Agáve, malý aj veľký sukulent do slnečnej záhrady a jeho zaujímavosti

Agáve je rastlina sukulentného typu, ktorá svoju slávu získala najmä ako surovina na výrobu tequily. Ako zdroj fruktózového sladidla a výrobu sirupov má svoje priemyselné využitie, no rovnako tak je agáve zaujímavé aj pre samotných pestovateľov. Domovinou agáve je Mexiko, prípadne aj okolité krajiny. Poznáme veľké množstvo druhov rôznych tvarov, veľkostí, aj mrazuvzdornosti. Na pestovanie nenáročná rastlina, ktorej vadí podmáčaná pôda a úplný tieň, si reálne veľa od svojho pestovateľa nežiada. Vzhľadovo je však atraktívnym spestrením akejkoľvek záhrady, prípadne kvetináča.

Agáve

V rodnom Mexiku je súčasťou kultúry, rôznych festivalov dediniek, aj rodinných firiem. Vyrába sa z neho nie len tequila, ale aj iné nápoje. Pomocou praženia a listovania listov vzniká napríklad slávny mezcal. Na spôsob burčiaku sa napríklad vyrába aj kvasený nápoj pulque. Je unikátnym zásobníkom vody pre vlastnú potrebu a tak to nemusíme so zálievkou preháňať. Voľba konkrétneho kultivaru tak môže byť riešená aj podľa toho, aké máte možnosti zálievky a v akom regióne sa nachádzate. Sú druhy, ktoré vydržia dlhšie suchá, aj keď štandardne zálievka postačí raz za dva týždne.

Zo zdravotného hľadiska

Agáve malo využitie už v aztéckej kultúre ako liečivá rastlina a drží si túto funkciu dodnes. Rôzne recepty domáceho liečiteľstva počítajú so šťavou s obsahom vitamínu C, hecogenínu a ďalších látok, ktoré sa v iných rastlinách neobjavujú a majú svoje zdraviu prospešné účinky. Samotné listy majú mať podobné účinky ako skalnica, pri hojení rán po porezaní, alebo bodnutí bodavým hmyzom a žihadlami. Obsahuje cukor, sa v tomto prípade polysacharid agarózu, ktorý je dôvodom na priemyselné spracovanie pri výrobe známeho sirupu. Pri ňom sa však vedú diskusie o prospešnosti pre zdravie pre vysoký obsah fruktózy, ako ja pre fakt, že agávový sirup nie je vždy zárukou čistej fruktózy, ak je na celosvetovom trhu doplnená „sladkosť“ sirupu pridávaním klasického repného alebo trstinového cukru.

Agáve je ako stvorené do skalky a do predzáhrad

Na slnečných miestach v predzáhradke v štrkovom výsype s inými sukulentami bude agáve nepochybne dominovať. Kombinácia farieb a tvarov jednotlivých druhov agáve sa dá využiť v aranžovaní skaly, alebo okrasnej bezúdržbovej záhrady. Mrazom menej odolné druhy vysádzame do kvetináčov, pri ktorých sa prihliada okrasná funkcia a minimálne mechanické namáhanie napríklad na priechodných miestach.

Agáve nie je kaktus, ako ho občas mylne môže niekto nazvať, alebo ho k nim priradiť. Niektoré druhy však majú pevné a tvrdé ostne. Môžu spôsobiť poškodenie pokožky pri nepozornosti.  Agáve vytvára ružice s dužinatými listami zeleného, prípadne iného sfarbenia v rámci bežných prírodných odtieňov zelených rastlín.

Starostlivosť:

  • Vyžaduje si skôr mierne kyslú pôdu, čo je možné docieliť aj výdatným mulčom v podobe borovicovej kôry, ak nie sú po ruke zeminy s konkrétnymi hodnotami pH. Pôda môže byť kamenistá a piesčitá. Príliš výživné pôdy môžu byť na škodu.
  • Suché, alebo staré listy odstraňujeme ostrým čistým nožom, čo po čase vytvára „palmový efekt“. Sú druhy, kde je takéto ošetrovaniekomplikované.

Agáve Filifera

Kultivar filifera pochádza z hôr Sonora a Chihuahua v Mexiku. Zaujímavé je vzrastom dosahujúcim šírku až 150 metrov pri naozaj dobrých podmienkach a za roky starostlivosti. Ideálne je pestovanie v kvetináči, ktorý po rokoch, ak sa rastlinke darí, zväčšujeme. je zaujímavá svojim dvojfarebným zeleným sfarbením, jemným zúbkovaním listov, ale aj bielymi vláskovými výrastkami, ktoré tento druh robia jedinečným. Mrazuvzdorná je len niečo niekoľko stupňov pod nulou a odporúča sa ju zimovať na krytej terase, v zimnej záhrade, alebo na mieste s prístupom svetla s teplotou nad 10°C. Napríklad spoločné priestory panelákov, alebo priestory v rodinných domoch.

Agave multifilifera

Mladá rastlinka sa dá obstarať pod 10 EUR (zahradnici.sk)

Agáve Palmeri

Známy a rozšírený druh agáve Palmeri je známy svojim hrubým rastom. Listy dospelkej rastliny môžu mať viac ako jeden meter a do šírky tak môže rastlina mať až 2 metre. Jej domovina sú Spojené štáty americké. Obľúbený druh agáve dosahuje odolnosť voči mrazom po teplotu 12°C stupňov. Ideálne je venovať jej prekrytie najmä v mladom veku. Na južnom Slovensku je tak možné pestovanie aj v bežnej záhrade, pred domom a na terasách aj vonku. Pri vyšších mrazoch a určite vo vyšších polohách Slovenska si vyžaduje ochranu. Hoci agáve milujú slnko, tento druh zvláda aj svetlý polotieň.

Agáve

Mladá rastlinka je dostupná do 10 EUR (zahradnici.sk)

Agáve americana ´Mediopicta Alba´

Agáve americana ´Mediopicta Alba´  je mexickým druhom s nižšou odolnosťou voči mrazom len okolo -6° stupňov. Svojou dvojfarebnosťou je však zaujímavým atraktívnym spestrením akéhokoľvek kvetináča. Pestovanie v nádobe rastlinu umožňuje presúvať na chránené miesto. Rastlina tvorí krásne ružice s dlhými listami, pôsobí pevne a tvrdo. Na každom liste sa objavuje výrazný krémovo biely pruh a lemujú ich výrazne ostne. V dospelosti presiahne výšku 1 metra. Potrebuje slnko, zvládať môže aj svetlý polotieň.

Agáve

Agáve americana ´Mediopicta Alba, zdroj fotografie:  zahradnici.sk


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu