Čo patrí do umývačky riadu a čo do nej dávať nesmieme: rady a zásady

Umývačka riadu je dnes už iste bežnou výbavou kuchyne. Stala sa skvelým pomocníkom, navyše aj ušetrí čas, našu prácu a v neposlednom rade i peniaze. Tak ako pri každom spotrebiči v domácnosti, aj pri umývačke riadu je potrebné dodržiavať niekoľko zásad. Viete, čo do umývačky patrí a čo nie? Viete o tom, že veci z niektorých materiálov sa v umývačke môžu zničiť?

Umývačka riadu

Zásady umývania riadu v umývačke

Pri umývaní riadu v umývačke by ste sa mali riadiť týmito zásadami:

  • skontrolujeme, či nie je zanesený filter z predchádzajúceho umývania
  • pred vložením riad očistíme od zvyškov stravy, väčších nečistôt, pripálených usadenín
  • pri ukladaní tanierov striedame malé a veľké taniere, lepšie ich prúd vody umyje
  • ťažší riad ukladáme do dolnej časti, ľahší do hornej
  • do vrchného košíka ukladáme sklo, šálky, poháre
  • hrnce v umývačke nakloníme
  • duté nádoby ukladáme hore dnom
  • do vrchnej časti umývačky sa snažíme vkladať menej znečistený riad

Nie všetko do umývačky riadu patrí – na čo pozor?

Umývačka riadu sa vo väčšine domácností zapína denne. Stačí vhodne poukladať špinavý riad, zapnúť správny program a umývačka urobí prácu za vás. Do umývačky však vkladáme riad z rôznych materiálov a nie všetky sú na to vhodné. Ktorým materiálom by sme sa mali vyhýbať? Ktoré materiály sa pri umývacích programoch v umývačke ničia a môžu poškodiť aj umývačku riadu?

Tablety a ich ceny:

Sklo – vhodné a nevhodné typy

Možno hneď prvý materiál bude znieť pre vás prekvapujúco. Sklo nie je medzi odporúčanými materiálmi na umývanie v umývačke. A nemyslíme len to dekoratívne. Umývanie sklenených nádob v umývačke riadu totiž zanechá stopy poškodenia na skle v podobe šmúh, matných pruhov a jemných rýh. Tieto poškodenia sa môžu objaviť pri opakovanom umývaní riadu v umývačke, pri programoch s vysokou teplotou, ale i pri použití nekvalitného umývacieho prostriedku. Umývanie sklenených predmetov v umývačke riadu môže so sebou priniesť hneď niekoľko neželaných nevýhod: vytvorenie bieleho povlaku, strata lesku, vzhľad matnosti a zájdenia. Do umývačky riadu sú nevhodné výrobky z jemného skla, napríklad poháre na víno a iné poháre na stopke.

Preto odporúčame pri kúpe umývačky riadu vyberať takú, ktorá má špeciálny program na umývanie skla, po ktorom zostane nielen lesklé, ale hlavne bez poškodení. Následne pri umývaní skla v umývačke používame prípravky na ochranu a lesk skla. Hrubé sklo, odolné džbány, zaváraninové poháre (napríklad pred zaváraním), sklenené taniere a pevné poháre nie sú žiaden problém. Nutnosťou je len umývačka prispôsobená pre poháre, čo nemusí byť úplne každá.

Drevo – skôr nevhodné, ako hľadať výnimky

Drevo je naším druhým neodporúčaným materiálom do umývačky riadu. Drevo udržiava vlhkosť, do pórov dreva sa môžu dostať aj nečistoty z iného riadu v umývačke, ako aj čistiace prostriedky na umývanie riadu v umývačke, hlavne chemikálie z tabliet, ktoré drevu neprospievajú.

Pri umývaní výrobkov z dreva v umývačke riadu sa kvôli pôsobeniu vysokej teploty a neustálemu konktaktu s vodou  a umývacím prostriedkom značne narúša jeho štruktúra, môže sa deformovať, puknúť, rozštiepiť sa. Drevo absorbuje čistiace prostriedky počas umývania v umývačke a tie sa následne môžu dostať aj do jedla. Do umývačky preto nevkladáme varešky, kuchynské dosky na krájanie, či vaľkanie cesta, predmety s drevenou rukoväťou. Veľa výrobkov s drevenými časťami má lakované rukoväte a držadlá, a umývanie v umývačke môže spôsobiť, že kúsky laku po čase odpadnú. Taktiež kontaktné spoje dreva a kovu, či dreva a plastu môžu po umývaní v umývačke povoliť a náradie poškodiť. Do umývačky môžu len určité dosky na krájanie z bambusu, no i to len pár výnimočných exemplárov podľa odporúčania výrobcu.

Plasty – vhodné a nevhodné typy

Tretím nevhodným materiálom na používanie v umývačke riadu sú plasty. Vo všeobecnosti platí, že plasty nie sú vhodné do programov umývačky riadu, keďže im nerobí dobre vysoká teplota. V umývačke riadu sa niektoré plasty môžu deformovať. Z plastov sa počas umývania v umývačke riadu môžu uvoľňovať aj škodlivé látky. Sú však aj špeciálne plasty, ktoré sa do umývačky riadu použiť môžu, musí tak však byť uvedené na štítku daného výrobku alebo sú výrobky označené špeciálnym piktogramom. Aj tieto však odporúčame vložiť do horného koša umývačky riadu, keďže výhrevné teleso umývačky je v spodnej časti.

umývačka riadu a biely povlak na plastovom riade

Zväčša nesú označenie na spodku. Symbol naukladaného riadu v umývačke bez prečiarknutia znamená, že je možnosť umývania v umývačke. Mnoho potravinárskych dóz s pôvodne priehľadného materiálu po čase získava biely povlak. Rovnaký získame pri zohrievaní v mikrovlnke. Nie každá dóza je kvalitná a z odolných materiálov. Biely povlak sa nás týka najčastejšie práve so stavom riadu po umývaní v umývačke.

detský riad umývaný v umývačke

foto: detský riad môže byť lákavé pridať do umývačky, ak z dresu ubúda špinavý riad a chceme sa dostať k čistej kuchyni rýchlejšie. No práve tieto poháre strácajú farby, a horná vrstva s obrázkom sa na mnohých odlupuje, dostáva do jedla, alebo po kúskoch lepí na iný riad.

Kovy

Nie všetky kovy, z ktorých sa kuchynský riad vyrába je vhodný na použitie do umývačky riadu. Úplne zakázané na používanie v umývačke riadu sú nádoby z cínu, hliníka, bronzu a mosadze. Týmto kovom hrozí pri umývaní v umývačke poškriabanie, zmatnenie a znehodnotenie povrchu ako takého. Nádoby z liatiny do umývačky taktiež nevkladáme, ničí sa ich povrch a začínajú hrdzavieť.

Nože

Ostré kuchynské nože určené na krájanie pokrmov by sa do umývačky riadu taktiež nemali vkladať.  Nôž sa síce v umývačke nezničí, ale pri opakovanom používaní v umývačke sa tupí, a tým sa logicky znižuje ich kvalita. Pôsobením vyššej teploty pri umývaní v umývačke riadu, ako i pôsobením čistiacich prostriedkov sa narúša povrchová vrstva  kovu na jeho ostrej hrane. Niektoré nože sa vám pri takomto poškodení ešte možno podarí nabrúsiť, ale ich funkcia môže byť oslabená, niektoré sa už nabrúsiť podariť nemusí. No nielen čepeľ noža sa pri umývaní v umývačke riadu ničí.

Ničí sa aj samotná rukoväť, zväčša vyrobená z dreva alebo z kovu. Drevo alebo iný lepený materiál rukoväte môže postupom času odpanúť, čo jednak zničí vášho kuchynského pomocníka, no zároveň tým riskujete nepekný úraz, ktorý by sa pri takejto nehode mohol stať. Taktiež, v umývačke riadu sa ničia skrutky a nity v rukoväti nožov. Do tejto, do umývačky nevhodnej kategórie, by sme mohli zaradiť aj podobné výrobky určené na krájanie, akými sú ostré strúhadlá a škrabky, ktoré sa navyše nedajú ani opätovne nabrúsiť.

Teflonový riad

Pre umývanie teflonového riadu patrí v umývačke stopka. Je síce pár výrobcov, ktorí na etikete uvádzajú, že sa nádoby z tohto materiálu môžu v umývačke umývať, no je to skôr výnimka. Pri opakovanom umývaní riadu v umývačke sa totiž narúša jeho štruktúra, čo vo finále môže spôsobiť problémy vo forme pripaľovania pripravovaného jedla. V iných prípadoch môže dokonca dôjsť k odlupovaniu teflónu. Týka sa to aj drahého kvalitného riadu. Panvice z teflónu, ktoré sú vhodné do umývačky sú pritom vhodné len do momentu, než dôjde k poškodeniu teflónu. Napríklad používaním kovovej naberačky namiesto drevenej. Na pár miestach narušený teflón = stopka umývaniu v umývačke.

teflonova panvica narušená, nesmie byť v umývačke

foto: ak sa vám podarilo teflónovú panvicu narušiť kovovým riadom, každé umývanie v umývačke riadu môže spôsobiť nie len odlupovanie vrstiev, ktoré sa pritom nesmú za žiadnych okolností dostať do jedla. Pri niektorých panviciach pritom nemusí ísť o narušenú vrstvu, stačí samotný teflón bez ohľadu na cenu a kvalitu.

Termomisky a termopoháre

Ďalšími nevhodnými výrobkami do umývačky riadu sú termomisky a termopoháre. Do umývačky riadu sa absolútne neodporúčajú, a to vôbec žiadne, lebo by sa tam ľahko zničili a neslúžili by nám už ďalej na to, na čo slúžiť majú. Ich špeciálna izolačná vrstva v kontakte s vodou vyššej teploty počas umývacieho programu naberie objem a stratí svoje termo vlastnosti.

Plasty sa pokrútia. Skrutkovacie viečka, alebo závity sa celkom zničia. Pri nich, ak sa zmení štruktúra o jediný milimeter, spôsobí to nemožnosť pohár zašrobovať a uzavrieť. Samotná nádoba sa môže pokrútiť do takej miery, že nie len uzáver nemusí sedieť, ale ani samotný pohár.

Aktuálne trendové a obľúbené modely umývačiek:

Ďalšie nevhodné predmety

Pri vkladaní riadu do umývačky musíme myslieť aj na ďalšie nevhodné predmety. Do umývačky riadu nevkladáme nádoby znečistené niektorými látkami, akými sú popol, vosk. Tie by totiž počas umývania mohli znečistiť aj ďalší riad v umývačke, a dokonca aj našu umývačku poškodiť. Bežne do umývačky vložíme poháre od zaváraniny s etiketou. Potom zisťujeme, že etiketa v určitom momente opustí fľašu a rozkúskovaná lieta spolu so sprchovanou vodou po obsahu umývačky. Po vysušení je občas etiketa rovnako silno prilepená ako na pôvodnej fľaši pred umývaním.

V umývačke riadu nemajú svoje miesto ani zdobené riady rôznymi kovmi alebo zlatom či striebrom – malé časti môžu odpadnúť, zlaté tónovanie vyblednúť. Na umývanie v umývačke nie sú uspôsobené ani starodávnejšie čajové a kávové servisy z olovnatého a zláteného skla. Teplo a saponáty v umývačke riadu zničia povrchovú úpravu takýchto výrobkov.

Do umývačky riadu nevkladáme ani ručne zdobené riady, zväčša sú jemné a mohli by sme prísť o ich čaro. Nevhodné sú aj riady s nalepenými alebo vypálenými obrázkami, ktoré môžu pri umývaní v umývačke ľahko zmiznúť. Nádobám s glazúrou hrozí v umývačke riadu popraskanie. Porcelán, krištáľ, čínsky porcelán by miesto v umývačke taktiež nemali mať a mali by sa čistiť len ručne.

Nezvyčajné predmety, ktoré v umývačke môžeme umývať

V umývačke riadu sa nemusia umývať len kuchynské riady. Umyť v nej môžeme aj iné, možno menej typické predmety. Dôležité je však všímať si vždy štítky jednotlivých produktov. V umývačke riadu môžeme umývať niektoré detské hračky, detský riad a dokonca aj detské pogumované podbradníky, ktoré vyrábajú väčšinou so zberáčikmi na stravu, ktorá bábätkám počas jedenia padá z úst. Do umývačky môžeme vložiť aj (nielen detské) pogumované podložky, ktoré sa dávajú pri jedení pod tanier. Zaujímavým je aj umývanie odtekávača na riad, ktorý sa v umývačke rýchlo a jednoducho počas vhodného programu vyčistí.

Umývať sem môžeme aj gumené hračky pre zvieratá. Aj niektoré rošty na grilovanie a pečenie môžeme umývať v umývačke riadu. Niektorí dávajú do umývačky riadu aj mriežky z digestora. Len veľký pozor, po ukončení programu ich ihneď vyberajte aby neboli vystavené vlhkosti dlhšie ako treba. Nie každá to vydrží a môže sa prejaviť lokálne hrdza. Z kúpeľňového vybavenia by relatívne mohli byť vhodné niektoré tvrdé plastové materiály pohárov na oplachovanie úst, či misiek na mydlo.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu