Ako odstrániť zápach z toalety? Príčiny zápachu a riešenia

Toaleta je priestor, ktorý nám slúži na veľmi dôležitú hygienu. S toaletou sa tiež spája veľa krát zápach, ktorý nemusí byť priamo spojený s toaletnou misou a jej čistotou. Môže sa tak pokojne stať, že vynakladáte prostriedky a čas na čistenie keramiky, no reálne nemá jej čistota dopad na zápach ako taký. Starostlivosť bežne v sebe zahŕňa ošetrenie vnútra a automatické prečistenie pri splachovaní pomocou násadok a prípravkov. Lenže zápach zostáva aj tak? Ako teda vlastne bojovať proti zápachu na toalete a ako ho rozlišovať?

toaleta

Zdanlivo čistá toaleta, ale zápach moču zostáva?

Toaleta s mužskými návštevami sa môže stretávať s javom, ktorý si nechce mnoho mužov pripustiť. Netrafia sa na začiatku, alebo pri oslabenom prúde v závere a potom to aj tak vyzerá. Nevšímavosť, alebo nepozornosť môže spôsobiť nečistoty okolo misy, prípadne poznačený koberček. Aj to môže byť dôvodom zápachu, najmä ak je návštevník toalety nie len jednorazovou návštevou, ale súčasťou domácnosti. Zápach moču môže byť spôsobený aj močom, ktorý možno nie je na prvý pohľad vidieť. Nazrite preto poriadne pod dosku, zdvihnite ju a práve v týchto miestach sa ukrývajú neraz čiastočky, podobne, ako na miestach pántov dosky, či v záhyboch splachovacieho systému vnútorných okrajov misy. Dosku je vždy jednoduché odmontovať pomocou dvoch skrutiek. Občasné dôkladné vyčistenie prinesie aj lepší pocit na toalete. Dosku môžete osprchovať horúcou vodou, alebo obliať vriacou vodou spoločne s jednotlivými dielmi. Tým zaistíte zahubenie baktérií.

Moč môže poznačiť aj okraje keramiky a stekať môže k podlahe. Práve pri strete podlahy a keramiky sa tvoria usadeniny, ktoré na verejne prístupných toaletách tvoria problém a v niektorých domácnostiach rovnako tak.

Zápach kanalizácie v toalete

Zápach z toalety by ste nemali  na toalete cítiť. Toaleta je skonštruovaná tak, aby neprepúšťala kanalizačné výpary a neumožnila prechádzať až do vnútra. Dôvodom sú ohyby rúr, stojatá voda v toalete a sifónový spôsob udržania kanalizačného prostredia od toho, čo bežne v nepoužívanej toalete vidíte. Ak je však toaleta v skladových priestoroch, ktoré sa otvárajú len pri niektorých príležitostiach, prípadne ide o chatu, do ktorej chodievate iba občas, zrejme sa voda vyparí a poodhalí sa priechod vzduchu. To sa môže stať aj pri umývadle, kde sa voda v sifóne naozaj môže vypariť a priechod pre zápach z kanalizácie je priamy. V týchto prípadoch postačí len spláchnuť a odpustiť trochu vody a vyvetrať. V tom horšom prípade môže ísť o:

  • Zápach v nádržke na vodu spôsobený riasami a inými vodnými usadeninami sa dá riešiť pomocou prípravkov a poriadnym vyčistením (dočasným odstaveným vody, spláchnutím a poriadnym vykefovaním vnútra). Je tiež možné používať tablety, ktoré sa inštalujú priamo sem a ich účinok je práve prevencia zápachu a problémov usadzovania rias.
  • Poškodenie potrubia medzi toaletou a kanalizáciou, kedy je nutné volať vodoinštalatéra, ak si sami neporadíme s opravou potrubia, chyby tesnenia, prípadne prasklín.
  • Prízemné byty sa môžu stretávať s pokusmi prehrýzť plastové ohybné biele kĺby potkanmi hľadajúcimi únik z kanalizácie. Vtedy sa naozaj objavia ľahko praskliny, ktoré pri splachovaní prinášajú aj neželané tekuté nečistoty, avšak sú tiež dôvodom zápachu.

Pozor: toaleta nesmie byť pohyblivá. Akonáhle nie je pevne na svojom mieste, dôvodov pre zápach môže byť viac. Je nevyhnutné zaistiť, primontovať toaletu a použiť vhodné materiály pre sanitu (silikón, umývateľné hmoty, materiály a pod.)

Pozor: zápach z kanalizácie obsahuje metán. Ide o výbušný plyn, ktorý môže spôsobiť nie len komplikácie zdravotné, ale aj reálne škody na majetku. Preto nepodceňujte zápach v domácnosti.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu