Žltá mini slivka Gold Dust: krásny kúsok do malej záhrady aj na balkón

Objavili sme slivku, aká napĺňa predstavy obyvateľov bytov s väčšími terasami, ľudí s malými záhradkami, či len predzáhradkami v radovej zástavbe. Slivku, ktorá poteší chutnými žltými plodmi a svojim názvom „Dwarf Plum“ v anglicky hovoriacich krajinách dáva jasno v tom, čo od nej čakať. Trpasličia slivka Gold Dust (Prunus domestica) je nízky strom, ktorý dosiahne výšku len cca okolo jedného metra a do desiatich rokoch dosiahne niečo pod 1,8 metra (stromy predávané na Slovensku skôr 1,5 metra). Stále to však bude malý strom, no výrazne produktívny. Zastrihnutím nadbytočných konárov o tretinu môžeme šírku koruny upraviť aj na pestovanie na klasickom balkóne s dostatkom prístupu svetla.

Gold Dust slivka trpasličia prunus domestica

Má hustú korunu, ktorá si zväčša v podobe v ktorej ju zakúpite v záhradníctvach, už drží svoj tvar. Tú našu sme si objednali na zahradnici.sk, odkiaľ je prepožičaná úvodná fotografia. Dorazila krásne obalená a prekvapila hustou korunou (dodanie začiatkom decembra umožňuje pozerať len na konáre bez listov, no fantázia pracuje dostatočne). Odroda tejto slivky je zaujímavou inšpiráciou aj pre nás. Ponúka totiž presne to, čo sme hľadali už dlhšie.

Malá slivka Gold Dust a jej TOP vlastnosti

Žltá slivka rozmerov dospelého stromu len niečo okolo jedného metra je naozaj ojedinelosť. Viacero predajcov ju bude mať v skupine stĺpovitých stromov skôr pre zachovanie ich rastu. Nejde však o stĺpovitý tvar. Slivka má krásnu rozvetvenú členitú guľovitú nepravidelnú korunu a po zalistení bezpodmienečne musí mať aj estetickú funkciu. Všetky zdroje popisujú plody tejto odrody za chutné, žlté s nádychom ružovej až do oranžova. Výborne oddeliteľné od kôstky a je tak jasné, že ovocie poteší svojimi plodmi aj chuťou. Určite aj tým, ako prístupné toto ovocie bude v čase jeho dozrievania na prelome júla a augusta.

Prunus Domestica GOld Dust nana, trpasličia slivka v decembri

foto: čerstvo rozbalená zásielka so stromčekom vysokým cca 120 cm

Takto malú slivku je možné bez ťažkostí pestovať aj na väčšej terase vo väčšej nádobe na sídlisku. Je plne mrazuvzdorná, nevyžaduje si ukrývať ju počas mrazov vo vnútra, hoci pre vitalitu akýchkoľvek mrazuvzdorných stromov môžeme pokojne prispieť k ich odolnosti vhodným zakrytím, alebo zazimovaním. Ideálne miesto však bude v záhrade, na mieste kde je slnko, alebo slnečný polotieň. Strom vynikne ako krásny solitér na zelenom trávniku. Nechajte ho osamote ako samoopelivý druh slivky domácej. Má rada humóznu pôdu, domáci kompost a starostlivosťou sa odmení výbornými plodmi.

Oplatí sa myslieť na:

  • pri pestovaní v nádobe môžete naplno využiť domáci kompost, ktorý akýkoľvek ovocný rodiaci strom ocení vždy, Azda ani nie je príklad lepšieho kolobehu živín v prostredí bytov, apartmánov, alebo radovej zástavby bez záhrad, no s terasou či dostatočne veľkým balkónom, alebo plochou strechou využívanou na pestovanie črepníkových ovocných stromov.
  • nás slivka Gold Dust nadchla svojim vzhľadom a vlastnosťami. Starostlivosť o ňu nie je iná ako pri iných slivkách.
  • patrí medzi stredne skoré druhy a medzi nenáročné ovocné stromy
  • pri črepníkovom pestovaní len nezabúdajte na zálievku (najmä na krytých balkónoch)
  • online sa dá objednať na zahradnici.sk, odkiaľ vám prichádza strom v kontajneri (kvetináči), zaistený proti poškodeniu, vysypaniu kvetináča, alebo únikom vlahy.
  • plody sú guľaté, so stredným až vyšším výnosom
  • vo svete sú medzi pestovateľmi s obmedzeným priestorom, alebo so záujmom o zaujímavé odrody, veľkým hitom
  • u nás zatiaľ málo známe. Ich pôvod je v Kalifornii
  • v Španielsku tento strom nemenovaný magazín uvádzal ako zaujímavé spestrenie interiéru počas kvitnutia
  • v USA aj vo Veľkej Británii ho niektorí predajcovia dodávajú v zaujímavých črepníkoch ako stromček vyslovene na pestovanie v črepníkoch. Časom mu však svedčí väčšia nádoba, najmä ak chceme vitálny a dobre rodiaci strom.
  • zaraďuje sa medzi stĺpové aj preto, že niektoré sa podarí pestovateľom vytvoriť do stĺpového tvaru, no reálne si tento tvar po celé roky neudržia.
  • plody majú bežné využitie, na ktoré slivky možno použiť. Priamy konzum, spracovanie, šťavy, džemy, aj pálenka.

Hnojenie: po zasadení stromčeka do záhradnej pôdy je vhodné dusíkaté hnojivo, alebo univerzálne riešenie v podobe klasického cereritu

Ochrana postrekom: bežným škotcom je pilatka slivková, pri ktorej po odkvitnutí môže pomôcť prípravok Calipso, alebo neskôr Mospilan podľa návodu na použitie

Rodivosť: stromček nastupuje do rodivosti pomerne skoro. Úroda je pritom pravidelná a ako samoopelivá odroda si dokáže vystačiť sama so sebou. Ako vždy je len prínosom, ak je v blízkosti aj iná slivka kvitnúca v rovnakom čase medzi aprílom až májom. Slivke však venujte dostatok priestoru, aby sa oň nedelila s iným ovocným stromom. (priestor = vlaha + živiny)

Video pre lepšiu ilustráciu

Pestovateľka z Austrálie na tomto videu v anglickom jazyku ukáže nie len strom, ale aj samotné plody z blízka. Vidieť ich guľovitý tvar, veľkosť a prierez.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu