Ovocie physalis: Zlaté bobule čerešne Inkov chutia. Čo obsahujú?

Physalis (Machovka peruánska, latinsky Physalis peruviana) je chuťovo aj aromaticky výrazné, jedinečné a obľúbené ovocie. Vzhľadom aj po rozkrojení pripomína malú rajčinu. Niekomu viac oranžovú čerešňu, veď sa jej aj hovorí čerešňa Inkov. Pochádza z Južnej Ameriky a spolu so sušeným „obalom“ je často využívaná ako dekorácia gastronomických aranžovaných stolov, cukroviniek a pod. Ovocie rastúce na krehkej rastline sa pestuje aj v našich končinách, hoci nie priemyselne.

Physalis (Machovka peruánska, latinsky Physalis peruviana)

Naopak v krajinách južnej Ameriky, ale dnes aj v Južnej Európe sa pestuje a vyváža do celého sveta, takže je možné takmer celoročne získať toto ovocie v predaji spolu s inými exotickými druhmi ovocia. V Južnej Amerike je bežným druhom na výrobu marmelád, alebo ako prísada v teplej kuchyni. Stále však má svoje výsadné postavenie v cukrárstve a pudingoch.

Význam pre jedálniček a zdravie

Physalis je chuťovo výrazný, má príjemnú arómu aj chuť. Patrí medzi cenovo drahšie ovocie práve pre vzdialené zdroje jeho zberu. Naša domáca produkcia je skôr o hobby pestovaní. Je vďačným „nástrojom“ pre cukrárov a dizajnérov prestierania a gastronomických dekorácií. Rovnako tak pre kreatívcov chutí pri vytváraní pokrmov prevažne studenej kuchyne.

  • Má účinky posilňujúce imunitu a na hojenie rán
  • Prospieva zdraviu kostí a uvádzané má aj účinky pri zmierňovaní artritídy
  • Často sú uvádzané účinky proti rakovinovým bunkám

Je zaraďovaný medzi superpotraviny. Má výrazný podiel vitamínu C, ktorý prekonáva napríklad aj citrón. Tiež betakarotén, železo, fosfor, vápnika ďalšie spektrum látok s priaznivým účinkom na viacero diagnóz a ťažkostí. Má antioxidačné a protizápalové účinky.

Physalis peruviana v záhrade a pozor na zámenu

Physalis rastie na meter a pol, prípadne až dvojmetrovej rastline. Bežne sa v predaji objavujú aj menšie rastlinky s pár plodmi. Zlaté bobule sa ukrývajú v kalichu, krehkom, ľahko odstrániteľnom obale. Na prvý dojem pôsobí ako nafúknutý vzduchom. Jej pestovanie si vyžaduje zimovanie mimo mrazy. Rastlina má schopnost dobrej obnovy.

Ovocie skladujeme na studenom, suchom a tmavom mieste maximálne týždeň. Potom sa mení jeho chuť, keďže podlieha skaze. Bobuľky obsahujú malé zrniečka, ktoré pri jedení nevadia. Ak si ich odložíte, presušíte a zasadíte, môžu z nich vzísť rastliny, ktoré o rok neskôr môžu zarodiť vlastné plody. Rastliny sú tiež sortimentom záhradníctiev, hoci nejde o tradičný a teda bežne dostupný tovar.

POZOR:  je dôležité rozlišovať machovku peruánsku a machovku – tzv. židovskú čerešňu (physalis alkekengi), ktorá sa pestuje v našich končinách dlhodobo práve pre dekoračné kalichy sfarbené do červená alebo oranžova. Bobuľka v nej nie je určená na bežnú konzumáciu.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu