Kožené rukavice: ako ošetriť a umývať rukavice? (šatník a odevy)

Kožené rukavice sú módnym doplnkom, aj vecou osobného štýlu. Hoci aj v súčasnosti sú kožené rukavice stále bežnou súčasťou ponuky, nie je až tak rozšírené správne ošetrovanie a správanie sa ku koženým materiálom. Asi každý už videl kožené rukavice, ktoré boli popraskané, pôsobili staro a pri navliekaní už pôsobili rôzne, len nie pohodlne a použiteľne.

Kožené rukavice

Dôvodom pre zlyhanie materiálu nemusí byť nekvalitný materiál, ale len fakt, že ste netušili, ako s koženými rukavicami pracovať. Dôvodom sú vlastnosti kože na ktoré vás nie vždy predajca upozorní.

Kožené rukavice nie sú len tak obyčajné

Zmoknuté, mokré kožené rukavice sa môžu zdať ako pohroma. Inštinktívne sa ich budete snažiť vysušiť, dáte ich na radiátor, alebo k peci a necháte ich rýchlo vyschnúť. S dobrým pocitom, že budú čoskoro suché im ale skôr privodíte smrť. Rýchle schnutie kože vždy znamená poriadny problém. Nezabúdajte, že štruktúra kože nie je ako pri textile. Stále sú to bunky, v určitej podobe, ktoré nasiaknu vodu. Pri rýchlom vysušení popraskajú.

Scvrkne sa a vysuší, čím popraská. Stvrdnuté rukavice môžete rovno hodiť do koša, lebo sa budú zle navliekať, zmenia svoju veľkosť a vôbec nemusia byť už použiteľné. Kožené rukavice sa preto sušia zásadne v bežnej teplote domácnosti, tam, kde máte kabát. Unikať vlhkosť z nich nechávame pomaly.

TIP: rovnaké pravidlo platí aj pre boxerské rukavice.

Pranie kožených rukavíc

Prať kožené rukavice občas musíme. Textilná výstelka vo vnútri môže napáchnuť, alebo znečistiť ich môžeme aj bežnou cestou. Rukavice z kože sa perú v rukách v nádobe s vodou, s priliatym glycerínom. Sú aj prípravky na ošetrovanie kože. Stále však platí, že aj sušenie po praní musí byť také, aby voda vytiekla celá a sušenie prebiehalo veľmi pomaly a nie na radiátore, či pri peci.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu