Vitamíny a doplnky stravy pre psov. Ktoré sú dôležité?

Doplnky výživy sú prospešné aj pre našich štvornohých miláčikov. Obzvlášť, ak trpia zdravotnými problémami, prípadne sa zotavujú po chorobe. Ktoré doplnky stravy a vitamíny sú dôležité pre zdravie a vitalitu vášho chlpatého kamaráta?

Pes chovateľstvo a starostlivosť s výživou

Kolagén

Kolagén aj u zvierat podporuje všeobecné zdravie kostí a kĺbov. Táto látka je stavebným kameňom kostí, kĺbov, chrupavky, spojivových tkanív a krvných ciev vášho domáceho maznáčika.

Štúdia uverejnená v roku 2014 v Journal of Veterinary Science skúmala účinky doplnku obsahujúceho hydrolyzovaný kolagén na 105 labradorských retrieverov náhodne rozdelených do dvoch skupín. Cieľom bolo určiť počet psov, u ktorých sa vyvinula dysplázia lakťa (abnormálny vývoj lakťového kĺbu) v porovnaní s neošetrenými psíkmi. Vedci tiež zmerali účinnosť orálnej liečby obsahujúcej kolagén. Výsledky boli veľmi povzbudivé – v skupine psíkov, ktorá nedostávala kolagén, ochorelo vyše 60 percent psíkov v porovnaní s 12,5 percentami v ošetrovanej skupine.

Vedecká štúdia uverejnená v roku 2017 poukazuje na to, že klinické skúšky uskutočnené v poslednom desaťročí jasne ukázali priaznivý účinok orálne podávaných kolagénových peptidov pre psy s osteoartrózou. Presnejšie, výskum ukázal, že po ošetrení kolagénovým peptidom došlo k zníženiu krívania a zvýšenej pohyblivosti psov.

Kolagén okrem priaznivých účinkov na kĺby, kosti a chrupavky podporuje zdravie srsti, pokožky a pazúrov. Vo všeobecnosti má veľmi priaznivý vplyv na celkovú vitalitu zvieraťa.

Glukosamín

Druhým obľúbeným doplnkom pre psov je glukosamín. Glukosamínové doplnky sú k dispozícii v podobe piluliek alebo práškov. Zvyčajne sa vyrábajú s chondroitín sulfátom, ktorý sa prirodzene vyskytuje v spojivových tkanivách kostí a chrupavky. Glukosamín reguluje syntézu kolagénu v chrupavke a má mierne protizápalové účinky, zatiaľ čo chondroitín sulfát potláča účinok deštruktívnych enzýmov v kĺbovej tekutine a chrupavke.

Pes chovateľstvo a starostlivosť s výživou

Štúdia z roku 2017, uverejnená v Open Veterinary Journal dokázala, že glukosamín je účinný pri liečbe artritídy u psov. U starších psov môže zmierniť bolesť kĺbov a zlepšiť pohyblivosť.

Rybí olej

Bežným doplnkom, ktorý sa podáva psom, je rybí olej. Rybí olej obsahuje omega-3 mastné kyseliny, o ktorých sa predpokladá, že zlepšujú kvalitu srsti a lesk a zmierňujú kožné alergie. Rybí olej je známy ako silný protizápalový prostriedok a mnohí majitelia domácich miláčikov ho používajú na tento účel.

Antioxidanty

Antioxidačné doplnky sa považujú za látky, ktoré pôsobia proti niektorým účinkom starnutia, ako je strata pamäti a kognitívna dysfunkcia. Používajú sa tiež na liečenie srdcových chorôb u psov a na zmiernenie zápalov. Antioxidanty, ktoré sa nachádzajú vo vitamínoch C a E, chránia telo pred voľnými radikálmi, potenciálne škodlivými molekulami, ktoré poškodzujú bunkové membrány a môžu dokonca spôsobiť smrť buniek.

Probiotiká

Vzhľadom na zvýšené užívanie probiotík u ľudí nie je prekvapujúce, že probiotiká sa stali populárnymi doplnkami aj pre psy. Probiotiká žijú v tele prirodzene vo forme kvasiniek a živých baktérií, ktoré pomáhajú pri trávení a črevnom zdraví. Ako doplnok sa používajú na liečbu hnačky a iných tráviacich problémov.

Pes chovateľstvo a starostlivosť s výživou

Vitamíny

Vitamíny sú organické zlúčeniny potrebné na udržanie života. Väčšina sa vyskytuje prirodzene v potravinách. Telá zvierat potrebujú vitamíny na rast a údržbu. Pravdepodobne ste oboznámení s väčšinou vitamínov, ktoré ľudské a živočíšne organizmy potrebujú:

  • Vitamín A
  • B vitamíny (biotín, folát, niacín, kyselina pantoténová, riboflavín, tiamín, cholín, vitamín B-6 a vitamín B-12)
  • Vitamín C
  • Vitamín D
  • Vitamín E
  • Vitamín K

Ak psíka kŕmite krmivom, ktoré je označené nápisom “vyvážené” (balanced), malo by obsahovať všetky potrebné vitamíny v správnych množstvách, teda ich nie je potrebné dopĺňať doplnkami výživy. Ak sa predsa rozhodnete pre doplnenie vitamínov, preparáty sú voľne dostupné vo forme práškov, žuvacích maškŕt, tabliet a gélov.

Psíkovi nedávajte ľudské doplnky výživy. Niektoré, napríklad obsahujúce cesnak, môžu byť škodlivé. Ak sa rozhodnete podávať psíkovi doplnky stravy, kúpte osvedčenú značku od renomovanej spoločnosti, pokiaľ možno od špecialistov na doplnky. V prípade akýchkoľvek pochybností sa poraďte so svojim veterinárom, ktorý vypracuje vášmu domácemu miláčikovi vyvážený nutričný program.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu