Interiér: Akým nábytkom a doplnkami vyplniť priestor v predsieni

Pri zariaďovaní domu si ako prvé väčšinou ľudia plánujú hlavné miestnosti – kuchyňu, kúpeľňu a spálňu. Zariadenie chodby či predsiene síce môžete nechať ako posledné v poradí, ale je dôležité, čo do nej umiestnite, aby pôsobila príjemne a najmä aby zariadenie bolo praktické. Vstupná chodba do domu či bytu je zároveň miestom, ktoré vás ako prvé reprezentuje pred návštevami. Pohodené kabáty, bundy a topánky nie sú dobrým základom pre vytvorenie dobrého prvého dojmu.

Predsieň

Foto: predsieňový nábytok

Povinná výbava predsiene

Zariadili ste si nové bývanie, no v predsieni máte stále pocit, že vám niečo chýba? Stačí pozrieť a zaloviť v pamäti. Alebo nazrieť do nášho malého súhrnu. Že by? Pri príchode domov si odkladáte v prvom rade topánky, kľúče a všetko, čo máte na sebe. Veľa miesta potrebujete najmä v zimnom období, kedy chodíte vo veľkých čižmách, s čiapkou, šálom, rukavicami a objemným kabátom.

Najväčšie opodstatnenie v predsieni má určite úložný priestor pre topánky. Obchody s nábytkom majú v ponuke mnohé druhy – vstavané skrinky, poličky, košíky, stojace či ležiace „botníky“.

Ruku v ruke ide botník s vešiakom na kabáty. Je na vás, či si zvolíte háčiky navŕtané do steny, originálny stojaci vešiak, pojazdný vešiak alebo variantu, kedy je vešiak zabudovaný na nábytkovej zostave. Vešiak je praktický pomocník na prehľadné uloženie kabátov, búnd, a mikín na každodenné nosenie, ktoré sa vám nechce stále vyťahovať zo skrine. Tiež je praktický na odloženie oblečenia vašej návštevy.

Zrkadlo by v predsieni určite nemalo chýbať. Každá žena si predsa musí pred odchodom z domu skontrolovať ako vyzerá. Najpraktickejšie je veľké zrkadlo orientované na výšku tak, aby v ňom bola vidieť celá vaša postava. Väčšina predsiení, najmä v bytoch, nemá okno a preto treba pri umiestnení zrkadla dbať na dopad svetla na jeho plochu, na tiene alebo na predmety, ktoré by sa mohli v zrkadle odrážať a rušiť vás.

V neposlednom rade si treba vytýčiť miestečko pre kľúče, ktoré sa zvyknú často záhadne strácať.  Môžete si zvoliť nejaký vešiačik, tanierik, malý stolík alebo poličku.

Ani rohožka by pri vchode do chodby určite nemala chýbať.

Môže byť, ale nemusí

Problémom početnejších rodín je veľa vecí a oblečenia a málo úložného priestoru.V predsieni si môžete vytvoriť takýto priestor navyše na veci, ktoré sa vám inde nezmestia. Najlepším riešením v takomto prípade je veľká vstavaná skriňa až po strop, s posuvnými dverami, ktoré otváraním nezasahujú do priestoru. Poslúži vám na uskladnenie sezónneho oblečenia a topánok, v ideálnom prípade sa v nej nájde miesto napríklad aj pre tašky, kabelky, kombinézy, lyžiarky, okuliare, prilby, čiapky a šály.

Ak však v predsieni nemáte miesta nazvyš kvôli úzkemu priestoru, kočáru, bicyklom či pelechu pre domáceho miláčika, účel úložného miesta vám môže splniť predsieňová zostava s poličkami a menšími skrinkami na základné veci. Originálne závesné poličky spojené s vešiačikmi sú praktické na odloženie maličkostí.

Ak máte v predsieni nevyužité miesto, starší ľudia a deti sa určite potešia lavičke na sedenie. Tá im uľahčí obúvanie a zaväzovanie šnúrok.

Dekorácie na spríjemnenie prostredia

Na dokreslenie celkového dojmu vám môže poslúžiť tapeta na stenu (v súčasnosti sú veľmi moderné a v obchodoch dostať množstvo druhov a farieb), či nejaký zaujímavý obraz, ktorý spestrí a ozvláštni prázdnu stenu chodby.

Ak sa bojíte poškrabania alebo zničenia podlahy v predsieni, napríklad od podpätkov, bude sa vám hodiť koberec alebo behúň, aby ste po ňom mohli chodiť obutí.

Hoci sa nedá nazvať nábytkom, ale medzi praktické doplnky, ktoré by mali byť po ruke v predsieni, radíme jednoznačne obuvák. Mal by visieť či ležať priamo pri vchode.

Ďalším praktickým pomocníkom je napríklad odkvapkávač na topánky. Nájde svoje využitie v daždivom a snežnom počasí a môže vám ušetriť čistenie, v horšom prípade znehodnotenie  dlážky. Drevená podloha a laminátové podlahy sú náchylné na poškodenie pri dlhšom styku s aj malým množstvom vody.

Autor: Darina Martáková


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu