Jujuba, ovocie známe ako čínska ďatľa: pestovanie, vlastnosti a význam

Jujuba, čínske ďatle, zizifus, indiánske ďatle, Kristove tŕnie, červené ďatle alebo tiež tsao (menej časté, skôr chybné, čo spôsobuje zámenu s ovocím ‚tsaoko‘, čo je však iný druh) je ovocím, ktoré naozaj svojim vzhľadom pripomínajú ďatle známe zo severnej Afriky. Jeho domovinou je Čína, no svoj osobitý význam má aj pre ďalšie končiny Ázie, pre Irán, Austráliu a postupne aj Európu. Stále patrí medzi menej známe druhy ovocia napriek tomu, že zvláda naše mrazy, pomerne dobre sa jej darí aj u nás a v priaznivých nemrznúcich rokoch nám dokáže priniesť aj úrodu. Počas jari a leta sa na strome tvoria žlté kvietky oboch pohlaví a tak je do istej mieri samoopelivá. Platí však, že k vyššiemu výnosu je dobré mať rastliny dve.

jujuba čínska ďatľa

Strom je bežnou súčasťou dizajnovaných záhrad aj ako solitér – okrasný ústredný strom. Svojim vzhľadom oválnych hustých listov umiestnených za sebou na dlhej stonke pôsobí neobvyklým dojmom. Ako sám však tiež môže potešiť úrodou. Pri pohľade zblízka bude pôsobiť exoticky, najmä ak sa na jeho vetvičkách objavia tŕne. Strom je známy svojou dlhovekosťou, keďže sa môže dožiť až 200 rokov. Dorastá do výšky cca 4 metrov, pričom niektoré kultivary siahajú aj vyššie.

Dôležité vlastnosti stromu:

  • Mrazuvzdorný až do -20°C
  • Nenáročný na pestovanie
  • Plody dozrievajú v priebehu jesene až do zimných mesiacov
  • Vyžaduje slnečné miesto, ideálne chránené pred silným vetrom
  • Samoopelivé, pestovateľné aj ako okrasná drevina samostatné ako solitér
  • Hospodársky význam má v Ázii, predovšetkým v Číne a Iráne
  • Plody sú určené na konzumáciu, na rôzne spracovanie a ideálne na sušenie
  • V Číne má využité v liečiteľstve už neuveriteľných 4 000 rokov

Jujuba – čínska ďatľa a jej ovocie

Plody sú rovnako ako strom v našich končinách neznáme predovšetkým preto, že k nám neprúdia exporty plodiny a neexistuje dopyt. Jeho objavenie tak závisí aj od nás. Možnosťou je vlastné pestovanie jujuby, ktoré je možné aj v našich podmienkach. Počas leta sa tvoria žlté drobné kvietky z ktorých postupne vzniká zelené ovocie. To získava postupne farbu do žlta, až červena. Plody jujuby sa začínajú podobať na klasické ďatle až po dozretí. Držia sa pritom na strome ešte dlho do zimných mesiacov. Zrelé sú až keď získajú svoju typickú červenú farbu.

Použitie plodov jujuby:

  • sladká pochúťka s osobitou chuťou na priamu surovú konzumáciu
  • ako sušené, zavárané, dreňové
  • v podobe likérov, pálenky, lekvárov, džemov
  • použiteľné sú do koláčov, do ovocných zmesí, do zdravých raňajok a pod.

Zdravotné účinky sú naozaj pestré

Vo vnútri sa nachádza kôstka podobná na olivovú, ktorá ukrýva dve semená. Ako nezrelý plod sa podobá konzistenciou na jablko, no konzumuje sa až zrelý plod. Ten je mimoriadne bohatý na vitamíny, rôzne stopové prvky a antioxidanty. V odbornom vedeckom svete je plod jujuby známy aj svojimi zdraviu prospešnými účinkami a spomína sa často aj priaznivý vplyv pri nádorových ochoreniach. Účinky pri rôznych typoch rakoviny sú predmetom dlhodobého výskumu a v prípade záujmu o detaily je nutné siahnuť po zahraničných zdrojoch. Dobrými správami sú pozorované priaznivé vplyvy pri cukrovke, obezite, aj rôznych iných diagnózach, kde sa však nepočíta len s ovocím, ale ja ďalšími časťami rastliny.

Často sa uvádza, že plody prispievajú k imunite, odbúravajú stres, podporujú krvný obeh, trávenie a ako dôležitá súčasť tradičnej čínskej medicíny by sme ju našli v množstve receptúr.  Vysoký obsah vitamínu C (ale taktiež vitamín B2, provitamín A, bioflavonoidy), minerálov a riboflavínu v plodoch ho určite posúva do popredia nášho možného záujmu a významu pre náš bežný laický jedálniček. Západné ale najmä ázijské receptúry rôznych ovocných mixov v rámci zdravej výživy a zdrojov vitamínov jujubu dobre poznajú. U nás je to stále veľká neznáma.

Jujuba

foto:  jujuba ako nezrelá má sfarbenie do zelena. Na snímke je odroda Dong Zao v ponuke záhradníctvca zahradnici.sk

Pestovanie stromu a náročnosť

Jujuba je dostupnou drevinou v podobe menších kríkov a stromčekov v kontajneroch. Rastlinku je tak možné sadiť kedykoľvek počas nezamrznutých mesiacov. V online predaji je ju možné získať v ponuke záhradníctva zahradnici.sk. Počas záveru roka 2022 odrodu Dong Zao, prípadne v budúcnosti môžete na stránkach dohľadať aj iné odrody.

jujuba a kvitnutie malými kvetmi

foto: Kvitnutie jujuby malými zelenožltými kvetmi, autor: Dinesh Valke, zdroj: flickr.com

Je zaujímavé, že strom nevyžaduje žiadne zásadné úpravy pôdy. Vyhovuje mu piesčito hlinitá, dobre priepustná pôda na slnečnom mieste. Niektoré zdroje uvádzajú ako vhodnú pôdu aj kamenistú. Rastie pomaly a semenáče rodia až po desiatich až pätnástich rokoch. podporiť plodenie, ale aj zmierniť tvorbu ostňov môžeme zástrihom. Hnojenie je ideálne na jar a viac si rastlina okrem zálievku už žiadať nebude. Mladý strom si môže žiadať počas prvých rokov ochranu pred silnými mrazmi, no inak je strom mrazuvzdorný do -20°C a niektoré kultivary radi uvádzajú aj -25°C stupňov. To z jujuby tvorí vhodnú okrasnú aj úžitkovú drevinu do južných teplejších oblastí, kde sa s vyššou pravdepodobnosťou dočkajú pestovatelia úrody. Škodcovia a choroby ju výrazne neohrozujú, takže v tomto smere ide o pomerne dobre odolného producenta zdravého ovocia.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu