Anatómia psa a 10 úchvatných kuriozít, ktoré sa psov týkajú

Pes, najlepší priateľ človeka, je zaujímavý v mnohých ohľadoch. Určite aj v tom, že hoci svojho psa poznáme lepšie než ktokoľvek iný, človek za bežných okolností nepozná psa ako živočíšny druh nikdy dostatočne dokonale. Možno ste ani netušili nič o nasledovných vlastnostiach, ktoré sa týkajú anatómie psa a jeho správania.

Pes chovateľstvo a starostlivosť s výživou

Psí ňufák je originál

Psí ňufák je každý jeden originál. Záhyby na ňom sú pre každého psa jedinečné rovnako ako pre človeka odtlačok prstov. Ak máte psov viac, podľa ňufáka by teoreticky bolo možné rozpoznať páchateľa spúšte v kuchyni. Sú originálne, no v žiadnom registri psie odtlačky nenájdete. Vlhký je len preto, aby lepšie mohol vnímať chémiu pachov zo vzduchu.

Každá nozdra má svoj smer

Pes dokáže pochybovať každou nozdrou nezávisle od druhej.

Chvostom vrtí len, ak sa niekto pozerá

Pes nevrtí chvostom, ak sa nikto nepozerá. Skrátka nie je dôvod.

Lopatky sú špeciálne

Kostra  psa je zaujímavá ich lopatkami. Nie sú spojené s kostrou, ako je to bežné u cicavcov.

Psie oko

Pes sa na svet pozerá v odtieňoch modrej a žltej, čo je pre nás absolútne nepredstaviteľné. Niektoré odtiene zelenej a červenej sa psom budú zdať úplne rovnaké. Keď už sme pri oku. Veľmi dobre si všimnite, koľko viečok pes používa. Má ich tri. Vďaka posadeniu orgánov zraku sa na svet pozerá v oveľa širšom uhle. Menší uhol majú niektoré šľachtené plemená ako napríklad mopslík.

Jedinečná aróma

Každý pes je jedinečný svojim pachom. Môžu za to pachové žľazy v okolí chvosta. Nie nadarmo si oňuchávajú zadky.

Spokojny pes leží

Psie uši

Sluch psov sa dokáže sústrediť jedným smerom aj bez pohnutia hlavy. Psom stačí pohybovať ušami a darí sa im to dokonale. Veď sa o tieto pohyby starajú necelé dve desiatky svalov. Mimochodom najdlhšie uši a svete mal pes Tigger plemena anglický farbiar. Pravé malo 34,9 cm a ľavé 31,2 centimetrov.

Voda a jej prijímanie

Pes nepije vodu ako niektoré väčšie cicavce. Používa na ňu jazyk. Jeho vyťahovanie a vkladanie do vody vo väčšej rýchlosti môže vyzerať chaoticky. V skutočnosti však pes jazykom vytvára malú šálku, ktorou si vlieva do tlamy toľko vody, koľko dokáže jeho telo prehĺtať bez možnosti zadusenia.

Potné žľazy

Je známe že pes sa v horúčavách ochladzuje najmä jazykom. Potné žľazy nemá tak účinné a rozmiestnené, aby sa mohol „potiť“ po celom tele. Výrazné zastúpenie potných žliaz sa mu však ukrýva v labkách.

Pes a strach

Pohľad plný strachu

Pri vykonávaní potreby pes nahodí výraz, ktorý pre neho nie je bežný. Je to najmä pri prechádzkach na verejných miestach. Celý výraz je pritom spôsobený tým, že pes sa cíti počas vykonávania potreby zraniteľný. Je ohrozený, pretože sa pre sklonenie a tlačenie nedokáže plne venovať pozornosti okoliu. Na svojho pána pritom pozerá zámerne s nedôverou, pretože v tej chvíli je na stráži nie pes, ale pán a pes sa na neho spolieha.

Odporúčaná kniha Psy v akcii!

Inšpiráciou pre článok bol objav zaujímavej knihy zameranej na psov a množstvo zaujímavostí, ktoré sa ich týkajú. Ide o knihu Psy v akcii!, ktorú je možné zakúpiť napríklad aj na stránkach:  https://www.bux.sk/knihy/564936-psy-v-akcii.html 

  • ISBN: 978-80-88276-75-3

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu