Kachle a krb: Aké drevo dobre horí, hreje a je vhodné na kúrenie

Nie je drevo ako drevo. Mäkké drevo má v krbe či kachliach celkom iné vlastnosti, ako drevá tvrdé. Avšak takmer pri každom jednom strome a dreve, o ktorom môžete uvažovať a je k dispozícií v predaji na kúrenie, je nutné zaistiť jeho dostatočné preschnutie. Nájsť drevo, ktoré dobre hor a má dobrú hrejivosť sa môže čiastočne vylučovať. Ale vo všeobecnosti poznáme dve kategórie dreva.

Mäkké drevo

Smrek, borovica, breza, prípadne baza, lipa a iné podobné druhy prevažne ihličnanov, maj mäkké drevo. Schne rýchlejšie, má nižšiu váhu a najmä pri ich horení nie je veľa popola. Dokážu zhorieť celé a zapálenie dobre presušeného dreva nie je problém. Podarí sa vám to ľahko. Aj preto je dobré mať dostatočne preschnuté smrekové dosky nasekané na drobné podpálky, čím tenšie, tým lepšie. S dobrou drobnou sekerou je potom rozkurovanie hračkou. Už horiace mäkké drevo je štartérom pre horenie tvrdších typov dreva. Tie už však majú iné vlastnosti.

Drevo a jeho horenie

Drevo, ktoré má viac smoly, napríklad v konkrétnom období zrezané smrekové drevo, môže praskať a prskať. Spôsobuje to práve živica.

Tvrdé drevo

Medzi tvrdé drevo môžeme považovať viacero druhov pevných veľkých ovocných stromov, najmä však dvoch zástupcov listnatých stromov, ktoré sú na našom území dostatočne zastúpené, no pri ich spracúvaní sa už zlomila nejedna píla. Dub a buk sú tvrdé dreviny, ktoré je nevyhnutné nechať presušiť minimálne rok, či dva. Niekto odporúča aj viac. Vlhké drevo nepravidelne horí, vytvára paru, zanášanie komína, skla na krbe, zanášanie kotla, kachlí, väčšieho neporiadku a nevytvára takú hrejivosť, ako drevo suché.

Dub a buk najmä horia dlho. V porovnaní so smrekom je to násobne, či dvojnásobne dlhšie. Bukovým a dubovým drevom sa prikladá na záver, prípadne vtedy, keď sa dlhší čas nechcete venovať situácií v krbe. Práve pre dlhšie pôsobenie tepla má aj dobrú hrejivosť a stálu teplotu. Tvrdé drevo však zanecháva viac prašného popola.

TIP: Efektivitu vykurovania je možné zvýšiť správnym usporiadaním dreva. Prečítajte si viac o spôsobe uloženia dreva v krbe.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu