Recenzia: test sekery Fiskars X10, menšia ale ostrá

Z dielne niekoľko storočí fungujúceho Fiskars pochádzajú v našich končinách najobľúbenejšie sekery. Model X10, ktorý sme si otestovali počas Vianoc a zimy pri osekávaní stromčeka a príprave dreva do krbu. Aká bola a je práca s týmto modelom?

Fiskars X10 sekera

Vzhľad a prvé dojmy

Sekera sa hodí do domu aj záhrady. Je krátka, siaha po koleno od zeme. Má odľahčenú plastovú rúčku zo sklenených vlákien, ktorú nezničí ani iná sekera, teda aspoň sa to pri pokuse nepodarilo. Ostrú čepeľ chráni plastová objímka, ktorá je zároveň aj akousi rúčkou na prenášanie. Po odňatí sa dostávate aj k priloženému manuálu. V ňom nájdete niekoľko údajov o sekere, odporúčania veľkosti pretínaného dreva, ale tiež pár zmienok o iných výrobkoch. Rukavice odporúčané na papieri majú logiku a opodstatnenie. Na okrajoch čepelí nechránenej objímkou sa dá veľmi hravo porezať, tak ako mne. Sekera pôsobí dojmom moderného nástroja s pekným dizajnom od ktorého nebyť značky neočakávate ostrosť. Aj preto pozor. Čepeľ je vytvorená z čierneho zliatinového kovu, ktorý by ste nemali tak ako u nás otupiť sekaním bežného drobného aj o niečo hrubšieho dreva. Veľmi dobre sa s ňou robí a ako hovorievajú názory ľudí na webe, seká takmer sama. Bez preháňania.

Váha: menej ako jeden kilogram
Dĺžka: 44 centimetrov
Určenie: do záhrady, na dom, k stavbe, na chatu, pre tesárov, výrobcov nábytku a k stavbe, keď je potrebné sekať, osekať, očistiť a veľmi sa nenarobiť.

Práca s X10

Označenie X10 nesie podobne, ako iné sekery, samozrejme s inými číslami. Patrí menšie a tak sa zmestí pokojne aj do kufra auta na bežné nosenie, ak pracujete v lese a drobné osekávania majú pre vás zmysel. Obsekať stromček od spodných konárov je vecou pár sekúnd. Sekera je totiž ostrá, veľmi ostrá. Materiál je zvláštny, oproti bežne dostupnej sekere je to porovnateľne väčšia záhada. Podľa výrobcu má sekera vydržať bez náznakov hrdze aj ponechávanie vonku. V našom prípade by zrejme samotná značka prilákala pozornosť neželaného preliezača plotu, ale vyhotovenie naozaj vyzerá, že zvládne mokré prostredie. Bez utierania od mokrých lístkov a dažďovej vody sa sekera naozaj nezmenila za 6 dní sporadického používania a vzhľadom na povrch by sa zrejme naozaj nezmenila ani za mesiac.

Fiskars X10 sekera

Čierny neprilienavý povrch má nepochybne účinok na jemné sekanie a nezasekávanie čepele do dreva. Použili sme ju na sekanie podpaliek (na tenko nasekané suché drevo). Suché tenké drievko na zapálenie ohňa si žiada ostrú sekeru bez priveľkého rozšírenia sekacej hlavice, aby sa drevo nelámalo. X10 má síce hlavicu rozšírenú, no pre podpalky nie priveľkú. Výroba podpaliek je veľmi rýchla, akékoľvek drobné sekanie je veľmi rýchle. Nepotrebujete pritom peň, či veľkú guľatinu, ale na drobné sekanie pokojne postačí akýkoľvek rovný pevný podklad. Ostrú sekeru poznáte aj tým, že podpalky nasekáte na vreci cementu bez jeho poškodenia.

Ako maslo

Vzhľadom na nízku hmotnosť je možné sekerou urobiť oveľa viac sekov jednou rukou s vyššou presnosťou, rýchlosťou a istotou. Pre krátky test obetovaná smreková doska ukázala, že práca môže prebiehať ako po masle. Na sochárstvo v mäkšom dreve by som sa osobne nebál použiť túto veľkosť sekery aj model. Záseky v suchej doske urobené za sebou sú prekvapivo hladké, neskôr nebolo problém z dosky urobiť trojuholník.

Fiskars X10 sekera

Čiže

Ostrosť výborná, práca a ľahkosť výborná, vzhľad moderný. Od tohto druhu nástroja očakávate, že bude fungovať, sekať a bude sa dať dobre ovládať. Pocit z práce s touto sekerou máte nad pocit z naplnenia prvotných očakávaní. Hodí sa počúvať radu používať rukavice. Sekera je ostrejšia a pracovitejšia, ako by sa na prvý pohľad čakalo. Rúčka je ľahká, pevná, ruka nebolí ani po polhodinovej práci, zakončenie poriska je tvarované tak, aby sekera nevystrelila z ruky ani pri rýchlom švihu v unavenej ruke. Ľutovať kúpu tejto sekery je nemožné.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu