Juka vláknitá – Yucca Filamentosa je najrozšírenejším druhom juky (yuky), blízkemu príbuznému agáve, s ktorým sa bežne stretávame v slovenských záhradách. Predovšetkým preto, že ide o exoticvky pôsobiacu rastlinu, ktorá dlhé roky zvláda naše teplotné pásma a odoláva mrazom do -30°C v bežnej záhradnej dobre odvodnenej pôde. Pri pestovaní v nádobách sa jej odolnosť voči mrazom rapídne zhoršuje, pretože v nádobách je náchylnejšia na vymrznutie koreňov a preto je rizikom už teplota pod -10°C.
foto: yucca filamentosa – juka vláknitá, foto M. Coghlan, flickr.com
Pôvodom zo severnej Ameriky vyrástla na piesčitých pôdach s oceánskym vzduchom. Je typická svojim vzhľadom veľmi hustej ružice, ktorá vyrastá zo stredu a vekom sa postupne presúva a mohutnie. Vzniknúť môžu aj ďalšie výrastky, ktoré pri dávke šťastia možno oddeliť a presadiť. Vo všeobecnosti ide o tmavozelenú rastlinu, ktorú pestujeme ako solitér. Vždy skrášli naše záhrady, no nemala by byť na mieste, kde bude neustále v kontakte s nohami prechádzajúcich ľudí. Konce jej listov môžu spôsobiť bolestivé pichnutia. Najmä tí, ktorí sa snažia túto rastlinu očistiť, prípadne ošetriť a prečistiť okolie už veľmi dobre poznajú, že môže patriť medzi tie menej prístupné.
Dorastať môže od 50 do 70 cm a viac. Záleží od veku. Svoj názov dostala podľa svetlých vlákien, ktoré sa tvoria v blízkosti listov. Tie nevytrhávajte, prípadne ak už náročnému pestovateľovi vadia (sú aj takí), použite nožnice. Kvitne výrazným bohatým kvetom na pevnej stonke. Tú po odkvitnutí opatrne odrežte ostrým nožom. Nelámte ju, ani ju nevyťahujte silou, čo by mohlo poškodiť rastlinu. Sadíme ich na slnečné miesta s dostatkom svetla, hoci zvláda aj polotieň.
Ideálnou pôdou je piesčitá, určite však priepustná, bez stojacej vody. Ide o rastlinu, ktorej sa darí aj na miestach, kde iné hynú. Menej výživné, suchšie pôdy. Ak je dobre zakorenená a má niekoľko rokov, je plne odolná všetkým vrtochom počasia a nebude si žiadať ani v čase sucha žiadne extra zálievky. Na nekontrolovanom stanovisku ju môže obťažovať burina. Tá ju neoslabí, no jej prítomnosť bude skôr estetický problém. Ak totiž neurobíte opatrenia proti burine, neskôr sa bude burina dostávať z okolia rastliny ťažšie. Je pichľavé a aj ostré listy neraz vedia poraniť.
foto: zrezávame choré a suché listy až pri kmeni. Na foto: CRV CRAMBE pilot bunda, CRV CRAMBE nohavice, zateplené čižmy CERVA, jednoduché ochranné okuliare EXTOL craft.
Základom je preto dobré ochranné oblečenie a ideálne aj okuliare. Pohyb v okolí ostrých listov bez okuliarov by mohol byť riskantný. Bez okuliarov, ochrany ramien a ostrých nástrojov sa ani veľmi nepúšťajte a neskláňajte pod jej listy. Môže to bolieť.
Je to krásna rastlina, exoticky pôsobiaca, ktorej stačí naozaj málo a dá pritom svojmu pestovateľovi veľa. Je nenáročná a aj údržbu, či starostlivosť si žiada pri najskromnejšom scenári raz za jeden či dva roky. Odvďačí sa len zdravím a svojou krásou. Naša juka je posadená v otvorenej záhrade od roku 2012. Predtým bola niekoľko rokov súčasťou dvora, kde však na mieste vedľa hojdačky nebola na dobrom mieste. Jej presadenie pri svojej veľkosti môže byť náročné a žiada si rozsiahlejší obkop so zachovaním pôvodného celku pôdy.
Spodné listy môžu vekom schnúť, alebo starnúť. Čiastočne schnúť a hoci netrpí zásadnými chorobami, usídliť sa v nej môžu pavúky, rôzny necicavý hmyz a hľadať pod nimi útočisko aj ďalšie živočíchy. Naša juka bola opakovane úkrytom pre poľné zajace, či ježkov. Spodné listy je možné odstrániť nožom. Nožnicami je to komplikovanejšie. Pri rezaní starých listov postupne vytvárate vzhľad kmeňa palmy. Rastline tým pomôžete zbaviť sa starých listov. Je naozaj zaujímavým druhom, ktorý sa výborne spamätá z takéhoto zásahu, ideálne však počas jesene, alebo skoro na jar.
Yucca filamentosa klasická je cenovo dostupná rastlina. Mladá rastlina, ktorá sa aj ľahko prenáša, sa dá obstarať pomerne lacno. Skúste nahliadnuť aj na ponuku najpalmy.sk, kde je juka bežným sortimentom dostupným skladom. Jej výborné vlastnosti odolnosti voči mrazom (mrazuvzdornosť) oceníte pri dizajnovaní záhrady, ak hľadáte odolný solitér – dominantný prvok v záhrade na suchšom slnečnom stanovisku. Napríklad v predzáhradke, ktorá nie je frekventovaným miestom pohybu, či na dvoroch. Napríklad na miestach v okolí bazénov a jazierok, ktoré nie sú priechodné, ale postavené skôr „za“. Inými podobnými druhmi sú yucca glauca – yucca angustifolia – yucca harrimaniae, ktoré rovnako tak zaujmú svojou mrazuvzdornosťou.
Zaujímavou odrodou klasickej yuki vláknitej je zaujímavý kultivar s názvom Color Guard, ktorý majú v ponuke zahradnici.sk. Zaujímavý predovšetkým dvoma odtieňmi zelenej, hoci v tomto kontraste tou druhou farbou je viac žltá, ako svetlozelená.
0 komentárov