Gaultéria, unikátna pôdokrivná vždyzelená rastlina a plody v zime

Svojim časovaním, kvetom a plodom, ale aj celkovým vzhľadom je gaultéria unikátna (rod gaultheria a čeľaď ericaceae). Pôdokrivná rastlina pestovateľná na vresoviskách a skalkách nachádza využitie aj na hroboch, v kvetináčoch, v rôznych kombinovaných stanoviskách a ako druh je pomerne pestrý. Ide pritom o takmer 200 rôznych druhov. Pôvodná domovina tohto rastlinného druhu sa nachádza v Severnej aj Južnej Amerike a lokálne aj v ďalších miestach Oceánie. Niektoré druhy sú aj v Ázii. Určite ich poznáte aj na Slovensku.

 Gaultéria gaultheria pôdokrivna vresovcovitá s bobuľami

Ako malé v kvetináčoch s nízkym vzrastom zhruba do 20 cm. Ich spoločným znakom, ktorým si zaistíte, že sa nepomýlite, sú guľaté plody plné dužiny. Práve ich sfarbenie a hustota je to, čo je na rastline zaujímavé. Ideálnym stanoviskom sú polohy slnečné, alebo polotieň. Keďže sú vysádzané do spoločnosti rododendronov, azaliek a iných kyslomilných rastlín, vyhovuje jej aj kyslá pôda a takýto botanickí spoločníci.

Hlavné zaujímavosti gaultérie:

  • Krásny pôdokrivný druh zaujímavý kvetmi aj plodmi
  • Ideálny na vresoviská a skalky, druh vhodný do kyslé pôdy
  • Vždyzelený, ktorého plody rastlinu zdobia počas celej zimy. Tým je druh unikátny.
  • Rôzne sfarbenie plodov podľa druhu.
  • Nízky rast, bežne do 20 cm a rozrastajúci do šírky
  • Pre indiánske kultúry severnej Ameriky bol dôležitou rituálnou a liečivou rastlinou. Plody majú vysoký obsah salicytátov
  • Bobule sú vo všeobecnosti nejedlé / nejedovaté, ale s mnohými vedľajšími účinkami
  • Ak kupujete rastlinu s bobuľami, máte samicu. Na opeľovanie a rodenie bobúľ je ideálny aj rastlina so samčími kvetmi

Gaultéria, v češtine libavka, v latinčine gaultheria

Stále zelené malé pôdokrivné kríky majú tmavozelené lístočky, ktoré k jeseni naberajú odtiene červenej až bronzovej. Zaujímavé sú drobné kvietky, ktoré vynikajú svojou svetlou farbou a ružovými stonkami. Otočené sú nadol. Rásť môžu tak husto, že môžu vzdialene pripomínať kvitnutie strapcov hrozna. Bobule sú mimoriadne zaujímavé, pôsobia pevne, rastú husto k sebe a sú dekoratívne. Azda hlavný dôvod ich pestovania. Niektoré druhy prekvapujú odtieňmi kovovej fialovej, alebo kovovej ružovej.

Gaultéria gaultheria pôdokrivna vresovcovitá s bobuľami

Poznáme pritom aj biele a rôzne kombinácie odtieňov už zmienených farieb. Krásne sú aj krvavočervené. Takým je druh Gaultheria procumbens pochádzajúci zo Severnej Ameriky, z Kanady alebo Alabamy. Obľúbená je gaultéria hrotitá z Chile (Gaultheria mucronata). V bežnom slovenskom predaji sa objavuje druh gaultéria ležatá ‚Big Berry‘, a často je to jediný druh, ktorý sa dostáva do sezónneho predaja aj veľkých hobby predajní.

Plody počas zimy neopadávajú a ak ide o stále zelený krík, je to naozaj zvláštny druh v zimných mesiacoch olistený aj s plodmi zároveň. Hoci je veľkostne stále nízkym rastlinným druhom, príbuzný je druh Gaultheria fragrantissima, ktorý dorastá do výšky niekoľkých metrov.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu