Záhradná špionáž: Sledujte život vo vašej záhrade pomocou fotopasce

Počuli ste už o fotopasciach? Tieto šikovné malé zariadenia sú skvelým nástrojom, ktorý vám pomôže vidieť a spoznávať skrytý život vo vašej záhrade. Ak ste nadšenci prírody a ste zvedavý, čo sa na vašom dvore odohráva počas dňa i noci, ste na správnom mieste. Nahliadnite do sveta tohto dôvtipného vynálezu.

 Fotopasce

Čo sú to fotopasce?

Ide o malé digitálne zariadenia, resp. fotoaparáty v maskovacom prevedení, ktoré dokážu vďaka senzoru zaznamenať pohyb a vyhotoviť kvalitnú fotografiu v sledovanom prostredí počas dňa i noci. Vzhľadom na svoje široké uplatnenie sa fotopasce stávajú veľmi populárne.

Fotopasce vám pomôžu nahliadnuť do skrytých zákutí divokej prírody a urobiť záber zraniteľnej a plachej zveri bez toho, aby ste ju rušili. V kombinácií s termovíznymi kamerami sú využívané v oblasti poľovníctva, filmárov prírody či zoológii, uplatnenie však našli aj pri ochrane majetku či kriminalistike.

Prečo si nainštalovať fotopascu na záhradu?

Ak máte záhradu alebo dom mimo mesta, v dostatočnej vzdialenosti od všetkého ruchu a dopravy, pravdepodobne tam s vami budú nažívať aj rôzne zvieratá, od vtáctva až po drobnejšie cicavce. Ich monitorovanie sa môže stať:

  • vašou zábavou a koníčkom,
  • nástrojom na odhalenie škodcov, ktorí sa vkrádajú do vašej záhrady a ničia vám kvetinové záhony alebo úrodu.

Môžete ich jednoducho upevniť na akýkoľvek stĺp, podstavec, altánok alebo iné vybavenie do záhrady.

Výber fotopasce

V súčasnosti môžeme na trhu nájsť viacerých výrobcov fotopascí, ktoré sa môžu pohybovať v cenovom rozmedzí od 50 až po 500 eur. Všetko závisí od požadovaných funkcií a technických parametrov. Zamerajte sa na vlnovú dĺžku a dosah pri snímaní, pamäťové médium, rozlíšenie, expozičný čas a rýchlosť spúšte, ktoré majú vplyv na kvalitu snímkov.

ježko

Kvalitné fotopasce dokážu pracovať pri akýchkoľvek svetelných podmienkach a počasí, nepretržite aj po dobu niekoľkých týždňov. Ich pokročilé nastavenia umožňujú používateľovi získať väčšiu kontrolu nad “sledovaciou misiou”.

Nainštalovanie fotopasce

Ak chcete sledovať život na vašom dvore len tak pre zábavu, prípadne za účelom napadnutia škodca, tu je niekoľko tipov, ktoré vám poradia, ako a kam fotopascu umiestniť:

  1. Vyberte si cieľový okruh. Chcete sledovať vtáctvo alebo drobné cicavce, ako je kuna, ježko, plch a iné?
  2. Všímajte si vegetáciu na vašej záhrade, kde je pravdepodobné, že zviera zavíta. Ďalší biotop si pokojne môžete “umelo” vytvoriť. Naskladajte do pokojného rohu vášho pozemku konáre a lístie alebo nechajte časť záhrady rásť nadivoko, čím vytvoríte potencionálne skrýše pre zvieratá.
  3. Drobné cicavce môžete nalákať aj na nastraženú vodu a potravu, napríklad zmes semien a plodov.
  4. Pred začatím snímania si nastavte všetky parametre. Má ísť o statické snímky alebo video? Aký dlhý má byť záznam alebo časozberný úsek?
  5. Pripevnite fotoaparát na najvhodnejšie miesto – vzhľadom na cieľový okruh. Ak chcete sledovať vtáctvo dajte fotopascu na strom alebo do blízkosti vtáčej búdky. Ak chcete pozorovať cicavce, umiestnite ju čo najnižšie k zemi, napr. na malý statív. Uistite sa, že v zábere nie sú žiadne prekážky, ktoré by bránili výhľadu.
  6. Predtým, ako fotopascu necháte robiť si svoju robotu, vyskúšajte si “na nečisto” či funguje a naozaj zachytáva to, čo chcete.

Našou radou na záver je, aby ste začali v malom, teda v kratšom časovom rámci. Nechajte fotopascu v noci snímať a ráno skontrolujte, čo ste zachytili. Umožní vám to lepšie pracovať na kvalite vašich snímok, prepracovať ideálne umiestnenie, vzdialenosť či presvetlenie. Snímky a videá si priebežne ukladajte.

Zdroj obrázkov: Brookgardener / Shutterstock, Anna Phillips / Shutterstock


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu