Obľúbená sekera a porovnanie: 6 rokov so sekerou Fiskars X10

Dom a záhrada vzniká v skutočnej záhrade, na skutočnej rekonštrukcii, stavbe a aj mimo nich. Uplatnenie nachádza mnoho nástrojov a medzi tie, ktoré u nás dostali pred 6 rokmi priestor, bola aj sekera Fiskars X10. Za celý ten čas sme pochopili, že každý domáci majster, či profesionál pracujúci s drevom pozná tieto sekery, respektíve pozná sériu X. Pred necelými 6 rokmi u nás mala priestor recenzia práve sekery X10, ktorá odvtedy nezmenila svoje pôsobisko. Okrem toho, že poslúžila na všetky sekacie práce, očistenie odpílených stromov, štiepanie podpaliek, až po štiepanie záhradných kolíkov. Sekera dostáva zabrať nepretržite od samotného počiatku.

Fiskars X10 S recenzia, porovnanie, pohľad, review

Pravdou dokonca je, že sekera zostala v roku 2017 počas celej zimy „stratená “ v záhrade pod občasným snehom a niečo podobné sa jej pošťastilo aj na niekoľko mesiacov pred rokom. Fiskars sekera skrátka prežije aj nezodpovedného majiteľa…

Počas 6 rokov sme pochopili, že X10 je obľúbený univerzál

Počas posledných 6 rokov sme si viac všímali, aké sekery ľudia nosievajú v aute. Spozorneli sme, keď sme videli sekery chatárov, tatkov so synmi odchádzajúcich na kemp. Aj organizátori výstavníctva psích šou zatĺkali kolíky sekerou X10 a ešte mnoho iných ľudí používa sekeru X10 napriek tomu, že nejde o klasickú ťažkú štiepačku. Nepochybne aj preto, že v bežných končinách nenáročných nepracujeme s ťažkou guľatinou, ale skôr s pripraveným palivovým drevom. X10 je však určená hlavne na všetky možné ďalšie práce, servis, osekávanie, zarovnávanie, či tvarovanie stĺpikov. Opačnou stranou poslúži na mnoho spôsobov ako kladivo. Prekvapivá je však aj jej ostrosť. Počas šiestich rokov sme zámerne sekeru nijakým spôsobom neostrili. Neostrená je z dvoch dôvodov.

Fiskars X10 S recenzia, porovnanie, pohľad, review

  1. z dôvodu, že to nebolo nutné, keďže sekera stále bez ťažkostí slúži na ostrenie hrotov kolíkov, štiepenie tenšej podpalky a rôzne servisné účely s drevom.
  2. z dôvodu zvedavosti všímať si oslabenie čepele. S týmto zámerom sa počítalo v článku niekde v období po roku, alebo dvoch od používania. Zásadné otupenie však neprichádza ani po rokoch, takže v tomto smere zatiaľ nič nepodnikáme.

Postreh na konkrétnej sekere a používateľoch

X10 sme za posledné roky objavili v kufroch áut ľudí, ktorí obľubujú prírodu, prípadne majú záhradu, chatu, usadlosť. Vybavení sú ňou aj žurnalisti, lekár, televízny herec a aj ďalší ľudia. Vrátane profesionálov. Je malá, praktická. Ľahko skladná. Fiskars využíva na zaistenie sekier plastový kryt celej kovovej hlavy. Tento plastový kryt poznáme už viac rokov u sekier Fiskars. Odstránenie je pomerne jednoduché, pomocou otáčavého tlačidla. vtedy sa uvoľní čepeľ To dôležité však je, že tento kryt je odnímateľný, ale aj znovu použiteľný opakovane. Môže tak byť štandardným bezpečnostným zaistením sekery pri prenášaní. Pri našom sledovaní popularity sekery je pravdou, že len málo z jej používateľov si ponechali kryt a sekeru používajú spolu s ním.

Fiskars X10 S recenzia, porovnanie, pohľad, review

6 rokov stará a celkom nová

X10 sa k nám v podobe darčeka dostáva náhodou aj teraz. Nová sekera Fiskars X10 je presne rovnakou sekerou, aká tento názov niesla pred 6 rokmi. Sklenené vlákna tvoriace rúčku sú rovnaké, taktiež farby. Čepeľ, respektíve kovová hlavica je pevne spojená s celou dutou rúčkou. Sekera po zatnutí do pňa alebo dreva nepôsobí na ruku žiadnou silnou vibráciou. Do ruky neprechádza otras. Práca s X10 je teda dlhodobo aj o pohodlí a nemení sa to nijakým spôsobom ani časom. Pozitívny názor a spokojnosť pritom nie je platenou vlastnosťou a zaplateným hodnotením. Je reálnym názorom redakcie na nástroj, ktorý patrí medzi spoľahlivú výbavu drevárne. Nová sekera je vo všetkých smeroch totožná so starou.

Fiskars X10 S recenzia, porovnanie, pohľad, review

Stará u nás naďalej zostáva naplno využívaná a určite neputuje na dôchodok. Jej vlastnosti nie sú ani po rokoch a po mesiacoch zabudnutia a straty v snehu, nijako výrazne oslabené. Naša staršia sekera bola dokonca chvíľku odcudzená, pohybovala sa po neznámych miestach a vrátila sa na rovnaký klát, odkiaľ zmizla. Prešla si v rukách rôznych používateľov a poslúžia od zatĺkania podporných stĺpikov a vyrážania klincov (tupou stranou pochopiteľne), po mnohé úpravy aj pri osekávanie dosiek a tvarovaní niektorých dielov pri hrubej stavbe dreveného strešného krovu. Pri často požívanej sekere, ktorú sme ani raz nečistili a nebrúsili, pôsobí nová ako skok v čase.

Faktom je, že nová sekera bude ešte istý čas stále nová a nepoužívaná, keďže pôvodná plní svoju funkciu stále na výbornú. Nová je však vynikajúca záloha v prípade, ak by pôvodná dostala opäť nohy, alebo by nastala situácia rozdvojenej potreby na dvoch miestach súčasne.

Nesporné klady sekery Fiskars X10, ktoré z nej robia obľúbený model:

  • ostrosť a spoľahlivosť aj po rokoch
  • uzatvárateľný kryt s rúčkou, ktorý umožňuje ľahké prenášanie, ale aj zavesenie v dielni a drevárni
  • materiálové vyhotovenie
  • sekera váhou ideálna na práce na lešení, vo výškach, na strechách – ľahká manipulácia
  • atraktívny dizajn a typické Fiskars farby
  • ideálna veľkosť a váha pre prenášanie v taškách, batohoch, alebo pripojené k batohom. Ľahká taktiež do kufra.
  • odolnosť voči vode, snehu, hline, špine a podobne.

Model X10 na oficiálnych stránkach FISKARS.sk


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu