Kríčková višňa Carmine Jewel je milou raritou aj do vyšších polôh

Kríčková višňa kultivaru Carmine Jewel je skutočnou raritou. Malá kríková odroda populárneho ovocného stromu sa javí ako milý omyl prírody. S názvom Carmine Jewel sa dokonca môžeme stretávať aj v rámci silného povedomia medzi pestovateľmi. Ak ste niekedy pomysleli na pestovanie višní, odradiť mohla veľkosť stromu, alebo priestorové možnosti.

Višne

Višne sú charakteristické svojou chuťou, pre niekoho sú neoddeliteľnou súčasťou leta, alebo domácich receptúr. Mať bohatú úrodu višní z malého kríka alebo rozvetveného malého stromu je naozaj raritou. Oberať višne bez rebríka a zrezávania rozvetveného stromu môže mať svoje výhody a to nie je všetko.

Kríčková višňa Carmine Jewel

Pod pojmom Carmine Jewel sa ukrýva špeciálny kultivar kríčkovej višne. Ide o kanadskú samoopelivú odrodu, ktorá si nežiada žiadne zásadné zásahy a patrí tak medzi nenáročné odrody. Je vysoko mrazuvzdorná, čo dosť zásadne vylepšuje možnosti jej použitia v rôznych regiónoch Slovenska.

Vlastnosti kríčkovej višne:

 • Rodivosť: skorá
 • Opeľovanie: vystačí si ako samoopelivá
 • Pôda: ideálna je priepustná, úrodná
 • Pestovanie: nenáročné
 • Rast: stredne rýchly, výška nízka, do 2 metrov na výšku a podobne na šírku
 • Vzhľad koruny: zaoblená, viackmenná
 • Kvitnutie: bohaté kvitnutie bielymi kvetmi
 • Určenie: malé záhrady, alebo plné pestré úžitkové záhrady s dostatkom svetla
 • Plody: chutné, veľké, tmavočervené, sladkokyslé, aromatické
 • Dozrievanie: august
 • Mrazuvzdornosť: uvádzaná d -29° až -32° C
 • Dožíva sa cca 30 rokov
 • Tip: odroda by mohla byť výborná aj do radovej výsadby pre priemyselnú produkciu
 • V predaji: zahradnici.sk

Kanadská višňa so zaujímavými vlastnosťami

Kanadský pôvod Carmine Jewel je veľmi dobre zdokumentovaný. Je totiž dielom šľachtiteľov na pôde Univesity of Saskatchewan v roku 1999. Práve im sa podarilo vyšľachtiť krížením odrôd Prunus fructicosa a Prunus cerasus unikátny druh kríčkovej višne, ktorej prednosti zaujímajú pestovateľov naozaj na celom svete v našich zemepisných šírkach. Nesie názov „Karmínový šperk“ pričom poukazuje na karmínovú farbu. Zásadnými prednosťami tohto stromčeka, alebo skôr správne kríka je odolnosť voči chorobám a mrazom. Má vysoký výnos využiteľných plodov na priamu konzumáciu, alebo spracovanie.

Višna kríčková mrazuvzdorná carmine jewel

foto: kríčková višňa, zdroj foto zahradnici.sk

Priestorovo nenáročný strom môže byť súčasťou okrasnej záhrady, ako malý narušiteľ „okrasnej populácie“ s úžitkovým využitím. Hodí sa do malých záhrad, alebo len do malých priestorov s dostatkom svetla. Ako krík víta jarný presvetľovací rez, vo všeobecnosti ale nevyžaduje žiadnu extra starostlivosť. Ide o odrodu višne, ktorú je možné pestovať v bežných pestovateľských oblastiach Slovenska aj severnejšie.

Hlavné výhody?

Kríčková višňa má skrátka výborné vlastnosti pre pestovanie na Liptove, na Orave a na Kysuciach. Ide o polohy, kde sa pestovatelia trápia nedostatkom druhov, ktoré majú potrebný výnos ovocia. Ako nenáročný krík ponúkne aj niečo podstatné. Netradičnú rastlinu v záhrade, ktorá môže hravo popliesť aj skúseného pestovateľa, nepoznajúceho tento druh. Ak totiž strom vysadíte a vyrastie, jednoducho pohľad na hustý krík ovešaný bohatou nádielkou plodov nebude sedieť s tým, čo vieme ako zaužívané o višniach. Listy sú podobné na klasické višne, no forma rastu a samotný krík sú skrátka raritou, ktorá bude mať svojich nadšencov. O to viac, ak nemusíte ťahať rebrík, orezávať príliš veľký strom. Výhodou je aj tam, kde sú problematické vzťahy so susedmi. Krík nevytvára taký tieň, že by mal narušiť susedské spolunažívanie.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu