Dub letný Fastigiata: nádherný štíhly strom dvoch sezón a farieb

Dub sa nám môže zdať ako príliš obyčajný. Jeho drevo je mimoriadne cenené, hoci píla sa ľahšie otupí a stolár narobí. Vydrží však celé veky. Dub je strom spojený s keltskou mytológiou, veď klopávalo sa na jeho drevo aj preto, lebo šlo o volanie a prepojenie s mŕtvymi predkami (pochovanými v zemi). Dub má svoju úlohu aj v literatúre, aj v slovenskom fantasy Linda a kľúč od Andary. A má svoju úlohu aj v našich záhradách. Ide o jedinečný okrasný strom, ktorého plody žalude síce nemáme ako využiť v kuchyni, no celý je krásny. Veď je synonymom sily, zdravia, dlhovekosti a odolnosti. Kultivar Fastigiata je po tom všetkom spoznávaní a jedinečnosti dubov len akousi čerešničkou na torte.

Dub letný fastigiata zelený

Foto: letné sfarbenie listov je zelené, zdroj foto: zahradnici.sk

Zelená a neskôr hnedá štíhla koruna kultivaru fastigiata

Dub letný fastigiata (Quercus robur ´FASTIGIATA´) je klasickým dubom, ktorý sa vyznačuje typickými vlastnosťami, ako zdravie, odolnosť, pomalý rast, ale aj postupný objem. Fastigiata je nádherná svojim štíhlym rastom. Tým je ideálna napríklad ako solitér, ktorému dovolíme o pár rokov prerásť výšku nízkeho domu. Pokojne môže ísť o líniu vetrolamov, ktoré budú tvoriť hranicu vášho pozemku s inou, kde by nevytváral tieň. Môže ísť o strom, ktorý zostane súčasťou vašej okrasnej, alebo okrasno-úžitkovej záhrady a zastrihnutím si ho udržíte nižší.

Jeho štíhlosť sa dá bohato využiť v záhradnom dizajne. Najmä poteší krása jeho listov. Objavujú sa až neskoro na jar, ako sýto zelené. Pri hustom olistení, ktoré je pre tento typ stromov typické, ide o doslova zelenú korunu. Nádherne hustú a silnú. Dub je skrátka dub.

Postrehy a zásadné zaujímavosti o dube

Po dvoch druhoch zakrpatených stromov sme siahli sami po Fastigiate najmä pre štíhly tvar a najmä niekoľko jej vlastností. Hustá koruna a zelené sfarbenie je len dočasnou záležitosťou. Zelená sa totiž na jeseň mení na bordovú až hnedú. Listy postupne všetky do jedného zmenia farbu a strom vyzerá akoby žiaril, prípadne tvorí dojem hrdzavého kovu.

 Dub letný fastigiata v jeseni

Náš strom bol kupovaný na zahradnici.sk, pričom ide o reálne strom vysoký do 2 metrov s kontajnerom pri dodaní. Zabezpečený, obalený, v kvetináči s neporušeným koreňovým balom, počas jesene. Preto je aj na snímkach zachytená červenohnedá farba listov. Patrí medzi stromy plne prispôsobené našim podmienkam. Predajca síce uvádza mrazuvzdornosť až do -29°C, ale vo všeobecnosti duby poznáme ako celkom mrazuvzdorné a v tomto smere odolné. Dosiahnuť môže viac ako 10 metrov v dospelosti na výšku a viac ako 3 metre na šírku. Vhodným je slnečné alebo polotienisté miesto. Určite však miesto, ktoré je na očiach.

Aké môže mať dub letný využitie?

  • Listy má typické „lalôčkovité“ krásne sfarbené, využiteľné v estetickom aranžovaní, jesenných dekoráciách, nehovoriac o žaluďoch rastúcich na stopke (dub zimný stopku nemá, alebo je veľmi krátka). Tie mali v minulosti využitie v kuchyni.
  • Pre Slovanov bol strom rovnako posvätný ako pre iné staré národy Európy. Žalude využívali na výrobu múky. Dnes sú však skôr potravou pre prasatá, diviaky, ale aj hlodavce. Pre všetkých jedákov sú veľkou pochúťkou. Využitie má v liečiteľstve list aj kôra. Mladý strom ju má hladkú, mierne zvrásnenú. Praskanie sa objavuje skôr na starších stromoch. Pri odoberaní kôry je nutné zaobchádzať opatrne, aby nedošlo k poškodeniu stromu.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu