Prečo na vás váš pes tak pozerá, keď kaká? Cíti hanbu?

Chovatelia psov to veľmi dobre poznajú. Pes pri vykonávaní potreby nastaví taký zvláštny pohľad, ako keby sa hanbil, alebo pre niekoho ide o pohľad, ktorým akoby sa snažil povedať „pozeraj sa inde, je mi trápne“.

Pes a strach

V skutočnosti ani jedno z toho. Pes a aj iné zvieratá pri vykonávaní potreby necítia žiadnu hanbu, rovnako ako ľudia v niektorých kmeňoch, v ktorých sa kultúra vyvinula skrátka inak s inými pravidlami a štandardným správaním. To jediné, čo sa pri vykonávaní potreby u psov v hlave odohráva nie je ich zahanbenosť, ale určitý druh strachu a pocit bezbrannosti. Prečo?

Pri kakaní sa nedokáže brániť

Ako každé zviera, aj pes je neustále svojim spôsobom v strechu. Aj keď sa to nezdá, uršité procesy má v sebe nastavené tak, že je schopný reagovať, ak treba. V prípade vykonávania potreby je však narušená rovnováha psa. Zadné nohy sú bližšie pri predných, zadok je naklonený a táto poloha nie je bežná. Pes v nej nemá stabilitu. Ďalším faktom je, že samotné tlačenie, priebeh… ťažko to budeme popisovať… je krátky moment, kedy pracujú svaly inak a pes si vtedy veľmi dobre uvedomuje, že čokoľvek by sa dialo, nedokáže zareagovať, vybehnúť, zaútočiť, alebo sa brániť tak rýchlo. To jediné, čo v tomto pohľade je, je vrodený reflex a vrodené prirodzené pocity bezbrannosti vyplývajúce z postavenia jeho tela.

Čiže pokojne sa pozerajte, nie však hrozivo. Nekomentujte a ani nerobte nič, čo by mohlo psa vyľakať. Niektoré úkony, ktorým ho môžete pri kakaní vyľakať na neho pôsobia oveľa hrozivejšie počas vykonávania potreby ako keby ste ich spravili en tak počas prechádzky.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu