Dobrú sekeru spoznáte podľa týchto piatich vlastností

Dobrá sekera je pojem, ktorému prichádzame na chuť a chápeme jeho význam až po zrezaní stromov, alebo počas rúbania dreva do krbu, do pece, alebo na opekačku. Asi zima bude tým najideálnejším obdobím, kedy si sekera nachádza využitie. Obyčajná železná klasika s dreveným poriskom je osvedčenou klasikou, no dnes chce byť domáci majster aj štýlový, chce niečo viac, prípadne náročnejší majster ocení váhu, dizajn a prenášanie. Za ideál dobrej sekery si po prvých skúškach na rozpílených starých trámoch, berieme Fiskars X25, sekeru fínskeho výrobcu, ktorého v niektorých končinách Slovenska už z čias socializmu poznajú najmä starší.

Sekera roztína drevo

1. Máte ju za čo chytiť

Dobrú sekeru musíte mať za čo chytiť. Porisko, ktoré v ruke drží nesmie byť studené, celokovové spolu so sečnou časťou, nemalo by byť ani guľaté a poškodené. Správne porisko musí byť ľahké, oveľa ľahšie než sečná hlava. Za ideál možno považovať testovací model. Porisko je z tvrdého špeciálneho plastu, ktorý je naliaty na sečnú kovovú časť. Vzadu je duté, čo pomáha odľahčiť porisko. Úplný koniec rúčky je rozšírený a pretiahnutý tak, aby nemohla sekera vyletieť z ruky. Niektoré sekery majú rúčku tvarovanú podľa prstov. Pozor, aby toto tvarovanie nevadilo pri chytaní bližšie pri sečnej časti.

2. Máte ju za čo chytiť, pri prenášaní

Dobrá sekera musí byť prenášateľná. Niektoré nové, ako napríklad rozšírená poľská červená sekera, sú kupované naolejované a priveľmi špinia už ako nové. Opäť príklad Fiskars X25 môžeme vziať ako vzor. Sekery tohto výrobcu majú jedno špecifikum, ktoré sa v obchodoch s náradím neopakujú. Je to plastové objímka pre celý kovový vrch sekery. Táto objímka chráni ostrú časť, klapka zaistí sekeru pred vypadnutím a pri manipulácií nehrozí ani poškodenie sekery a ani ničoho okolo. A žiaden olej, nikde!

3. Dobre sa s ňou manipuluje

S dobrou sekerou sa dobre švihá a cíti, čo od nej potrebujete. Jasné, ten kus plastu a železa necíti nič, no jej ergonómia a fyzická konštrukcia umožňuje tú najlepšiu možnú prácu. Po celom internete sa radi ľudia vyjadrujú k práci s fiskarskami, čiže je jasná spokojnosť. Manipulácia je jednoduchá vďaka váhe, prenášateľnosti, nemožnosti toho, aby zo zatnutej dlane vyletela, dobre sa chytá aj za čepeľ a výborná je aj jej ostrosť.

4. Ostrosť a vôbec samotná kvalita materiálu

Dobrá sekera pre domáce použitie v bežných podmienkach mimo rúbanie celých stromov drevorubačmi musí byť ostrá od zakúpenia, pripravená na použitie a vyrobená z kvalitných materiálov. Na toľko kvalitných, že sekera nepotrebuje ostriť po narúbaní pár polien. Vytvoriť sekeru, ktorá je bezpečná, mimo práce nedokáže zraniť, no pri práci je dosť ostrá aby preťala hrčovitý peň, je vlastne umením. Sekera musí vydržať jeden najväčších náporov, aké pri práci na dome alebo v záhrade môže byť. Páčidlo, alebo búracie kladivo sú náročné na vlastnosti, výdrž a materiály. Pri sekerách však hrá dôležitú úlohu aj rýchlosť. Pri ostrosti a kvalite materiálov je dobré, aby sekera poriadne vydržala.

5. Cena adekvátna kvalite

Sledujem internetové fóra. Za najlepšiu sekeru na trhu je považovaných niekoľko modelov práve od Fiskars. Líšia sa síce veľkosti, no značka zostáva. Je jasné, že sekera stojí viac, než klasická lacná sekera, s ktorou nevyrážate do lesa, von, na záhradu a medzi ľudí. Sú však aj takí, ktorí chcú niekoho obdarovať dobrou sekerou a cena za Fiskars je pre nich adekvátna. Pre ľudí, ktorí si zakladajú na štýle a kvalite je to niečo viac ako len sekera. Model Fiskars X25 je v tejto chvíli v Novom Meste nad Váhom a odstraňuje starý peň, v ktorom sa pre poskrúcané hrče rastových čiar nepohli doterajšie sekery. Niečo na tej kvalite bude. Podobný sortiment majú aj iní predajcovia, avšak internetové fóra aj tak poznajú víťaza.

foto: fiskars.eu


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu