Fretka v domácnosti – 10 vecí s ktorými musíte ako chovateľ počítať

Ak ste sa rozhodli zadovážiť si fretku ako domáceho miláčika, budete potrebovať vedieť viac, ako je len v tomto článku. Článok je preto skôr malou predprípravou pred naštudovaním si aspoň nejakej literatúry, pretože len chcieť nestačí a zvieratko potom môže trpieť pre váš nezáujem, alebo nesprávne rozhodnutie začať chovať niečo, o čom nemáte ani potuchy. Toto považujeme za desať hlavných vecí, ktoré by mal vedieť každý jeden chovateľ pred, ale tiež už počas chovu vlastnej fretky.

1. Fretka je mäsožravec
Papá mäsko a ak ho nemá, ťažko ho môžete niečím nahradiť. Samozrejme, počíta sa aj to z granuliek. Dnes sú rôzne druhy potravy pre mačky, konzervy, vrecká, granule. Potrava premačky je vhodná aj pre fretky. Prípadne im môžete dať aj sortiment vyrobený výhradne pre fretky. Chutiť jej môže aj v malom množstve veľa z ľudskej kuchyne. Nie všetko je vhodné. Vyvarujte sa koreneným jedlám, soli, a mlieku. To môžu fretky milovať, no veľmi rýchlo pôjde von.

2. Fretka je spáč
Fretka dokáže prespať pokojne 20 hodín, no zvyšné 4 hodiny si ju užijete možno až priveľa. Najmä keď začne v noci. Nepočítajte s tým, že bude v klietke po celú noc pokojná. Teda ak si ju tak nenaučíte a neprispôsobíte na svoj chvíľu ranný a následne poobedný režim, kedy ste doma.

3. Fretka je hráč
Fretka sa potrebuje hrať a zabávať. Spoznáte to keď bude viac vecí okusovať, liezť všade tam, kde sa uchytí a môže stúpať vyššie a vyššie, vlezie do každej diery a škáry a samozrejme dostatočne ju preskúma. Pripravte sa na to.

4. Fretka je šelma
V prírode norovala, vyhrabávala v hline noru, ktorá bola jej brlohom. Ak sa dostane ku veľkému kvetináču s hlinou, pravdepodobne dostane chuť hrabať. Poškodí tým neraz rastlinu a jej korene.

5. Fretka môže byť kamarát so zvieratkami
Nečakajte, že každá fretka bude automaticky kamarát s mačkou, či psom. Kým pri mačke s niečím takým počítajte minimálne pre mačku samotnú, pes bude zvedavý. Fretka môže v prípade ohrozenia ublížiť. Ale môže tiež vyzývať k hre. Treba si otestovať zvieratká, ako sa k sebe správajú na diaľku a či dochádza k útokom. Chce to však určite rozvahu a premýšľať. Pohrýznutia zvieratká bolia a hojenie môže byť problematické, najmä preto, že im ťažko pomôžete s obväzmi v domácich podmienkach. S inými zvieratkami však môžu vychádzať veľmi dobre.

6. Keď jedna, prečo nie dve?
V dvojici sa to lepšie ťahá. Aj fretky sú šťastnejšie, keď sú dve. Vedia sa medzi sebou zabaviť a tolerovať sa. Ak od začiatku súperia, potom nepôjde o ideálnu dvojicu. Môžete pokojne chovať jedinú jednu, no oveľa akčnejšie a plné energie budú ako dvojica.

7. Fretka môže zapáchať
Pachové zľazy pri genitáliách vedia vypustiť charakteristický smrad v prípade ohrozenia. Pyžmový zápach má kožuch fretky aj za bežných okolností. Typická „vôňa“ fretky odhalí chovateľa fretky napríklad aj pri cestovaní v MHD.

8. Fretka má svoje potreby, aj zdravotné
Tohto zvieratka sa týkajú všetky potreby veterinárnej starostlivosti. U veterinára potrebuje svoj očkovací preukaz presne ako pes a mačka. Môže trpieť zápalovými ochoreniami, prekonáva ruju a teda plodné obdobia.

9. Malý drakula
Môže hrýzť, a to dokonca aj svojho pána. Hryzavé fretky sú pomerne časté a sú tiež dôvodom, prečo sa opakovane dostávajú do inzercie ako zvieratko na predaj. Chce to však len trpezlivosť a odnaučiť zviera takémuto správaniu. Pri pohrýznutí neťahať ruku, často môže ísť o pokus vyzvať vás k hre. Fretka sama pustí, keď ju chytíte za kožuch za hlavou.

10. Fretka nie je k malým deťom
Toto zvieratko naozaj nie je vhodné k malým deťom. Nie sú to len možné zuby a ich cvaknutie, ale aj možné alergické reakcie na kožuch zvieraťa, prípadne iné možné komplikácie, riziká kontaktu s ich výkalmi, ak sa dieťa dostane do klietky a podobne.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu