Jabloň Red Booskop (booskopská červená): chutná vitamínová bomba

Sú jablone, ktoré sa spájajú s výbornými chuťovými vlastnosťami, aj obsahom vitamínu C. Jabloň je celkovo jedna z najdravších plodín, ktoré v našich končinách vôbec dokážeme vypestovať a spotrebovať na viacero spôsobov. Keď sa však zoznámime bližšie s odrodou jablone známou ako booskopská červená, označovanou tiež ako Booskop Red, je nám jasné, že je to jedna z tých, ktoré si vás získajú. Pre mimoriadny obsah vitamínu C, aj pre spomínané chuťové vlastnosti.

Red Booskop jabloň

Foto: jabloň Red Booskop v ponuke záhradníctva zahradnici.sk

Red Boskoop je zaujímavá predovšetkým tým, že…

Booskopská červená (Rode Booskop), na zahraničných zdrojoch Malus domestica ´Red Boskoop´ pochádza z Holandska. Je červeným variantom so základom staršej holandskej odrody Belle de Boskoop. Unikátne sú opakované zmienky z rôznych zdrojov Európy. Plody tohto jablka majú mať najvyšší obsah vitamínu C, čo najmä pri čerstvom spracovaní plodov a konzumácii surových, má zdraviu prospešný význam. Nehovoriac o prirodzenej kombinácii s ďalšími vitamínmi a antioxidantmi, ktoré sú v jablkách obsiahnuté.

Jabloň je vhodná do stredných a nížinných polôh, do pôdy bohatej na živiny s dostatočnou zálievkou. Rastie stredne rýchlo, viac do šírky. Ide o strom, ktorý lepšie znáša voľný rast bez zastrihávania. Najmä bez zásadných rezov. Dalo by sa povedať, že je to ideálny strom pre tých, ktorí sa boja strihať stromy, nemajú skúsenosti, alebo zastávajú názor voľného rastu. Pri ostatných vlastnostiach stromu a jeho plodov je to pritom naozaj unikátna kombinácia. Paradoxne, odmenou za „ignoranciu“ strihu sú tak chutné a veľké plody. Určite za predpokladu prebierky a s dostatočnou starostlivosťou v rámci zálievku v suchšom období.

Základné vlastnosti:

  • Plody chutné a veľké, výrazne veľké
  • Kvitnutie v období apríla až mája
  • Dozrievanie plodov koncom októbra
  • Odolnosť voči chorobám stredná
  • Odolnosť voči mrazom: do cca -26°/-29°
  • Opeľovanie: odroda je cudzoopelivá inými odrodami
  • Výška v dospelosti cca 2 m – 3 m+
  • Stanovisko: slnečné, ideálne chránené pred silným vetrom
  • V predaji: voľnokorenné 170-190 cm / zahradnici.sk

Jablká z jablone booskopskej červenej

Jej veľké plody sú naozaj veľké. Mladý rodiaci strom si bude žiadať prebierku plodov, aby sa lepšie dosiahla rovnomerná a kvalitná úroda. Jablká majú žltozelenú šupku s červeným líčkom presahujúcim po takmer celom jablku. Dužina je tuhá až chrumkavá, hrubo zrnitá, výborne spracovateľná. Chuť je výrazná, mierne kyslá s výraznou arómou. Rôzni pestovatelia ju tiež rôzne popisujú, ale z textu je ju nemožné vystihnúť dokonale.

Dozrievajú koncom októbra, pričom plody zostávajú často na strome. Oberáme ich šetrne, hoci mnoho zdrojov uvádza odolnosť voči ťukancom. Skladujeme na slame, alebo v debničkách, ideálne bez vzájomného dotyku. Vďaka výborným vlastnostiam skladovania je ich možné udržať v nemrznúcej pivnici do marca, až apríla. Nesmie však ísť o suchú pivnicu, v opačnom prípade sa prejaví „starnutie a vráskavenie“ šupky, ktorá tak prejavuje stratu vlhkosti.

Výborné sú na spracovanie sušením, na výživy, rôzne teplé aj studené spracovanie, ale hlavne na surovú priamo konzumáciu. Krásne veľké jablká môžu pri dospelom strome tvoriť zásadnú jablkovú zásobu. Staršie stromy môžu mať kolísavú mieru rodivosti.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu