Physalis (Machovka peruánska, latinsky Physalis peruviana) je chuťovo aj aromaticky výrazné, jedinečné a obľúbené ovocie. Vzhľadom aj po rozkrojení pripomína malú rajčinu. Niekomu viac oranžovú čerešňu, veď sa jej aj hovorí čerešňa Inkov. Pochádza z Južnej Ameriky a spolu so sušeným „obalom“ je často využívaná ako dekorácia gastronomických aranžovaných stolov, cukroviniek a pod. Ovocie rastúce na krehkej rastline sa pestuje aj v našich končinách, hoci nie priemyselne.
Naopak v krajinách južnej Ameriky, ale dnes aj v Južnej Európe sa pestuje a vyváža do celého sveta, takže je možné takmer celoročne získať toto ovocie v predaji spolu s inými exotickými druhmi ovocia. V Južnej Amerike je bežným druhom na výrobu marmelád, alebo ako prísada v teplej kuchyni. Stále však má svoje výsadné postavenie v cukrárstve a pudingoch.
Physalis je chuťovo výrazný, má príjemnú arómu aj chuť. Patrí medzi cenovo drahšie ovocie práve pre vzdialené zdroje jeho zberu. Naša domáca produkcia je skôr o hobby pestovaní. Je vďačným „nástrojom“ pre cukrárov a dizajnérov prestierania a gastronomických dekorácií. Rovnako tak pre kreatívcov chutí pri vytváraní pokrmov prevažne studenej kuchyne.
Je zaraďovaný medzi superpotraviny. Má výrazný podiel vitamínu C, ktorý prekonáva napríklad aj citrón. Tiež betakarotén, železo, fosfor, vápnika ďalšie spektrum látok s priaznivým účinkom na viacero diagnóz a ťažkostí. Má antioxidačné a protizápalové účinky.
Physalis rastie na meter a pol, prípadne až dvojmetrovej rastline. Bežne sa v predaji objavujú aj menšie rastlinky s pár plodmi. Zlaté bobule sa ukrývajú v kalichu, krehkom, ľahko odstrániteľnom obale. Na prvý dojem pôsobí ako nafúknutý vzduchom. Jej pestovanie si vyžaduje zimovanie mimo mrazy. Rastlina má schopnost dobrej obnovy.
Ovocie skladujeme na studenom, suchom a tmavom mieste maximálne týždeň. Potom sa mení jeho chuť, keďže podlieha skaze. Bobuľky obsahujú malé zrniečka, ktoré pri jedení nevadia. Ak si ich odložíte, presušíte a zasadíte, môžu z nich vzísť rastliny, ktoré o rok neskôr môžu zarodiť vlastné plody. Rastliny sú tiež sortimentom záhradníctiev, hoci nejde o tradičný a teda bežne dostupný tovar.
POZOR: je dôležité rozlišovať machovku peruánsku a machovku – tzv. židovskú čerešňu (physalis alkekengi), ktorá sa pestuje v našich končinách dlhodobo práve pre dekoračné kalichy sfarbené do červená alebo oranžova. Bobuľka v nej nie je určená na bežnú konzumáciu.
0 komentárov