V ponuke panvíc možno bežná domácnosť rozdiely nerobí. Tí, ktorí radi vyberajú vychytávky a dobré materiály, už nejaký čas poznajú „keramické“ panvice. Správne je však o nich hovoriť ako o panviciach s minerálnymi časticami, ktoré prispievajú jednak k nezávadnému vareniu, no zároveň majú úlohu udržiavateľa teploty. Tak ako v prípade Everest Sauté od Tefal, ktorú sme mali možnosť otestovať a ešte nejaký čas jej budeme určite venovať.
V neposlednom rade je úlohou minerálnych zložiek zaistiť vyššiu odolnosť povrchu, čo sa v prípade tohto modelu darí. Veď už na prvý pohľad totiž nie je klasickou panvicou.
Na prvý pohľad je jasné, že nejde len tak o klasickú panvicu. S priemerom 24 centimetrov sa k nám dostáva titánový materiál posilnený minerálmi s nepriľnavým povrchom. Trendový materiál to o sebe prezrádza už na prvý bližší pohľad. Čiastočne je to poznať aj na váhe. Panvica je podstatne ťažšia, než klasická plechová panvica. Nepriľnavý povrch je akýsi štandard pri tomto výrobcovi, podobne ako stredový ukazovateľ vhodne rozpálenej panvice Thermo-Spot, ktorým je Tefal známy dlhodobo a panvice iných výrobcov ním odlišuje.
Everest Sauté, ako sa panvica nazýva, je od iných panvíc určite iná. Počíta s tým, že si ju zvolíte pri vyprážaní, dusení, pri výrobe soté, rôznych omáčok a poslúži aj veľkej rodine na všetko to, k čomu malá panvica nebola doteraz príliš vhodná. Jej súčasťou je pokrievka, ktorá k panvici bežne nie je súčasťou a ergonomicky zväčša ani pokrievky nesedia. V tomto prípade presne sedí, je ju možné pootvoriť a posunúť aj na okraj panvice, čo nepredstavuje žiaden zásadný problém. Vykrojenie toho, čo kam smeruje je správne a nedovolí problém na sporáku, ak sa pri varení tvorí para.
Pokrievka obsahuje aj tlakový výpust, čo je dnes štandard. Čo je dôležité, hoci to možno na prvý pohľad ako dôležité nevyzerá, rúčka pokrievky je plastová, nevedie teplo a je ju možné zdvihnúť bez rukavice a utierky aj po dlhšom používaní panvici na ohni. Úplne najideálnejšie by bolo, ak by mala otvor, no svoj účel plní aj „plná“.
Panvicu sme vystavili niekoľkým podmienkam, ktoré sa viažu viac menej k správaniu uponáhľanej domácnosti, alebo nepozornosti.
1. PODMIENKA: Zaschnutá nečistota
Cibuľový základ a menšie varenie pre dve osoby, postupný prechod do omáčky a zámerné ponechanie zvyšku počas dvoch dní.
VÝSLEDOK: Umývanie panvice nepredstavuje horor. Aj zaschnuté nečistoty sa dajú ľahko odstrániť pri tečúcej teplej vode a s použitím saponátu.
2. PODMIENKA: Kovový alebo drevený riad
Používali sme drevený riad, zároveň kovový. V záujme otestovať si odolnosť povrchu na určitých miestach panvice.
VÝSLEDOK: nepodarilo sa nám ju viditeľne poškodiť nerezovým riadom. Nešlo o tvrdé zásahy, iba ak s bežnou silou s akou sa do panvíc siaha. Napriek odolnosti neodporúčame používať kovový riad pre zachovanie kvality povrchu. Celá panvica je totiž vyrábaná s filozofiou, že dlhodobo kvalitný materiál a odolnosť môžu docieliť, že nebudete musieť a vlastne tým pádom ani chcieť, kupovať ďalšie panvice. Drevo je ideálny materiál v každom prípade.
3. PODMIENKA: Práca v kuchyni
Pri práci v kuchyni panvica nenašla úplne všetky spôsoby uplatnenia, ktoré má. Vzhľadom na svoj tvar a rozloženie tepla „kameňa“ je využiteľný ako kastról a uplatnenie nájde aj pri kuchynskej vynaliezavosti.
VÝSLEDOK: Rúčka vedie len časť tepla, takže nepredstavuje bezpečnostné riziko. 24 centimetrov je však pomerne dosť, preto nebude vhodná na malé dvojplatničky a malé sporáky. Hoci materiál dokáže viesť teplo aj v prípade, ak sme ohrievali len jednu časť panvice, skôr malú platničku považujeme za problém pre stabilitu.
Za pozornosť nepochybne stojí niekoľko dôležitých faktov, ktoré je možné nájsť pri dôkladnom preštudovaní pribalenej informácie, alebo balenia panvice, ktoré je netradične riešené ako otvorená škatuľa. To pre výšku celej panvice a s pokrievkou vloženým z hora.
0 komentárov