Grilovacia sezóna sa začína. Ktoré nástroje nájdu uplatnenie?

Tiež sa už tešíte na príjemné letné večery s priateľmi či rodinou, grilovaným mäsom a dobrým pitím? Kto by sa netešil. Najdôležitejšou surovinou pre taký gurmánsky zážitok je, samozrejme, kvalitné mäso, ktoré je však dôležité dobre ochutiť a tiež správne ugrilovať.

Nože, krájanie a cesnak

Základom každého grilovania je marináda, ktorá mäsu dodá správnu chuť. Pri jej príprave si môžete vybrať a použiť prakticky čokoľvek, čo vám chutí – cesnak, papriku, cibuľu, med, bylinky alebo napríklad biele víno. Na prípravu marinády rozhodne používajte čo najčerstvejšie suroviny, pretože podľa toho, akú dobrú marinádu pripravíte, bude dobré i samotné mäso.

Mäso marinujte minimálne 12 hodín, ale pokiaľ máte možnosť, nechajte ho marinovať i celý jeden deň. Mäso tak bude mať dostatok času, aby ho marináda dobre ochutila.

Porciujte s rozvahou

Mäso porciujte podľa vašich osobných potrieb, ale nezabúdajte, že čím hrubší a väčší kus mäsa do marinády naložíte, o to dlhšie bude trvať, kým marinádu vstrebe. Na porciovanie mäsa si rozhodne vyberte kvalitný a dobre naostrený nôž, ktorý vám zaručí presný rez. Režte presne také kúsky mäsa, ktoré máte v pláne jesť, či už máte radi poriadny „kus mäsa“, alebo si chcete ugrilovať medailóniky, o ktoré sa podelí celá rodina.

Mäso sa samo nepripraví

A teraz sa dostávate k tepelnej úprave. Mäsu venujte priamo na grile dostatok času: bez ohľadu na typ mäsa by sa nemalo grilovať menej ako 20 minút. I tí najlepší kuchári radia mäso na grile často obracať. Výrazne tým obmedzíte stekanie tuku, ktoré sa na žeravých uhlíkoch môže ľahko vznietiť a cennú pochúťku na grile spáliť. Na obracanie mäsa sú najvhodnejšie špeciálne kliešte, ktoré vám umožnia mäso pevne uchopiť a otočiť, prípadne presunúť na inú časť grilovacej mriežky. S pomocou kliešťov od Fiskars získate nad mäsom kontrolu a v prípade nutnosti vám poskytnú cenné sekundy, ktoré by ste inak stratili bežnou obracačkou.

Grilovanie rýb

Medzi ryby, ktoré sú k stravníkom prívetivé, čo sa kostí týka, rozhodne patria tuniak a losos. Dajú sa totiž od chrbtice prakticky celé vykostiť jedným obratným pohybom. Zo sladkovodných slovenských rýb má podobnú kostru len pstruh.

Pinzeta na Ryby

Pinzeta Fiskars FunctionalForm na rybie kosti. Vyrobená z nerezovej ocele pre dosiahnutie pevného stisku.

Pri grilovaní rýb však majte na pamäti, že ryby vyžadujú v porovnaní s iným mäsom, rýchlejšiu prácu a šikovné ruky. Menšie celé ryby by ste totiž na rozpálenom grile mali nechať maximálne 15 minút.

Pre tých z vás, ktorí si radi pochutnávajú na sladkovodných rybách, alebo ich chcú dať ochutnať deťom, ale obávajú sa kostí, je vhodné si zaobstarať kuchynskú pinzetu na rybie kosti značky Fiskars z nerezovej ocele. S ňou kosti dobre stlačíte a jednoducho z mäsa odstránite.

Na ochutenie rýb sa veľmi často používa metóda plnenia, pri ktorej do brušného otvoru ryby vložíme napríklad citrónovú kôru alebo bylinky. Pre vytvorenie otvoru na nakladanie odporúčame použiť nožnice na ryby, ktoré vám spoľahlivo pomôžu vytvoriť rovnomerný otvor v tele ryby.

Nožnice na ryby Fiskars sú vybavené zúbkami pre jednoduché škrabanie šupín a ergonomickými držadlami, ktoré zaručia maximálnu istotu úchopu. Sú vhodné na pitvanie i porciovanie.

Nožnice na ryby Fiskars sú vybavené zúbkami pre jednoduché škrabanie šupín a ergonomickými držadlami, ktoré zaručia maximálnu istotu úchopu. Sú vhodné na pitvanie i porciovanie.

Grilovaná zelenina je chutným spestrením

Ak chcete zaujímavejšiu prílohu než tradičné zemiaky, môžete zvoliť zeleninu alebo ovocie. Výbornou pochúťkou, ktorá zvykne byť podávaná v tých najluxusnejších reštauráciách, je grilovaný ananás. Ten má navyše i priaznivé účinky na tráviacu sústavu, takže vám po jedle nebude ťažko. Obľúbená je i grilovaná cuketa, baklažán alebo hruška.

Recept pre labužníkov? Klokanie mäso

Klokanie mäso je síce na slovenskom trhu takmer exotický artikel, môžete ho však zakúpiť u špecializovaných predajcov zveriny. Tí ho väčšinou ponúkajú hlboko zmrazené. Mäso je v takom prípade potrebné nechať rozmraziť iba pri bežnej izbovej teplote a nie v mikrovlnke či rúre. Mäso z klokana je veľmi zaujímavé najmä z hľadiska jeho nutričných hodnôt. Má najvyššiu koncentráciu železa a zároveň najnižší obsah tuku. Práve kvôli takmer absolútnej absencii tuku vyžaduje klokanie mäso presný postup pri spracovaní na grile.

Mäso jemne potrieme olejom, soľou a čiernym korením 30 minút pred grilovaním. Gril je potrebné mať rozpálený a mäso prudko opiecť z oboch strán po dobu maximálne jednej minúty. Pri takomto postupe vznikne prepečená kôrka, ktorá zamedzí úniku šťavy z mäsa. S ohľadom na absenciu tuku by totiž únik šťavy znehodnotil mäso a z klokanieho mäsa by sa vytvoril povestný „hokejový puk“.

Klokanie mäso by sa malo jesť len mierne prepečené, iba vtedy sa dá oceniť jeho jedinečná chuť, ktorú ani nie je potrebné dochucovať korením. Mäso sa teda po prudkom opečení nechá na menej rozpálenom grile cca. 3 – 5 minút, podľa hrúbky mäsa. Po dopečení necháme mäso päť minút odstáť. Potom môžeme mäso naporciovať a podávať napríklad s kvalitným červeným vínom, najlepšie z Austrálie.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu