Popínavé rastliny vhodné na zelené fasády domov a múry

Popínavé rastliny majú viacero vlastností. Mimo tie izolačné prinášajú aj skrášlenie, prípadne zakrytie nevzhľadnej farby fasády. V každom prípade pri uvažovaní nad živou zelenou fasádou by ste mali premýšľať aj nad správnym výberom tej pravej rastliny. Vedzte, že to nie je hneď a žiada si to čas. Najčastejšie sa používa brečtan, no výber tu nekončí. Existujú aj alternatívy.

Zelená fasáda a zelený brečtan

Brečtan popínavý Hedera helix
je najideálnejšou rastlinou na vytvorenie zelenej fasády. Na zimu totiž neopadáva, čím jeho pestovateľ získava celoročne dostupnú fasádu, mimochodom v zime tiež tvoriacu určitú izoláciu, keďže zachováva vzduch medzi murivom a listami viac menej bez pohybu. Darí sa mu aj v tienistých miestach, rovnako ako na slnečných. Existuje niekoľko druhov brečtanu. Zväčša sa odlišujú veľkosťou listov a sfarbením. Brečtan popínavý poddruh Eva má menšie listy, ktoré sú lemované svetlou bielou, alebo poddruh Yellow Ripple žltou farbou.

Brečtan kolchický Sulphur Heart
Je taktiež vždy zelený popínavý a plazivý druh rastliny, ktorý však oproti predošlému brečtanu má výrazné tenké veľké srdcovité zelené listy so žltým stredom. Môžu byť celkom mrazuvzdorné a smerujú za svetlom. Kúpiť ich je možné v črepníkoch. Pri vysádzaní môžete počítať s tým, že sa dokáže vytiahnuť do výšky viac ako 4 metre a do šírky maximálne troch metrov. Pre zaistenie hustého pokrytia steny je dobré vysádzať ich možno každý meter od seba. Poddruh dentata má menšie listy a inakšie sfarbenie s väčšou plochou sfarbenou do žlta. Ide skôr o okrasnú formu bez veľkého bujného rastu.

Pavinič Parthenocissus
U nás známy je pre svoje listy, ktoré na jeseň sfarbuje, no ide o opadavú rastlinu. V Čechách ho nazývajú přísavník. Druh Pavinič päťlistý listy dokáže sfarbiť do nádhernej červenej farby, čo je často dôvodom, prečo si ho ľudia zvolia za popínavku na svoju fasádu. Pavinič celkovo však potrebuje oporu, po ktorej sa bude šplhať nahor. Poznáme pavinič henryho, ktorý svoje listy na jeseň mení na tmavozelené so striebornými žilkami. Do červena, prípadne do žlta listy sfarbuje aj druh paviniča trojlaločného.

červený pavinič ťahavý

Hortenzia ťahavá, alebo popínavá Hydrangea petiolaris
je náročnejšia rastlina najmä na čas, avšak odmení sa hustou zeleňou a bielymi kvetmi. Dokáže tvoriť liany aj bez nutnosti opory. Ide však o opadavú ťahavú rastlinu.

Zemolez henryho
je ďalším zástupcom popínavých rastlín, ktoré však nebudú pokrývať celú stenu, ale len časť, prípadne nebudú ju zakrývať rovnomerne. Vždyzelená rastlinka má od ostatných jednu podstatnú odlišujúcu vlastnosť. Hoci má zelené listy, má tiež červené krásne zložité kvietky, pre ktoré môže byť obľúbenou zelenou súčasťou vášho dvora, či záhradky pri plote. Nezabudnite, že potrebuje oporu.

Vinič
je primárne ťahavá popínavá rastlina. Jej využitie v rámci dekorácie nemá hraníc. Aj na Slovensku sa používa na pokrývanie múrov a stien, hoci len čiastočne.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu