Ako odstrániť zápach z umývačky riadu: príčiny a spôsoby riešenia

Umývačka riadu, tá bez sukne či nohavíc, je v niektorých domácnostiach neoceniteľným nástrojom. Pomáha vyriešiť úsporu času a za určitý komfort súčasnej doby určite vďačíme aj jej. Pri otvorení umývačky riadu, ktorá je používaná, prípadne sa po čase nepoužívania otvorí, však možno ucítiť zápach. Používame ju na umývanie riadu, no samotnú umývačku už neumývame. Niekedy len preto, že nevieme, že aj o ňu je dobré sa starať. Prípadne len nevieme kedy. Zápach nestačí?

Umývačka riadu

Fakty, ktoré je nutné si uvedomiť

  • zápach spôsobujú hnijúce zvyšky potravín a množiace sa baktérie. Vlhké prostredie je priam ako stvorené na ich množenie.
  • Do umývačky sa preto nevkladajú riady so zvyškami potravín, kosťami, lístočkami, papierovými etiketami a čímkoľvek, čo je oddeliteľné a môže byť prekážkou. Umývačka nie je drvička odpadu!
  • tie neodstráni žiadne prúd vody a môžu sa šíriť tak veľmi, že pri oplachovaní preniknú aj na riad. Ten, ktorý budete pokladať za čerstvo umytý.

Odstránenie zápachu z umývačky si žiada:

Aby ste umývačku zbavili zápachu, je potrebné sa o ňu starať. Ideálne nie vtedy, keď začne zapáchať. Zápach a baktérie totiž prenášate na všetko to, čo ste v nej umyli. Je však veľmi dôležité rozoznávať, či ide o zápach z umývačky, alebo nejde o zápach z kanalizácie. Neodborne inštalované odtoky vody totiž môžu znamenať aj prechod zápachu z kanalizácie.

  1. ak pozorujete v umývačke miesta, kde sa usadili väčšie nečistoty, okamžite ich mechanicky odstráňte. Papierovým obrúskom, alebo handričkou. Rovnako tak nimi odstráňte mastnotu a fľaky, ktoré sú viditeľnými nečistotami.
  2. podľa návodu od výrobcu sa venujte údržbe samotnej umývačky. Pozrite aj informácie o mechanickom vyberaní filtrov a čistení vyberateľných dielov. Bez ich čistenia je ďalšia snaha len polovičná.
  3. na domáce umývanie umývačky sa používa hrnček s otcom umiestneným v hornej zásuvke bez oplachovania s využitím vysokej teploty. Niektorí doma postriekajú rozprašovačom ocot po stenách umývačky a tiež vysypávajú takto vlhčené plochy sódou bikarbónou. Odporúča sa program na najvyššej teplote. Tá umožní zabiť čo najväčšie množstvo baktérií.

Komerčné prípravky nie sú na škodu

Bežná slovenská domácnosť objavila už dávno aj viacero komerčných výrobkov. V ponuke tak možno naraziť na silné čističe s účinkom proti mastnote, ako aj voči vodnému kameňu (odvápňovací efekt).

Vyslovene funkcia osviežovača vzduchu je ponúkaná produktom, ktorý vyzerá ako veľká kvapka vody a vešia sa na hornú zásuvku. Je v ponuke bežných drogérií sietí ako Teta, DM a tiež je súčasťou ponuky veľkých supermarketov. Ide o bežnú ponuku rakúskych drogérií. Ide o parfumovaný produkt s výdržou niekoľkých umytí.

Pozor na iné príčiny zápachu

Umývačka riadu má technológiu na výtlak vody, no sú určité prípady, kedy môže z kanalizácie prechádzať zápach priamo do priestoru umývačky. Vtedy je vhodné skontrolovať spôsob zapojenia. Môže ísť aj o prípady, kedy sa umývadlo a umývačka dlhšie nepoužívali. Opatrením, ako sa vyhnúť prípadom, kedy odpadová voda z umývadla stečie do umývačky, je zdvihnutie vývodovej hadice nad úroveň odpadu umývadla. Platí skôr pre staršie umývačky a prístroje oslabené častým používaním.

 


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu