Pes vyňuchávajúci v tráve, či medzi kameňmi, je ľahkou obeťou odpočívajúcich hadov. Na Slovensku máme len pár jedovatých a keďže psíkov nemáme neustále na očiach, je veľká pravdepodobnosť, že sa s hadom raz voľne žijúci pes stretne. Prebehne popred jeho búdy, usalaší sa v nej, alebo len pes natrafí na hada niekde v prírode. Rozpoznať, že je zle je možné už počas zvuku. Pes nemusí dávať hneď najavo, že bol uhryznutý. Najmä on sám vám to ani nepovie. Ľudia často zanedbávajú kontroly psíka, hoci len tie vlastné.
Pes v bolestiach, alebo skučiaci pes, ktorého postretlo neželané stretnutie, sa môže správať rôzne. Nepredvídavo, najmä však pociťuje strach z neznámeho, z ohrozenia a bolesti. Na mieste pohryznutia môže vytekať krv, tmavá látka, ale nemusí ani vôbec nič. Pri dlhosrstých plemenách miesto vpichu vôbec nemusíte nájsť. Ak nevidíme hada, príznaky na psovi môžeme badať aj vtedy, keď už je neskoro, alebo jeho ležanie nepokladáme za prejav problému. Výhodou je, ak viete o akého hada išlo a boli ste pri pohryznutí. Dávka jedu nemusela byť smrteľná a ani problémová, no dôležité je vedieť popísať hada. Nesnažte sa ho chytiť. Ak uhryzne aj vás, kto pomôže psovi? Napríklad vretenicu rozoznáte podľa cikcakovitého tmavého chrbta, pre niekoho trojuholníkový vzor. Informácia o vzhľade hada pomáha zvoliť vhodný protijed.
Veterinárna pomoc je nevyhnutná, hoci na dedinách je veľmi časté, že psíka neratujú, pretože niet ako, ani odvozu a ani financií na veľa krát pridrahé služby veterinárov. Jed útočí hlavne na nervovú sústavu, alebo srdcovocievnu sústavu, či dýchanie. Samotné účinky jedu však môžu byť rôzne, najmä ak sa vôbec podarilo hadovi uhryznúť. Pre psa je nebezpečný aj mŕtvy had, napríklad čerstvo zabitý pre jeho posmrtné skoky svalov alebo pre obsah jedu v jeho žľazách, ktorý zostáva jedovatý aj pri mŕtvych hadoch.
V rámci prvej pomoci je najdôležitejšie zobrať psa na ruky, ak je to možné. Docielime totiž, že sa nepohybuje a nezvyšuje krvný tep, pohyb svalov nevytvára vyššie prúdenie krvi. Adrenalínu podobné látky v tele psa by v takejto chvíli urobili skôr neplechu. Ak je postihnutým miestom labka, snažte sa s ňou nijako nepohybovať.
0 komentárov