre od susediaceho pozemku. Aj sused má právo namietať, ak by malo byť zviera pochované na spoločnej hranici, alebo v jej blízkosti.

Pest a posteľ

Hrobové miesto je možné označiť bez obmedzení. Opäť platí, že pre tento účel sa používajú len materiály vhodné do záhrad. Ideálne kameň, drevo, prípadne kov. Pochovanie na cudzom pozemku, ktorého nie ste vlastníkom, môže priniesť pokutu niekoľko stoviek, až tisíce EUR.

Pozrite si tiež článok na magazíne ZN.SK na tému:

Pozrite si aj zdroj informácií na:  https://dennikn.sk/


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu