Centrálny vysávač celkom premyslite už pri stavbe podláh

Mať vo svojom dome centrálny vysávač, respektíve pohodlné riešenie, pri ktorom po dome chodíte len s hadicou a tú si napojíte do steny v požadovanej miestnosti, bolo pred nejakým časom víziou budúcnosti. V súčasnosti sa neraz objavujú pokusy dokonca vlastných domácich riešení, ako si dopriať pohodlné riešenie vysávania.

Vysávač a podlaha

Pri uvažovaní nad centrálnym vysávačom je dobré začať uvažovať už pri stavbe podlahy. Neskôr už to môže byť problém. Dokonca platí, že nie je nutnosť centrálny vysávač stavať a sprevádzkovať okamžite. Počkať môže niekoľko rokov. Oveľa lacnejšie je s ním počítať skôr, ako po vybudovaní podlahy. Pochopiteľne vysekávať a vylamovať dlažbu, či laminát kvôli modernizácii vysávania asi nebude to správne riešenie. Má však aj jednu nepopierateľnú pozitívnu vlastnosť. Alergici, ktorí vnímajú hukot vysávača vypúšťajúceho znečistený vzduch do miestnosti, nebudú ani nič počuť a ani nič cítiť. A nie len oni.

Fungovanie centrálneho vysávania

V domoch, ktoré sa rozhodnú pre takéto riešenie, je v podlahe, alebo môže byť aj v stenách, vybudovaná sústava tenkého potrubia s priemerom tak, ako klasický vysávač. V dome sa v technickej miestnosti môže nachádzať jednotka, ktorá tvorí skutočný vysávač a je napojená do tejto sústavy. Ak si želáte vysávať spálňu, jednoducho pripojíte jediný mobilný diel, dlhšiu hadicu vysávača, do zásuvky a odblokujete ju. Vysávač zaktivujete na diaľku a vysávate. Po vypnutí sa môžete s rovnakým postupom presunúť v podstate kdekoľvek inde, kde ste si dali vytvoriť prípojku. Konkrétne technické fungovanie môže prebiehať aj s inými rozdielmi. V každom prípade ide o systém, ktorý má uľahčiť vysávač, minimalizovať prenášanie, naťahovanie sa s napájaním a tiež má byť akýmsi krokom vpred. Má však aj svoje nevýhody, pretože povysávanie neželaných predmetov uväznených v sústave doma si bude žiadať trochu komplikované „krtkovanie“. Potrebovať však budete určite schopných staviteľov domových podláh, správne materiály a vhodné riešenie pre trubicovú sústavu.

Myslite na to už pri stavbe podlahy

Ak uvažujete nad vysávačom a je vysoko pravdepodobné, že by ste sa pre neho rozhodli, pouvažujte nad variantom, pri ktorom vybudujete len sústavu potrubí, no samotnú centrálnu jednotku, vypínače a koncový vysávač budete riešiť neskôr. Šikovní majstri sú schopní vybudovať správnu odsávaciu sústavu v domových podlahách a vytvoriť univerzálne zakončenie s uzáverom, ktoré je možné neskôr ako stále tesniace vybaviť konkrétnym závitom a aj technológiou. Stojí to však oveľa menej. Predstava, čo by znamenalo vysekávanie do podlahy, samotné vysekávanie podláh, izolácie a vôbec neporiadok s tým… takýto zásah sa počíta v štvorciferných až päť ciferných sumách. Už dnes sa môžeme stretnúť s domami, kde si systém dali inštalovať len ako prípravu do budúcna. V súčasnosti sú totiž systémy centrálnych vysávačov výrazne drahé a bežnej slovenskej rodine stále stačí klasický vysávač, alebo postupne viac a viac populárnejší automatický robot.

Síce príšerne gýčové, no vec vysvetľujúce je nasledovné video

Ako nainštalovať svoj vlastný centrálny systémn vysávania? Nasledovné videá je potrebné brať ako inšpiráciu. Viacero dielov má u nás inú podobu ako v Amerike.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu