Ako odstrániť zápach z topánok? Príčiny, druhy zápachu a tipy

Zápach z topánok nie je nič, čím by chcel niekto dobrovoľne ohúriť na návšteve u priateľov, u budúcich svokrovcov, alebo u lekára. Kým s niektorými ľuďmi sa zápach z nôh a topánok ťahá ako nepríjemná nálepka, iní s tým problém nemajú. Prečo je to tak? Človek sa odlišuje od ostatných rovnako, ako výrobcovia a materiály topánok sa líšia medzi sebou. Ľudia majú rôznu mieru hydratácie – prirodzeného potenia a tvorby baktérií, rôznu frekvenciu výmeny ponožiek a obuvi, ale aj obuv rôznu samu o sebe.

Obuv a topánky s ponožkami

Prevencia a jej zásady

Vyhnúť sa zápachu z nôh sa dá pomerne ľahko. Najlepšou kombináciou je používanie skutočných poctivých bavlnených ponožiek z kvalitného materiálu, ktoré aj vydržia dlhšie. Akákoľvek lacná čínska výroba zo syntetických tenkých materiálov nedokáže ani pohlcovať pot a reálne nemá žiadnu funkciu pre nohy, len ak na veľmi krátko zakryť pokožku nohy samotnej. Po zdravotnej stránke však takéto ponožky prinášajú skôr škodu, ako úžitok. Preventívne si nohy zasypte detským púdrom a ten pokojne jemne rozprášte aj do ponožky.

Obuv má rozdielne materiálové vyhotovenie a tak je dobré pozerať na obuv, ktorá sama o sebe nezapácha a je dostatočne priedušná. Nemajte len jeden model obuvi rovnakého typu. Každý, kto neustále nosí len jedny topánky, vidí zásadný fakt. Po dlhšom nosení, aj napríklad po daždi, sú topánky vlhké a znova obuté nestačia vyschnúť. To len zhoršuje ich schopnosť vysušenia = obnovy = straty zápachu. Vo vlhkých topánkach sa netvorí len zápach, ale aj plesne, ktoré v malej miere dokážu urobiť veľa práve svojou nenápadnosťou.

Keď už topánky zapáchajú

Domáce recepty poznajú riešenie v podobe vrecúšok s levanduľou vložených do topánok na noc. Nevyhnutné je však suché miesto, aby sa topánky dokázali zbaviť vlhkosti. Nezaškodí topánkam dopriať balkón, čerstvý vzduch, ale bežným riešením je aj sprej určený na ošetrenie topánok. Vhodné sú určite tie s antibakteriálnou funkciou. Za zápach topánok totiž nemusí byť zodpovedný len materiál topánok a vlhkosť, ale hlavne je to práve ľudský pot a tvoriace baktérie. Baktérie tvorí každá jedna, aj umývaná a ošetrovaná ľudská pokožka. Denne môžu ľudské chodidlá vyprodukovať až pohár potu, takže ak nemá vlhkosť kadiaľ unikať, máte problém.

Topánky a obuv, deti športujúce vonku

Drobné triky ako sa zbaviť zápachu topánok

  • Sóda bikarbóna je najznámejší zabijak zápachu z topánok. Nasypte ho malé množstvo do kuchynskej papierovej utierky, zviažte na spôsob mešca a vložte na noc do topánky a uložte ich na suché miesto.
  • Výborný aj keď nie vždy obľúbený nástroj na zbavenie zápachu je kúsok látky namočený vo vodke, alebo liehu, nie v ovocnom destiláte. S ním vytriete dôkladne celé vnútro topánky a zbavíte tak topánky podstatnej časti zápachu, pritom má alkohol aj antibakteriálny účinok. S alkoholom ale nie je dobré celkom šetriť.
  • Na odvlhčenie topánok a zbavenie zápachu pomáhajú aj granule (nie krmivo) výstelky pre mačky a fretky. Granule majú vysoko-absorbčnú funkciu a sú takmer bez zápachu. Ani vtedy ich nezatvárame do botníka v predsieni.
  • Kontrolujte svoje nohy. Náznaky plesní znamenajú viac komplikácií, ako len zvýšený zápach v obuvi.
  • Antibakteriálne vložky sú vyrobené z materiálu, ktorý znižuje tvorbu a schopnosť baktérií množenia a konzumácie odumretých čiastočiek kože. Majú však jeden problém. Ľudia si ich kupujú, aby sa mohli vyhnúť všetkým ostatným opatreniam a tak sa znižuje ich účinok. To znamená, že od nich čakajú ich používatelia aj nereálne ciele a tak im po ich nesplnení nedôverujú.
  • Jeden z najhorších príkladov stavu topánok je ten z telesnej výchovy na základnej či strednej škole. Zväčša sú takéto topánky celý týždeň zatvorené s úborom v jednej taške. Bez možnosti vetrania a akejkoľvek snahy o ošetrenie. Rodičia a ani používatelia tejto obuvi jej ale žiaľ nevenujú patričnú pozornosť. Ide pritom o najtypickejší príklad zapáchajúcej obuvi, ktorú si vybavíme ako typický príklad. Prečo? Pre pohodlnosť a ľahostajnosť.

Ide aj o vaše nohy, nesú vás celý život

Dôležitú vec azda ani nemusíme pripomínať. Ide o vaše nohy a tie vás nesú celý život. Preto si zaslúžia aj určitú starostlivosť. Uzatvárať ich do topánok na veľmi dlho nie je ani prirodzené a ani zdravé. Preto pevne uzavreté topánky používajte výhradne pri cestovaní a pri presune. Vyzúvajte sa pokojne v lietadle, pri návštevách, pri odpočinku v prírode a do práce používajte prezuvky a topánky s poriadnym vetraním. Tým nedostáva šancu hromadenie potu a baktérie nedostávajú živnú pôvodu na svoje extrémne rýchle množenie a produkovanie odpadových látok, ktoré vznikajú pri bakteriálnej činnosti.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu