Plemená mačiek: Britská krátkosrstá mačka nielen modrá

Britská mačka je pre niektorých ľudí synonymom nádhernej a prítulnej mačky, ba dokonca je najznámejším plemenom vôbec. Ide o jedno z najobľúbenejších plemien mačiek chovaných v Európe. Je to predovšetkým pre ich povahu, mohutnú stavbu, atraktívnu farbu a hebkú srsť. S chovom a výstavami mačiek sa začalo koncom 19. storočia v Anglicku.
Už začiatkom 20. storočia žali Britské mačky na výstavách úspech. V roku 1901 bola zaznamenaná registrácia prvej britky. Chovatelia v tom istom roku založili v Anglicku prvý Klub domácich krátkosrstých mačiek ,,Short Haired Cat Society and Mansclub“. Daný klub vraj dodnes funguje.

Britská mačka

Šľachtenie britiek bolo počas prvej svetovej vojny čiastočne pozastavené. Niektorí chovatelia po vojne začali s novodobým chovom, kde skrížili mohutné domáce mačky s perzskými mačkami, čím sa dosiahol štandard plemena v mnohých farebných variantoch. Druhá svetová vojna spôsobila, že prežilo len niekoľko jedincov. Po opätovnom obnovení chovu sa začal klásť dôraz na krátky nos a kvalitnú srsť.
Do Ameriky sa prvá britská mačka dostala v roku 1950, kedy bola aj uznaná ako samostatné plemeno. Britská krátkosrstá mačka bola na výstave v roku 1980 ocenená titulom Champion. Chovateľské stanice z daného obdobia sú z časti aktívne dodnes a chovajú naozaj kvalitné jedince.

Vzhľad

Britská krátkosrstá mačka je stredne veľké až veľké plemeno a zaraďuje sa do III. skupiny. V dospelosti dosahujú mačky hmotnosť okolo 3 – 5 kg a kocúry okolo 7 – 9 kg. Pre toto plemeno je charakteristická svalnatá a mohutná stavba tela. Srsť britskej krátkosrstej mačky pripomína plyšového macka. Je príjemná na dotyk, čo spôsobuje krátka srsť s hustou podsadou. Má mohutnú, okrúhlu hlavu s malými ušami, ktoré sú na špičkách zaguľatené a so širokým, krátkym nosom. Farba očí je väčšinou medená alebo oranžová, ale pri určitom sfarbení srsti sa vyskytuje aj zelená a modrá. Pôvodne toto plemeno existovalo jedine s modrou srsťou. V súčasnosti sa vyskytuje vo viacerých farbách, organizácia FIFE uznáva vyše 220 farebných variantov. Najobľúbenejšími sú okrem modrej aj biela, čierna, krémová, červená, s fialovým nádychom, čokoládová a ich korytnačí variant.

Povaha

Jedná sa o rozvážne a pokojné plemeno impozantného vzhľadu. Sú z nich príjemní, pokojní a nezávislí spoločníci. Mačiatka, tak ako každé iné, sú veľmi spoločenské a hravé. V dospelosti sú to pokojné zvieratá, ktoré radi sledujú každodennú činnosť. Kocúry britskej krátkosrstej mačky sú zvieratá mohutnej stavby tela, ktoré si radi nájdu svoje obľúbené miesto. Avšak vedia dovádzať ako malé mačiatka. Od mačiek daného plemena sa mierne odlišujú svojou aktívnosťou. Sú to veľmi prítulné mačky, vyhľadávajúce prítomnosť človeka, ktorým sa nechajú do sýtosti hladkať a škrabkať.

Napriek ich maznavej povahe, vedia dať najavo svoju nespokojnosť. Nemajú však útočné sklony. Keď dospejú sú kľudnejšie a väčšinu dňa prespia. S ostatnými domácimi zvieratami nemajú žiadny problém. Sú to zvedavé tvory, ktoré vymýšľajú rôzne huncútstva. Mačky komunikujú prostredníctvom reči svojho tela, na základe ktorej rozoznáme či sú uvoľnené, ospalé, alebo či majú strach.Sú čistotné a samostatné zvieratá, ktoré majú však určitý lovecký inštinkt. Pri mačkách chovaných v interiéri je ich prejav lovu premietnutý na rôzne hry. Správanie mačky závisí od jej psychiky a zdravia, čo súvisí s pravidelnou veterinárnou starostlivosťou, dostatkom kvalitnej stravy a s časom, ktorý jej venujete.

Starostlivosť

Britské krátkosrsté mačky nie sú veľmi náročné na starostlivosť. Stačí ich minimálne raz týždenne vyčesať kefou, čím jej odstránime odumretú podsadu. Pre mačky sa odporúča zaobstarať škrabadlo, aby neprišlo k neželanému ničeniu nábytku. Samozrejmosťou je pravidelná veterinárna starostlivosť. Jej zanedbanie by mohlo spôsobiť prenos rôznych vonkajších a vnútorných parazitov alebo ochorení, ktoré sú šíriteľné nielen medzi zvieratami, ale môžu sa preniesť aj na človeka.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu