TOP 5 najčastejších chýb pri plánovaní kuchyne

Kuchyňa je miestom na tvorenie jedlých zázrakov a ideálnym miestom pre pokojné stretnutie rodiny po dlhom náročnom dni. Nič nie je horšie, ako keď vám ruší pôžitok z príjemne strávených chvíľ fakt, že v kuchyni niečo nie je v poriadku, niečo je umiestnené neprakticky a rozčuľuje vás to každý deň. Pri plánovaní kuchyne je lepšie si veci viackrát premyslieť a vizualizovať, ako potom doplácať na zbytočné chyby niekoľko rokov, až do ďalšej výmeny kuchyne. Vyhnite sa preto najčastejším chybám, ktoré ľudia robia pri jej plánovaní a zariaďovaní.

Kuchyňa a jej plánovanie

Nedostatok zástrčiek a prípojok

Na začiatku každého plánovania majú nevyhnutné miesto prípojky na elektrinu, vodu, odtoky a tiež zástrčky. Treba si dobre premyslieť, koľko ich budete aj v budúcnosti využívať a najmä to, kde ich  umiestnite – v akom rozostupe či výške. Mali by ste si v prvom rade premyslieť, aké druhy spotrebičov budete potrebovať a používať, či chcete plynový alebo elektrický sporák, alebo aj to, či budete chcieť umývačku riadu a ak áno, prípadne si pre ňu predpripraviť miesto. Ku komfortnému vareniu vo vašej vysnívanej kuchyni určite prispeje aj dostatočné osvetlenie pracovnej dosky.

Zlé usporiadanie pracovných zón

Veľmi dôležité je logické usporiadanie pracovných zón. Skladovaciu zónu, ktorú tvorí chladnička a komôrka na potraviny by mala nasledovať čistiaca zóna, teda drez. Potom by ste mali zaradiť prípravnú zónu, čiže dostatočný priestor na pracovnej doske a spotrebiče na dosah ruky. Na  koniec sa radí zóna okolo sporáku, určená na samotné varenie. Ak sú zóny poprehadzované a krížia sa, môže vám v kuchyni vzniknúť dosť nepraktických situácií. Navyše, ak máte väčšiu kuchyňu, dosť sa nabeháte.

Kuchyňa a umývadlo

Nočnou morou pre nízkych ľudí je rohové umývadlo, pretože takýto člen domácnosti  je pri ňom neprirodzene načiahnutý. Ďalšou nevýhodou pre tých nižších sú poličky kuchynskej linky v nadmernej výške, čo môže spôsobiť, že si budete musieť zakaždým podkladať pod nohy stoličku. Častou chybou býva aj umývačka zabudovaná ďaleko od drezu – pri prenášaní riadu vám voda kvapká na zem.

Nevhodné miesto pre chladničku

Chladnička by nemala stáť vedľa sporáka alebo pri zdroji nejakého tepla, pretože jej to uberá na životnosti a zvyšuje technologickú záťaž. Zároveň by nemala byť ďaleko od pracovnej plochy – potom je zložité prenášanie potravín z chladničky na pracovnú dosku, a môže byť ešte umocnené tým, že sa vám chladnička zatvorí vždy, kým si niečo prenesiete na príslušné miesto.

Gorenje chladničky

Nešťastne zvolený obklad

Za kuchynskou linkou musí byť kachličkový obklad samozrejmosťou. Je však dôležité, aby ste si vybrali praktické,  ľahko udržiavateľné a kvalitné obkladačky, pretože pri výparoch z varenia a pri prskajúcom oleji by sa vám mohli ľahko zničiť. Lepšie sú kompaktnejšie, väčšie obkladačky bez množstva škár, pretože v nich sa usádza najviac nečistôt.

Za zmienku stojí aj výber kvalitnej dlážky. Mala by byť odolná voči vlhkosti a ľahko umývateľná. Ak uvažujete nad plávajúcou podlahou do kuchyne, hrozí, že vám pri nedostatočnej starostlivosti napučí, doškriabe sa alebo sa inak zničí. Najodolnejšia do kuchyne je určite dlažba, ktorá sa dá ľahko udržiavať čistá a ak máte zabudované aj podlahové kúrenie, pre vaše nohy počas varenia neexistuje nič príjemnejšie.

Nepraktická farba a materiál kuchynskej linky

Pozor aj na výber farby. Čistotným gazdinkám môže po čase prekážať pričasté  umývanie a leštenie bielych a bledých kuchynských liniek, dvierok či lesklých materiálov. Dôležitý je výber  aj pántov a rúčok na skrinkách, pretože tie sú najviac opotrebovávané. Príliš lacné plastové úchytky môžu stratiť vrchnú vrstvu striebornej farby, biele úchytky môžu pri nekvalitnom materiáli po čase zožltnúť. Biela pracovná doska je menej častá ako tmavá aj práve preto, že nečistoty viac zanechávajú svoje stopy na bielych a svetlých povrchoch. Mimochodom, viete, kde v domácnosti sa nachádza najviac baktérií?

Autor: Darina Martáková


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu