V USA holdujú netradičným trendom okien

Spojené štáty sú známe svojou otvorenosťou voči trendom v rôznych oblastiach, no trh je tam zároveň náročnejší a špecifickejší ako na Slovensku a v Európe. Tentokrát to možno badať aj v oblasti bývania a architektúry – konkrétne na druhoch používaných okien, čo spôsobuje, že pre slovenských výrobcov je ťažšie sa na tomto trhu presadiť. Gilotínové okná, historické okná na starých budovách a vysokotesné úsporné okná pre pasívne domy – to všetko sú kvalitatívne náročné požiadavky, ktoré nie každý dokáže splniť. Jednému zo slovenských výrobcov (Makrowin) sa najnovšie podarilo v USA uspieť s netradičnou novinkou  – atypickými bronzovo-drevenými oknami.

Makrowin-okno-bronz-roh

Charakteristika bronzovo-drevených okien

Vonkajší rám okien je zo špeciálnej mosadznej zliatiny a má odtieň starožitný bronz, ktorý vzniká z oxidácie bronzu a chráni okná spoľahlivejšie ako náter. Z vnútornej strany sú okná zhotovené zo smrekového dreva a vybavené sú izolačným trojsklom s vynikajúcimi tepelno-izolačnými parametrami. Použitá mosadzná zliatina nepotrebuje žiadnu údržbu ani povrchovú ochranu. Prirodzene sa na ňom vytvára patina, ktorá je tou najlepšou ochranou (takúto patinu možno vidieť napríklad aj na Soche slobody). Povrchová úprava starožitného bronzu sa dosahuje chemickou reakciou na povrchu rámov vyrobených zo špeciálnej mosadznej zliatiny známej ako architektonický bronz. Bronzové rámy sú zvarené v rohoch, čím sa dosahuje maximálna pevnosť a kvalita. Rohový spoj sa vytvára pomocou kyslíko-acetylénového zvárania s použitím tyče s vysokým podielom striebra a pri nízkej teplote tavenia, ktorá obmedzuje tvarové deformácie na minimum.

Americký trh je iný

Americký trh je naozaj iný. Poznáme to z filmov aj literárnych diel. Reality a realitný trh funguje podobným štýlom, v akom pracujú aj mnohé spoločnosti u nás. Mnoho Američanov financuje bývanie úverom. veľa krát sa sťahuje, pričom kľúčové je zamestnanie, kvôli ktorému neváhajú križovať z jedného pobrežia na druhé. Z USA tiež poznáme typickú architektúru zameranú skôr na drevostavby, kostrové stavby s izoláciami.

 

 


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu