Kupujeme palivové drevo na zimu: 5 vecí, ktoré chcite vedieť

Ak kupujeme drevo na zimu, je niekoľko vlastností, ktoré by mali byť pre nás kľúčové. Najmä v prípade neosobnej objednávky, kedy nevidíte ani skladovanie, ani vzhľad a nemáte ani jasné ďalšie vlastnosti dreva. Vedieť tieto informácie znamená vedieť sa vyhnúť problémom, slabej kvalite a nervom. Na čo sa teda pýtať a čo sledovať?

Palivové drevo

1. Vysušené, alebo nie?

Ideálne drevo je vysušené aspoň dva roky. Vysušené znamená, že na neho nepršalo, nepretekalo a nebolo uložené na hline, odkiaľ mohlo čerpať vlhkosť. Žiaľ, niektorí dodávatelia dreva pokladajú za vysušenie aj pár ročné ponechanie dreva vplyvom počasia.

2. Ukladané, alebo hádzané?

Kúpiť paletu u jedného predajcu a u druhého môže byť rozdiel. Ukladaného dreva je viac. Nachádzaného hocijako je menej a nikdy nebudú do rovnakej výšky naložené palety rovnakej váhy. Kupujte ukladané drevo.

3. Druh dreva

Pýtajte sa na drevo, o aký druh stromov ide. Predajca, ktorý to nevie, vám nemôže predávať dobré drevo, ak netuší, či ide o dobré drevo. Od druhu závisí aj cena. Vyššia je za lepšie drevo s lepšími vlastnosťami. Najlacnejšie je odpadové drevo, odrezky z drevospracujúcich podnikov. Takéto drevo nepredáva každý predajca dreva a môže byť určené len na kotly, nie pre krby a piecky.

4. Dovoz a vyloženie

Veľmi podstatná informácia je, či vám predajca je schopný drevo doviezť, za akých podmienok a či vám aj drevo vyloží. Zažili sme predajcov, ktorí majú osobitne cenník na použitie hydraulického ramena a jeho cenu sa dozviete až pri prívoze. Nezabudnite sa informovať na cenu dodávky samotnej v závislosti od miesta vyloženia. Je rozdiel objednávať z Košíc alebo zo Senca, ak bývate v Trnave.

5. Doba dodania

Na dodanie sa každý spýta automaticky. To netreba ani pripomínať. Treba však počítať s tým, že dodanie môže byť zdĺhavejšie. Dodávka tohto druhu môže byť s predstihom, na rezerváciu a nemusí byť presne v daný deň. Dodávatelia tohto druhu tovaru si s veľmi malou pravdepodobnosťou čítajú email. Primárne používajú telefonický kontakt a osobnú objednávku.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu